| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Jeszcze do niedawna wydawało się, że całkiem realne jest wprowadzenie w Ekstraklasie nowych przepisów. Według nich od sezonu 2019/20 w każdej drużynie musiałby występować minimum jeden młodzieżowiec. Kluby nie przystały na tę propozycję. Nie miały wyjścia – wiele z nich nie ma w składzie młodych piłkarzy, mogących grać na poziomie.
Na boiskach Ekstraklasy próżno szukać plejady młodych talentów. Jeśli zdarzają się piłkarze, którzy w młodym wieku mogą wnieść cokolwiek do zespołu, stanowią zazwyczaj wyjątek. Nic więc dziwnego w tym, że kluby nie zgodziły się, aby w zamian za przyzwolenie na grę trzeciego obcokrajowca spoza Unii Europejskiej nałożyć na siebie przymus posiadania w składzie młodzieżowca.
Nie wejdzie w życie deal między PZPN i ESA, dotyczący 3 obcokrajowca bez paszportu UE w zamian za młodzieżowca od przyszłego sezonu w ESA. Kluby nie chciały przystać na młodzieżowca, więc zgoda na dodatkowego piłkarza spoza Unii też została wycofana�� PJS w ESA-zostanie utrzymany
— Adam Godlewski (@AdamGodlewski) 18 lipca 2018
Legia Warszawa
Dobrych młodzieżowców ma również Legia Warszawa. Tutaj prym wieść będą zapewne Sebastian Szymański (w ubiegłym sezonie 6 bramek i 3 asysty w 23 meczach) oraz powracający z wypożyczenia Konrad Michalak (30 meczów, w których zdobył 1 bramkę).
Ciekawym punktem w zespole jest także 18-letni Radosław Majecki. Bramkarz nie zastąpi raczej szybko Arkadiusza Malarza, ale ma za sobą bardzo dobre występy w Młodzieżowej Lidze Mistrzów, a także na wypożyczeniu w Stali Mielec (10 czystych kont w 32 meczach). W razie kontuzji pierwszego bramkarza, z pewnością nie zawiedzie. Obok wymienionych, Wojskowi dysponują również doświadczonym występami w I lidze Mateuszem Hołownią (29 meczów i 3 bramki w barwach Ruchu Chorzów) oraz Mateuszem Żyro.
Cracovia
Wszystkich sześciu młodzieżowców Cracovii ma już za sobą debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej. Trudno się jednak spodziewać, aby którykolwiek z nich był w stanie na stałe wskoczyć do pierwszego składu już w najbliższym sezonie. Najbliżej tego jest Kamil Pestka, który bardzo dobrze spisywał się w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów. Dzięki temu 21-krotnie wybiegł na murawę także w seniorskiej drużynie.
W końcówce ubiegłego sezonu regularnie między słupkami stawał natomiast wychowanek Pasów – Adam Wilk. Będzie mu jednak trudno stale wygrywać rywalizację z bardziej doświadczonym Maciejem Gostomskim.
Wisła Kraków
Opozycję do postawy Cracovii, nawet pod względem juniorów, stanowi Wisła Kraków. Biała Gwiazda nie posiada wielu młodych zawodników. Jeden z nich ma jednak duże szanse, aby na dobre przebić się do podstawowego składu. Mowa o Kamilu Wojtkowskim. 20-latek, który pod Wawel trafił z młodzieżowej drużyny RB Lipsk, rozegrał 30 meczów w Ekstraklasie. Zdobył przy tym bramkę i zanotował trzy asysty.
Zagłębie Lubin
Miedziowi są jedną z tych drużyn, która prawdopodobnie regularnie będzie stawiała na młodzież. 20-letni wychowanek, Filip Jagiełło, w Ekstraklasie występuje już od przeszło roku. Obok niego do składu przebija się także Paweł Żyra. On z kolei szanse zaczął otrzymywać pod koniec ubiegłego sezonu. Dodać do tego należy także zdolnego 19-latka – Bartosza Ślisza, który miał okazję ogrywać się w drugoligowym ROW Rybnik. Zagłębie Lubin z pewnością nie miałoby problemów z wypełnieniem wymogu o młodzieżowcu na boisku.
Lechia Gdańsk
Już po pierwszym meczu ligowym możemy zauważyć, że młodzieżowcom będzie trudno przebić się do składu Lechii. Najbardziej doświadczonym z młodych zawodników zespołu jest Adam Chrzanowski. Obrońca wystąpił do tej pory w jedenastu meczach, w których udało mu się nawet strzelić gola. Dobrze zapowiada się również Florian Schikowski, który zagrał w czterech spotkaniach Ekstraklasy.
