{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Jak awansowali rywale Polaków? Mecz do powtórki i...

Wszystko jasne – reprezentacja Polski podczas mistrzostw świata 2018 zagra w grupie H z Kolumbią, Senegalem i Japonią. Kogo powinniśmy się najbardziej obawiać? W jakim stylu nasi rywale awansowali na mundial?
SPRAWDŹ TERMINARZ MISTRZOSTW ŚWIATA!
Moskwa, Kazań i Wołgograd – w tych miastach reprezentanci Polski rozegrają mecze fazy grupowej podczas finałów mistrzostw świata w 2018 roku. Rywalami będą – kolejno – Senegalczycy (19 czerwca, 17:00, stadion Spartaka w Moskwie), Kolumbijczycy (24 czerwca, 20:00, Kazań) i Japończycy (28 czerwca, 16:00, Wołgograd). Transmisje wszystkich spotkań w Telewizji Polskiej oraz SPORT.TVP.PL!
KOLUMBIA
Awans do turnieju nie był pewny aż do ostatniej kolejki. Ostatecznie piłkarze Jose Pekermana zajęli czwarte miejsce w Ameryce Południowej – za Brazylią, Urugwajem i Argentyną, co dało im bezpośredni awans.
Kolumbijczycy na finiszu nie pokazali dobrej formy – z czterech ostatnich spotkań nie wygrali żadnego. W ostatnim meczu z Peru zremisowali 1:1 – ten rezultat wyeliminował z gry w barażu Chilijczyków. Najlepszym strzelcem w eliminacjach był James Rodriguez (6 goli). Radamel Falcao trafił tylko dwa razy.
W 2017 roku Kolumbia towarzysko grała z Brazylią (0:1), Hiszpanią (2:2), Kamerunem (4:0), Koreą Południową (1:2) i Chinami (4:0). Największym atutem kadry pozostaje ciągłość – jej selekcjonerem od 2012 roku jest Jose Pekerman.
Awans:
bezpośredni (4. miejsce w strefie CONMEBOL)
Największe postacie:
David Ospina (Arsenal), Cristian Zapata (Milan), James Rodriguez (Bayern), Radamel Falcao (Monaco)
Ranking FIFA:
13. miejsce (listopad 2017)

SENEGAL
Awans na mundial był niespodzianką – ostatni raz taka sztuka udała się Senegalczykom w 2002 roku. Wtedy zaskoczyli wszystkich – na inaugurację ograli (1:0) obrońców tytułu Francuzów, a dotarli aż do ćwierćfinału, gdzie po dogrywce ulegli Turkom (0:1).
Potem przyszło wiele lat chudych. Renesans przyszedł wraz z Aliou Cisse – kapitan kadry podczas MŚ 2002 w 2015 roku został selekcjonerem i odmienił oblicze reprezentacji. Trafił na nowe "złote pokolenie" – Sadio Mane jest jednym z największych odkryć Premier League, a Kalidou Koulibaly jednym z najlepszych stoperów w Serie A.
Senegalczycy awansowali w świetnym stylu, wygrywając grupę z RPA, Burkina Faso i Republiką Zielonego Przylądka. Nie ponieśli porażki, choć musieli walczyć... także z sędziami. Pierwotnie wyjazdowy mecz z RPA przegrali (1:2) po kontrowersyjnym rzucie karnym. Wniesiono protest – arbiter Joseph Lamptey postawił bowiem pieniądze na RPA i został za to dożywotnio zdyskwalifikowany, a mecz powtórzono – za drugim razem Senegal wygrał (2:0).
Awans:
bezpośredni (wygrana grupa D w strefie CAF)
Największe postaci:
Kalidou Koulibaly (Napoli), Sadio Mane (Liverpool), Keita Balde (Monaco), Cheikhou Kouyate (West Ham)
Ranking FIFA:
23. miejsce (listopad 2017)
JAPONIA
Od 1998 roku są etatowymi uczestnikami finałów mistrzostw świata. Na nich spisują się w kratkę – albo wychodzą z grupy, albo kończą rozgrywki na drugiej rundzie. Jeśli sugerować się historią, to w 2018 roku powinni odpaść w drugiej rundzie.
W eliminacjach wygrali grupę z Arabią Saudyjską, Australią, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Irakiem i Tajlandią. Najwięcej goli (4) strzelił Genki Haraguchi – skrzydłowy Herthy Berlin.
Selekcjonerem kadry od 2015 roku jest Vahid Halihodzić, który pracował między innymi z reprezentacją Wybrzeża Kości Słoniowej i Algierii. W 2017 roku grali towarzysko z potentatami, ale przegrywali. Najpierw lepsi (3:1) okazali się Brazylijczycy, potem (1:0) Belgowie.
Awans:
bezpośredni (wygrana grupa A w strefie AFC)
Największe postaci:
Shinji Kagawa (Borussia Dortmund), Keisuke Honda (Pachuca), Shinji Okazaki (Leicester City), Makoto Hasebe (Eintracht Frankfurt)
Ranking FIFA:
55. miejsce (listopad 2017)