Ponad 700 km w pięciu etapach pokonają kolarze rywalizujący w 29. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Czterodniowe ściganie rozpocznie się 4 lipca na Rynku w Sanoku, a zakończy na słynnej ul. Piotrkowskiej w Łodzi.
Podobnie jak w ostatnich latach trasa tegorocznej edycji wyścigu wiedzie przez pięć województw: podkarpackie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie i łódzkie.
Rywalizacja rozpocznie się w środę 4 lipca na sanockim rynku i jak podkreślił przewodniczący Komitetu Organizacyjnego WSiO Waldemar Krenc, już od startu uczestników wyścigu czeka duże wyzwanie. Dwa zaplanowane pierwszego dnia etapy – z Sanoka do Sędziszowa Małopolskiego (91,5 km) i ze Strzyżowa do Krosna (100,3 km) - są bowiem górskie.
– Górale mają szansę pokazać swoją moc, bo ostatnie podjazdy są mordercze. To będzie początek zmagań, więc wszyscy będą w pełni sił i ciężko będzie jeszcze rozerwać czołówkę. Gdy wyścig kończył się w górach, wielokrotnie te etapy decydowały o ostatecznej klasyfikacji. Teraz może więc zdarzyć się tak, że o wszystkim rozstrzygnie górska premia w Łodzi – tłumaczył podczas prezentacji trasy.
Drugiego dnia kolarze pojadą z Jasła do Stalowej Woli (145,6 km), gdzie zdaniem organizatorów imprezy najpierw będzie toczyła się walka o zieloną koszulkę najlepszego górala, a następnie – już na płaskim odcinku – do walki włączą się ekipy sprinterów.
Najdłuższy etap z Nowego Sącza do Jaworzna (197,9 km) zaplanowano trzeciego dnia, a ostatniego kolarze pojadą z Kielc do Łodzi (185 km), gdzie będą finiszować na popularnej ul. Piotrkowskiej.
– Myślę, że walka będzie od Sanoka do Łodzi. Na początku będą dwa górskie etapy, a potem zjeżdżamy w dół. Warto jednak przypomnieć o bardzo ciężkiej górskiej premii na ostatnim etapie, na bruku łódzkiej ulicy Giewont. Spodziewamy się ucieczek, pościgów, kontrataków i szybkiego finiszu na Piotrkowskiej – podsumował sędzia wyścigu Paweł Skorek.
Organizatorzy 29. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków spodziewają się na starcie ok. 120 zawodników z blisko 20 zawodowych i amatorskich grup z Polski i zagranicy. Lista startowa nie została jeszcze ogłoszona.
– Będą ekipy z Polski, Ukrainy, Niemiec, Holandii. Pojedzie m.in. zwycięzca wyścigu z ubiegłych lat Holender Johim Ariesen – wyjaśnił Skorek.
Kolarze, oprócz walki o zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej (żółta koszulka), będą też rywalizować w czterech innych kategoriach: punktowej (biała koszulka), górskiej (zielona), drużynowej (szara) i młodzieżowej (niebieska).
W ubiegłym roku w wyścigu triumfował Mateusz Komar z grupy Voster Uniwheels Team.
Zawody zostały objęte honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Imprezie towarzyszy Mini Wyścig Solidarności, czyli cykl ośmiu kolarskich zawodów dla dzieci. Pierwsze zaplanowano w Sanoku 4 lipca.
Trasa 29. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków:
1. etap, Sanok – Sędziszów Małopolski (91,5 km)
2. etap, Strzyżów - Krosno (100,3 km)
3. etap, Jasło – Stalowa Wola (145,6 km)
4. etap, Nowy Sącz - Jaworzno (197,9 km)
5. etap, Kielce - Łódź (185 km)
Następne