Jagiellonia Białystok
Spośród piątki młodzieżowców białostockiego klubu, aż czterech nie zanotowało debiutu w Ekstraklasie. Nadzieją pozostaje Patryk Klimala, który trzykrotnie wbiegł na murawę w sezonie 2016/17. Ostatni rok 19-latek spędził natomiast w I lidze. W barwach Wigier Suwałki strzelił 13 goli i zanotował dwie asysty w 27 meczach.
Miedź Legnica
Beniaminek Ekstraklasy miałby ogromne problemy, aby wystawić młodzieżowca do gry. W składzie jest obecnie dwóch piłkarzy, którzy są w stanie wejść na boisko. Trudno spodziewać się jednak, aby Jan Szpaderski – mimo dobrych występów w Centralnej Lidze Juniorów – wskoczył na stałe do bramki. Obok niego obiecująco prezentuje się 20-letni Adrian Purzycki, mający za sobą występy w lidze holenderskiej (Fortuna Sittard) oraz juniorskim zespole Wigan Athletic.
Zagłębie Sosnowiec
W nieco lepszej sytuacji od Miedzi jest Zagłębie Sosnowiec. Beniaminek wypożyczył z Lecha Poznań Tymoteusza Puchacza, który ekstraklasowy debiut ma już za sobą. W drużynie Dariusza Dudka jest także Sebastian Milewski, mający w CV liczne występy w II lidze jako piłkarz Legionovii Legionowo oraz pełną pierwszoligową kampanię w Sosnowcu. W zeszłym sezonie trener regularnie na niego stawiał. W meczach Ekstraklasy może być podobnie.
Korona Kielce
W składzie drużyny z Kielc trudno dopatrzeć się młodzieżowców, których talent mógłby eksplodować już w przyszłym sezonie. Po jednym meczu w najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrało trzech z nich – Michał Dziubek, Wiktor Długosz i Piotr Piechchała. Żaden z nich… nie ma jednak profesjonalnego kontraktu.
Pogoń Szczecin
Silnym punktem wśród szczecińskiej młodzieży jest Marcin Listkowski. W Ekstraklasie zadebiutował już trzy lata temu i od tego czasu wystąpił w 63 spotkaniach. Rzadko kiedy rozgrywa jednak pełne 90 minut. W większości przypadków pojawia się na murawie w końcówce spotkań. Mimo to jest zdecydowanie bliżej regularnego występu w podstawowym składzie, niż Adrian Benedyczak i Sebastian Waukiewicz, którzy w najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrali zaledwie po trzy mecze.
Piast Gliwice
Piast ma w drużynie trzech młodzieżowych piłkarzy. O ile Łukasz Krakowczyk i Denis Gojko jak dotychczas pokazywali się z dobrej strony głównie podczas rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów, o tyle Patryk Dziczek często był włączany do składu na mecze Ekstraklasy. 20-latek zagrał w 27 meczach na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Zdobył bramkę, zanotował dwie asysty i udowodnił, że drużyna już teraz może mieć z niego pożytek.
Śląsk Wrocław
Spośród wszystkich młodzieżowców Śląska Wrocław tylko Maciej Pałaszewski rozgrywał już mecze na poziomie Ekstraklasy. Maciej Buławski pokazał się jedynie w spotkaniach Centralnej Ligi Juniorów, a Jakub Labojko podczas rozgrywek I ligi (30 meczów w barwach Rakowa Częstochowa).
Arka Gdynia i Wisła Płock
Zarówno Arka, jak i Wisła nie mają zbyt wielu młodzieżowców. Poza bramkarzami, co do których nie można spodziewać się debiutu, o miejsce na boisku walczyć będą gracze, mający doświadczenie głównie na niższych szczeblach rozgrywek. Adrian Klimczak (Arka) grał regularnie w Gryfie Wejherowo, a w ubiegłym sezonie wystąpił w 17 meczach I ligi w barwach Olimpii Grudziądz. Patryk Szczepański (Wisła) często grał jedynie w III lidze, natomiast 19-letni Patryk Wieliczko zaledwie zadebiutował w… II lidze. Bardzo prawdopodobne, że żaden z nich nie zadebiutuje w Ekstraklasie w rozpoczynającym się sezonie.
