Przedstawiciele władz Korei Płd. i Korei Płn. uzgodnili we wtorek, że będą "aktywnie współpracować" podczas zimowych igrzysk olimpijskich, które odbędą się w lutym w Pjongczangu. Transmisje z imprezy antenach Telewizji Polskiej.
Wysocy rangą przedstawiciele władz obu Korei, po pięciu z każdego kraju, spotkali się w miejscowości Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw na pierwszych od około dwóch lat oficjalnych rozmowach. Według BBC rozmów słuchali przywódcy obu krajów.
Południowokoreańskie media podają, że po spotkaniu wydano oświadczenie, w którym zapowiedziano rozmowy na tematy wojskowe w celu zmniejszenia napięcia wzdłuż granicy.
Z komunikatu wynika też, że Pjongjang zgodził się wysłać na igrzyska do Pjongczangu delegację Komitetu Olimpijskiego Korei Płn., sportowców, cheerleaderki, artystów, kibiców i zespół taekwondo, a także dziennikarzy. Seul ma im zapewnić niezbędne udogodnienia.
Południowokoreański wiceminister ds. zjednoczenia Czun Hae Sung przekazał propozycję, by sportowcy z obu Korei maszerowali razem podczas ceremonii otwarcia i zakończenia igrzysk w Pjongczangu oraz podczas innych wspólnych uroczystości.
Według BBC przedstawiciel władz w Seulu przekazał, że Korea Płd. rozważy tymczasowe zaniesienie, we współpracy z ONZ, odpowiednich sankcji, by ułatwić udział Korei Płn. w igrzyskach.
Tylko dwoje północnokoreańskich sportowców – Ryom Tae Ok i Kim Ju Sik – zakwalifikowało się do udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich, jednak Korea Płn. nie potwierdziła ich udziału w terminie, do października 2017 roku. Przed kilkoma dniami przedstawiciel Komitetu Olimpijskiego Korei Północnej powiedział, że para północnokoreańskich łyżwiarzy figurowych "prawdopodobnie będzie uczestniczyć" w igrzyskach. Obecnie oczekuje się, że Korea Południowa poprosi Międzynarodowy Komitet Olimpijski o przyznanie tym sportowcom "dzikiej karty".
Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu zaplanowane są w dniach 9-25 lutego. Transmisje na antenach Telewizji Polskiej.