Afera w Polskim Związku Kolarskim odbiła się szerokim echem w środowisku sportowym. Wielu domagało się dymisji prezesa Banaszka, któremu zarzucano liczne nadużycia. Były już prezes PZKol stanowczo się od nich odciął. Ostatecznie jednak postanowił podać się do dymisji.
Banaszek w opublikowanym oświadczeniu napisał, że powodem decyzji jest sytuacja wokół PZKol. Prezesem związku był od grudnia 2016 roku.
Dymisji całego zarządu, w tym prezesa Banaszka, domagał się minister sportu Witold Bańka po ujawnieniu afery w kolarskiej federacji. Na apel szefa resortu odpowiedzieli wszyscy członkowie zarządu poza Banaszkiem, który w grudniu 2017 roku, podczas nadzwyczajnego zjazdu delegatów, uzyskał ich poparcie i pozostał na stanowisku.
W piątek, podczas posiedzenia zarządu PZKol, poinformował o swej rezygnacji, pisząc w oświadczeniu, że "kierował się dobrem kolarstwa".
"Jednocześnie pragnę podkreślić, iż nie poczuwam się do winy w zakresie przypisywanym mi przez Ministra Sportu i Turystyki" – głosi oświadczenie byłego szefa związku.
Komunikat wydali także członkowie zarządu. "Deklarujemy kontynuację podjętych przez pana Dariusza Banaszka działań związanych m.in. z rozmowami sponsorskimi, współpracą z Polskim Komitetem Olimpijskim oraz szeroko pojętą wizją rozwoju polskiego kolarstwa" – napisali.
Jak stanowi statut PZKol, nowym prezesem ma zostać w tej sytuacji jeden z członków zarządu. Wyboru muszą dokonać ze swojego grona "w terminie 30 dni od dnia zwolnienia stanowiska".
Do zarządu, wybranego przed miesiącem podczas nadzwyczajnego zjazdu PZKol, weszło ośmiu nowych działaczy, wszyscy z rekomendacji Banaszka: Janusz Pożak, Andrzej Domin, Katarzyna Dzięcioł-Białowieżec, Zbigniew Klęk, Przemysław Bednarek, Andrzej Chmurzewski, Artur Szarycz i Robert Radosz. Na pierwszym posiedzeniu zarządu, 5 stycznia, wiceprezesami związku zostali Domin i Szarycz, sekretarzem zarządu - Bednarek, a rzecznikiem prasowym - Pożak.
Pierwsze dyskusje na temat wyboru nowego prezesa już się toczą. – Przepraszam, ale nie mogę rozmawiać. Trwa spotkanie, na którym być może wybierzemy prezesa – powiedział PAP Radosz.
Dymisja Banaszka nastąpiła dzień po ogłoszeniu przez ministra Bańkę nowego systemu finansowania kolarzy. Resort zakłada nawet wzrost wydatków na tę dyscyplinę sportu (do 20 mln złotych), ale z pominięciem PZKol. Pieniądze na szkolenie zawodników kadr narodowych mają być przekazywane bezpośrednio do klubów kolarskich.
Sam PZKol znajduje się w trudnej sytuacji: jest poważnie zadłużony (m.in. jest winny blisko 10 mln złotych wykonawcy toru w Pruszkowie, Mostostalowi Puławy), utracił sponsorów, a jego konta zostały zajęte przez komornika.
Ponadto w wizerunek PZKol mocno uderzyła opisywana przez media afera obyczajowa. 25 listopada były wiceprezes PZKol Piotr Kosmala powiedział portalowi WP SportoweFakty, że "ważna osoba w środowisku kolarskim" miała się dopuścić czynów ohydnych jak zastraszanie, seks z podopiecznymi, w tym z nieletnimi, a nawet gwałt, a w grę miały wchodzić też nadużycia finansowe.
Po tej publikacji minister sportu wezwał cały zarząd związku do natychmiastowej dymisji. Banaszek jako jedyny nie odpowiedział wtedy na apel ministra sportu, ale ostatecznie w piątek ustąpił ze stanowiska.
Nadużyciami w Polskim Związku Kolarskim interesuje się Prokuratura Regionalna w Warszawie. Jak poinformowała 9 stycznia, wszczęła śledztwo w sprawie wyrządzenia w PZKol w okresie 2010-17 szkody majątkowej wstępnie oszacowanej na kwotę ponad miliona złotych. Sam związek uzyskał w tym śledztwie status pokrzywdzonego.
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.