Braki u młodzieży?
Nic dziwnego, że kluby nie zgodziły się na przyjęcie przepisu, nakazującego występ minimum jednego młodzieżowca w każdym spotkaniu. Faworyzowałby on te zespoły, które posiadają młodych zawodników grających na dobrym poziomie. Takie w Ekstraklasie stanowią… mniejszość.
Zaledwie siedem zespołów prawdopodobnie regularnie będzie stawiać na minimum jednego piłkarza, który nie ukończył jeszcze 21 lat. Tylko ośmiu takich zawodników ma na koncie przeszło 30 meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na przeciwnym biegunie znajduje się sześć klubów nie posiadających żadnego młodzieżowca, który zagrałby choćby 10 spotkań w Ekstraklasie.
Żaden z klubów Ekstraklasy nie ma więcej, niż dwóch piłkarzy w wieku poniżej 21 lat, którzy są w stanie realnie pomóc drużynie w trakcie sezonu. Każdy zespół miałby zatem problem, aby spełnić warunek ciągłej gry młodzieżowcem bez przesadnej eksploatacji najlepszego z nich.
Liczba zawodników, którzy nie ukończyli 21 lat i mają już za sobą debiut w Ekstraklasie:
Cracovia – 6 (łącznie 49 meczów)
Lechia Gdańsk – 6 (łącznie 20 meczów)
Lech Poznań – 5 (łącznie 90 meczów)
Zagłębie Lubin – 5 (łącznie 79 meczów)
Górnik Zabrze – 5 (łącznie 73 meczów)
Pogoń Szczecin – 4 (łącznie 72 mecze)
Piast Gliwice – 3 (łącznie 46 meczów)
Korona Kielce – 3 (łącznie 3 mecze)
Legia Warszawa – 2 (łącznie 61 meczów)
Wisła Kraków – 2 (łącznie 31 meczów)
Śląsk Wrocław – 1 (łącznie 11 meczów)
Jagiellonia Białystok – 1 (łącznie 3 mecze)
Zagłębie Sosnowiec – 1 (łącznie 1 mecz)
Arka Gdynia – 0
Wisła Płock – 0
Miedź Legnica – 0
Zawodnicy, którzy nie ukończyli 21 lat i mają już za sobą minimum 10 meczów w Ekstraklasie:
Lech Poznań – 2 (Robert Gumny, Kamil Jóźwiak)
Legia Warszawa – 2 (Sebastian Szymański, Konrad Michalak)
Górnik Zabrze – 2 (Szymon Żurkowski, Maciej Ambrosiewicz)
Zagłębie Lubin – 2 (Filip Jagiełło, Paweł Żyra)
Pogoń Szczecin – 1 (Marcin Listkowski)
Wisła Kraków – 1 (Kamil Wojtkowski)
Piast Gliwice – 1 (Patryk Dziczek)
Cracovia – 1 (Kamil Pestka)
Lechia Gdańsk – 1 (Adam Chrzanowski)
Śląsk Wrocław – 1 (Maciej Pałaszewski)
Arka Gdynia, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Miedź Legnica, Wisła Płock, Zagłębie Sosnowiec – 0
Najlepsi piłkarze U-21 występujący obecnie Ekstraklasie:
Marcin Listkowski (Pogoń Szczecin) – 20 lat, 63 mecze, 2 asysty
Filip Jagiełło (Zagłębie Lubin) – 20 lat, 57 meczów, 2 bramki, 4 asysty
Robert Gumny (Lech Poznań) – 20 lat, 43 mecze, 4 asysty
Kamil Jóźwiak (Lech Poznań) – 20 lat, 36 meczów, 4 bramki, 3 asysty
Szymon Żurkowski (Górnik Zabrze) – 20 lat, 34 mecze, 2 bramki, 7 asyst
Sebastian Szymański (Legia Warszawa) – 19 lat, 31 meczów, 5 bramek, 2 asysty
Konrad Michalak (Legia Warszawa) – 20 lat, 30 meczów, 1 bramka, 4 asysty
Kamil Wojtkowski (Wisła Kraków) – 20 lat, 30 meczów, 1 bramka, 3 asysty
Patryk Dziczek (Piast Gliwice) – 20 lat, 27 bramek, 1 bramka, 2 asysty
Maciej Ambrosiewicz (Górnik Zabrze) – 20 lat, 23 mecze
Kamil Pestka (Cracovia) – 19 lat, 21 meczów, 2 asysty
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.