Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to czas rozmaitych podsumowań. Pokusiliśmy się o wybór najlepszych sportowców tego okresu. Głosowanie dziennikarzy TVP Sport wygrała wyraźnie Irena Szewińska.
Każdy z nas typował dziesiątkę. Za pierwsze miejsce przyznawano dziesięć, a za dziesiąte jeden punkt. Po zsumowaniu zestawienie najlepszych wygląda następująco:
1. Irena Szewińska – 417 punktów
Siedem medali olimpijskich, w tym trzy złote, dziesięć rekordów świata, wspaniała postawa pozasportowa po zakończeniu kariery. Królowa polskiego sportu jako jedyna przekroczyła granicę najpierw trzystu, a potem czterystu punktów.
2. Adam Małysz – 277 punktów
Na początku XXI wieku odmienił oblicze polskiego sportu i choć nie udało mu się zdobyć olimpijskiego złota, jego dorobek i tak robi wrażenie. Cztery medale igrzysk, sześć mistrzostw świata, cztery Kryształowe Kule Pucharu Świata – wspaniałe osiągnięcia skromnego sportowca.
3. Robert Korzeniowski – 211 punktów
Gdy w 1992 roku szedł w Barcelonie po medal, sędziowie tuż przed metą zdjęli go z trasy. Wielu by się załamało, ale nie Korzeniowski. Jest jedynym Polakiem z czterema złotymi medalami igrzysk olimpijskich. Na 50 kilometrów wygrał trzykrotnie - w 1996, 2000 i 2004. Roku. W Sydney był też najlepszy na 20 kilometrów.
4. Kamil Stoch – 184 punkty
U nas tuż za podium, ale w igrzyskach aż trzykrotnie na najwyższym stopniu. Żaden Polak tyle razy nie wywalczył olimpijskiego złota zimą, a doliczyć trzeba jeszcze m.in. brąz w drużynie w Pjongczangu, dwa mistrzostwa świata (jedno z zespołem) i dwie Kryształowe Kule. I... no właśnie, dorobek może poprawić, ponieważ nadal skacze i, miejmy nadzieję, nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
5. Justyna Kowalczyk – 162 punkty
Królowa polskich nart – na ten tytuł zasłużyła pięcioma olimpijskimi medalami, w tym dwoma złotymi. Z mistrzostw świata przywiozła aż osiem, dwa złote. W jej gablocie znajdują się też cztery Kryształowe Kule za klasyfikację generalną Pucharu Świata.
6. Jerzy Kulej – 153 punkty
W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku zdominował światową wagę lekkopółśrednią. Dwa razy zdobył olimpijskie złota, dwa razy triumfował w mistrzostwach Europy. Stoczył aż 348 walk, z których wygrał 317, 6 zremisował, a przegrał tylko 25.
7. Janusz Kusociński – 118 punktów
Chyba najwybitniejszy polski sportowiec dwudziestolecia międzywojennego. Mistrz olimpijski z 1932 roku w biegu na 10 000 m, a dwa lata później wicemistrz Europy na dystansie o połowę krótszym. Za te sukcesy został zamordowany przez Niemców w 1940 roku w Palmirach w ramach akcji AB...
8. Kazimierz Deyna – 80 punktów
Jedyny piłkarz w dziesiątce. Reżyser gry wspaniałej reprezentacji Kazimierza Górskiego, z którą zajął trzecie miejsce w finałach mistrzostw świata 1974 i zdobył olimpijskie złoto dwa lata wcześniej. Trzeci piłkarz świata 1974 roku, półfinalista Pucharu Europy w barwach Legii Warszawa. Aż trudno sobie wyobrazić, gdzie by grał i co by osiągnął, gdyby nie przepisy PRL, które na wyjazd pozwoliły mu dopiero w wieku 31 lat...
9. Waldemar Baszanowski – 70
Absolutny mistrz sztangi w wadze lekkiej w latach 60. i na początku 70. ubiegłego wieku. Dwa razy został mistrzem olimpijskim (1964 i 1968), ale niesamowite wrażenie robią jego osiągnięcia w mistrzostwach świata. Między 1961 a 1971 rokiem tylko raz (!) nie stanął na podium, pięciokrotnie zdobywając złoto i tyle samo razy srebro. 24 razy bił rekord świata!
10. Anita Włodarczyk – 68
Od 2009 roku, gdy została w Berlinie mistrzynią świata, jest niemal nie do pokonania. Zdobyła już dwa olimpijskie złota, trzy mistrzostw świata i cztery mistrzostw Europy. Jako jedyna kobieta w historii rzuciła młotem poza granicę 80 metrów i to nie raz. Nic więc dziwnego, że poprawia tylko swoje rekordy świata. Obecnie to 82,98 m, ale ma w planach jeszcze dalsze rzuty...