Kilkanaście dni temu angielskie kluby podjęły decyzję, że w sezonie 2018/2019 w Premier League nie będzie funkcjonował system VAR. Najbogatsza liga świata idzie w odwrotnym kierunku niż pozostałe czołowe rozgrywki. Szokujące? Dla wielu kibiców tak. Szczególnie w Polsce, gdzie system VAR stał się codziennością. Jednak na Wyspach ta decyzja wcale nie została przyjęta ze zdziwieniem. – Osobiście jestem zwolennikiem systemu wideoweryfikacji, ale zbyt wiele rzeczy jest jeszcze do naprawienia. To dobra decyzja – uważa Miguel Delaney, szef piłkarskiego działo gazety "The Independent".
Do wprowadzenia systemu VAR potrzebna była zgoda 14 z 20 klubów Premier League. – Nie wiemy dokładnie, jak rozłożyły się głosy, ale z moich informacji wynika, że do wymaganej większości 2/3 brakowało sporo – zdradza Jack-Pitt Brooke z "The Independent".
Co wpłynęło na taką decyzję? – Wielu menadżerów było sfrustrowanych tym, jak to wyglądało w meczach pucharowych. Na pierwszy plan wybijają się dwa takie spotkania: Liverpool – West Bromwich Albion oraz Tottenham – Rochdale. Powstało wielkie zamieszanie, sędzia główny był zagubiony, podejmował chaotyczne i złe decyzje. Uważam, że to w głównym stopniu wpłynęło na odrzucenie VARu – uważa Delaney.
Komunikat wydany przez Premier League głosi, że w kolejnym sezonie prowadzone będą kolejne testy, ale jedynie w Pucharze Anglii oraz w Pucharze Ligi Angielskiej. Czym się będą różnić od tych prowadzonych w obecnych rozgrywkach? Mają być "intensywniejsze".
– W pucharach obowiązuje zasada, że przegrywający odpada, więc błędy sędziów są bardziej kosztowne. Przemawia do mnie zatem argument, by to właśnie w tych rozgrywkach testować VAR – uważa Delaney.
Kiedy możemy się spodziewać wprowadzenia VARu w lidze? – Moim zdaniem kluczowe będzie to, co wydarzy się podczas mistrzostw świata w Rosji. Jeżeli nie dojdzie tam do żadnych skandali, to kluby powoli się do tego przekonają. Nie ma natomiast wielkiego ciśnienia. Nikt nie zamierza się z tym spieszyć – przekonuje Delaney.
Wydaje się to o tyle dziwne, że angielscy arbitrzy delikatnie mówiąc nie mają ostatnio dobrej passy. Po raz pierwszy od 80 lat żaden z nich nie pojedzie na mundial. Spada też poziom sędziowania w Premier League. Najlepszy arbiter, Mark Clattenburg, wyjechał pracować do Arabii Saudyjskiej.
– Uważam, że VAR nie wyeliminuje wszystkich błędów. Nadal będzie wiele stykowych sytuacji, które pozostaną kontrowersyjne. Biorąc pod uwagę szybkość współczesnego futbolu uważam, że arbitrzy dobrze wykonują swoją pracę. Mało osób wie o tym, że z każdym sezonem liczba fauli na mecz w Premier League spada. Nawet bez VARu gra staje się coraz czystsza – dodał Pitt-Brooke.
Od przyszłego sezonu VAR używany będzie już nie tylko w Bundeslidze i Serie A, ale również w Primera Division. Konserwatyzm Anglików jest o tyle zaskakujący, że to właśnie Premier League stała na czele wielu zmian wprowadzanych we współczesnym futbolu. Władze najbogatszej ligi piłkarskiej na świecie zdecydowały m.in., że okienko transferowe już w nadchodzących rozgrywkach zakończy się przed pierwszą kolejką sezonu.
– Wśród kibiców, działaczy, trenerów nie ma poczucia, że VAR rozwiąże wszystkie problemy. Nawet jeżeli większość uważa ten system za dobry, to na razie nikt nie zamierza się spieszyć. Ta liga od lat żyje bez wideoweryfikacji więc poradzi sobie jeszcze w kolejnym sezonie, a może i kilku następnych – zakończył Delaney.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.