| Piłka nożna

Podsumowanie: Polacy w zimowym oknie transferowym

Od lewej: Szymon Żurkowski, Krzysztof Piątek i Sebastian Walukiewicz (fot. PAP/Getty)
Od lewej: Szymon Żurkowski, Krzysztof Piątek i Sebastian Walukiewicz (fot. PAP/Getty)
Radosław Przybysz

Krzysztof Piątek najdroższym polskim piłkarzem w historii – to już wszyscy dobrze wiemy. Ale w cieniu transferu "El Pistolero" doszło do wielu innych, ciekawych ruchów. W większości lig Europy okienko transferowe właśnie się zamknęło, więc podsumujmy je pod polskim kątem.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Co cieszy, młodzi polscy piłkarze cieszą się coraz większym zainteresowaniem zagranicznych klubów. Zwłaszcza włoskich – to już norma. Za to kibiców Ekstraklasy pewnie nie cieszy drenowanie ligi z najbardziej utalentowanych graczy. Ale taka jest kolej rzeczy – młodzi napatrzyli się na Piątka, Bednarka i spółkę i sami też ciągną tam, gdzie większe zarobki i – przede wszystkim – większe możliwości rozwoju.

Jedyni piłkarze powyżej 26. roku życia, którzy uczestniczyli w zagranicznych ruchach, to Michał Pazdan, Tomasz Kupisz i Adam Matuszczyk. Przenieśli się odpowiednio do Ankaragucu, Livorno i KFC Uerdingen. Umówmy się – nie są to nazwy, na dźwięk których szybciej bije serce.

Uwaga: podsumowujemy tylko transfery zagraniczne (kolejność alfabetyczna). W Ekstraklasie okienko jest otwarte jeszcze przez miesiąc (do 28 lutego), a najciekawszym, dotychczasowym transferom do polskich klubów poświęcamy ostatni akapit.

Mateusz Bogusz – z Ruchu Chorzów do Leeds
Zaczynamy od transferu, który przeszedł nieco bez echa, a tymczasem Bogusz to już trzeci Polak w Leeds. Dołączył do grającego w zespole U23 bramkarza Kamila Miazka oraz do gwiazdy pierwszego zespołu, Mateusza Klicha. 17-letni pomocnik Ruchu Chorzów zrobił dobre wrażenie na testach i za ekwiwalent przeniósł się do Anglii. Podpisał kontrakt na dwa i pół roku. Reprezentant Polski U19 wcześniej regularnie grał w barwach Niebieskich w 2. lidze.


Bartłomiej Drągowski – z Fiorentiny do Empoli
Miała być Dania, miała być Turcja, ale ostatecznie Drągowski przeniósł się tylko o godzinę drogi na zachód od Florencji. Najbliższe pół roku spędzi w Empoli, które broni się przed spadkiem z Serie A. W przeszłości w tym klubie rozwijali się m.in. Łukasz Skorupski i Piotr Zieliński. Być może wychowanek Jagiellonii również stanie na nogi. Szansa na debiut pojawi się już w sobotę, w starciu z Chievo.

Przemysław Frankowski – z Jagiellonii do Chicago Fire
"Franek" poszedł w ślady "Franka". Drugi najlepszy strzelec w historii Jagiellonii w lidze (wystarczyło do tego 21 goli) wybrał klub, w którym kiedyś grał pierwszy – Tomasz Frankowski. Przemysław trafił do Chicago za 1,5 mln euro. Prawdopodobnie oddalił się tym od kadry, ale za to będzie grał w jednej drużynie z Bastianem Schweinsteigerem i Nemanją Nikoliciem. A z MLS też można się wypromować do dużego, europejskiego klubu.

Filip Jagiełło – z Zagłębia Lubin do Genoi
Liczba Polaków w Genoi musi się zgadzać. Zagłębie zrobiło na Jagielle świetny interes – dostało 1,5 mln euro, czyli kwotę wyższą niż wpisana w umowę klauzula odstępnego, za piłkarza, któremu w przyszłym roku kończył się kontrakt. A dodatkowo sezon dokończy on na wypożyczeniu powrotnym w Lubinie. To model transferu, który w ostatnich miesiącach wyjątkowo zyskał na popularności.


Dawid Kownacki – z Sampdorii do Fortuny Duesseldorf
W Sampdorii zrozumieli, że z niewolnika nie ma pracownika i w końcu pozwolili Kownackiemu odejść na wypożyczenie do Bundesligi. Dostaną za to 300 tysięcy euro, a jeśli Fortuna po sezonie zdecyduje się go wykupić, to będzie ją to kosztować ok. 5 mln. Kapitan kadry U21 nie krył, że chce regularnie grać, ale też chce być bliżej Poznania, gdzie czeka będąca w ciąży partnerka. Więcej o tym, co czeka "Kownasia" w Fortunie przeczytacie tutaj.

Dawid Kort – z Wisły Kraków do Atromitosu Ateny
Wychowanek Pogoni Szczecin spędził przy Reymonta tylko pół roku. Wobec dużych zaległości rozwiązał kontrakt i opuścił pogrążoną w chaosie Wisłę. Rozstali się w zgodzie. – Tragedią byłoby, żeby tak legendarny i zasłużony klub zniknął z piłkarskiej mapy Polski. Trzymajcie się – powiedział Kort po przenosinach do Atromitosu Ateny. Choć liga grecka nie jest już tak mocna jak przed laty, to Atromitos należy do jej czołowych klubów i, co najważniejsze, jest wypłacalny.

Tomasz Kupisz – z Ascoli do Livorno
Chievo, Cittadella, Brescia, Novara, Cesena, Ascoli – to kluby, w których występował Kupisz po odejściu z Jagiellonii w 2013 roku. Na dobre zakotwiczył w niższych, włoskich ligach, ale w żadnym z klubów nie może przebić się na stałe. Teraz został wypożyczony do Livorno, które broni się przed spadkiem. W amarantowych barwach spróbuje zdobyć pierwszego gola albo pierwszą asystę w tym sezonie.


Rafał Kurzawa – z Amiens do Midtjylland
Opuszczał Ekstraklasę jako jedno z jej odkryć i reprezentant Polski na mistrzostwach świata (jak tam się zaprezentował, to inna sprawa). We Francji się jednak nie odnalazł. Ziściły się obawy o problemy natury komunikacyjnej, a sportowo też było słabo – Kurzawa grał rzadko i strzelił tylko jednego gola. Oddano go więc na wypożyczenie do Midtjylland. Wicelider ligi duńskiej słynie ze stałych fragmentów gry, więc tam Polak powinien czuć się jak ryba w wodzie.

Michał Marcjanik – z Empoli do Carpi

Kolejne wypożyczenie na ziemi włoskiej. Marcjanik latem zamienił Arkę Gdynia na Empoli, ale w Serie A nie pojawił się na murawie nawet na minutę. Ba, w ogóle nie zadebiutował w niebieskich barwach. W Carpi może zadebiutować już w niedzielę, w meczu przeciw Hellas Werona Pawła Dawidowicza. Wiosną czeka go walka o utrzymanie. Carpi to bezpośredni rywal m.in. Livorno Kupisza.

Adam Matuszczyk – Zagłębia Lubin do KFC Uerdingen
Pomocnikowi wychowanemu piłkarsko w Niemczech nie udał się podbój Polski. W tym sezonie grał w miarę regularnie, ale Miedziowi oddali go bez żalu do Uerdingen. To obecnie czwarta drużyna 3. Bundesligi, do wicelidera traci tylko dwa punkty. Graj w niej m.in. mistrz świata z 2014 roku, Kevin Grosskreutz. 21-krotny reprezentant Polski podpisał z KFC kontrakt do lipca 2020 roku.


Michał Pazdan – z Legii Warszawa do Ankaragucu

W końcu dopiął swego, szkoda, że trochę po czasie. Miało być Bordeaux, miał być Besiktas, a jest Ankaragucu, które ma ogromne problemy na boisku i poza nim. Pazdan nie mógł jednak liczyć na grę w zespole Ricardo Sa Pinto, dlatego zaufał Turkom i namowom Thibaulta Moulina. Innym, nowym zawodnikiem w Ankarze, którego znamy z gry w Ekstraklasie, jest Zaur Sadajew. Legii na tyle nie zależało już na swoim obrońcy, że pozwoliła mu odejść za darmo.

Krzysztof Piątek – z Genoi do Milanu
Co tu dużo mówić. O tym piłkarzy i o tym transferze napisano już chyba wszystko. Przenosiny Piątka na San Siro to nie tylko największy polski transfer tej zimy, ale jeden z największych w całej Europie. Więcej kosztowali tylko Christian Pulisic, który latem przejdzie do Chelsea, i Leandro Paredes, który zamienił Zenit na PSG. A pierwsze gole "El Pistolero" w nowych barwach i komentarze po nich znajdziecie w dziale Włochy.

Damian Szymański – z Wisły Płock do Achmata Grozny
Kapitan Wisły został drugim najdrożej sprzedanym przez nią piłkarzem po Arkadiuszu Recy. Achmat przeznaczył na niego ok. 1,5 mln euro. Jego nowy klub zajmuje ósme miejsce w tabeli przed rundą wiosenną ligi rosyjskiej. – Ten transfer traktujemy jako kolejny wielki sukces. Gdy sprowadzaliśmy Szymańskiego z Jagiellonii w miejsce Piotra Wlazły, ruch ten budził mnóstwo emocji. Okazało się jednak, że to my mieliśmy rację – powiedział prezes Nafciarzy, Jacek Kruszewski.


Karol Świderski – z Jagiellonii do PAOK Saloniki

Jeden z ciekawszych transferów tej zimy i na pewno najbardziej efektowna prezentacja w internetowych kanałach. Jagiellonia zarobiła na Świderskim 2 miliony euro. Teoretycznie, 22-latek podjął się misji niemożliwej zastąpienia Aleksandara Prijovicia, który za 10 mln euro odszedł do Arabii Saudyjskiej. Tymczasem już w drugim meczu strzelił gola, który dał zwycięstwo. Oby tak dalej.

Przemysław Tytoń – za darmo do FC Cincinnati
W Europie kariera Tytonia była od dawna równią pochyłą, więc teraz spróbuje swoich sił za Oceanem. Klub, który powstał w maju 2018 roku, od tego roku będzie występował w MLS. A jego nowy bramkarz pozostawał bez pracy od sierpnia, kiedy to kontrakt z nim rozwiązało Deportivo La Coruna. Zanosi się na to, że 32-latek będzie numerem jeden w Cincinnati. W pierwszym sparingu przed sezonem rozegrał 90 minut.

Sebastian Walukiewicz – z Pogoni Szczecin do Cagliari
Najmłodszy w tym gronie, bo zaledwie 18-letni Walukiewicz jest jednocześnie najdroższy po Piątku. Cagliari zapłaciło za niego 4 miliony euro i pozwoliło dokończyć sezon w Polsce. To dobre rozwiązanie dla młodego obrońcy, który zapowiedział już, że poświęci ten czas na naukę włoskiego. "Przy okazji" będzie się ogrywał u Kosty Runjaicia, który pokazał, że opłaca się stawiać na młodych Polaków. PS. Zimą Pogoń opuścił również 23-letni Sebastian Rudol, który za darmo przeniósł się do rumuńskiego Sepsi Sf. Gheorghe.


Konrad Wrzesiński – z Zagłębia Sosnowiec do Kajrata Ałmaty
Niektórzy pukali się w głowię na wieść o przenosinach pomocnika wyróżniającego się w Ekstraklasie do Kazachstanu. Ale jeden z najlepszych piłkarzy Zagłębia Sosnowiec raczej nie żałuje. – Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Kosmos! Jest tu absolutnie wszystko. Zupełnie inny poziom w zderzeniu z polskimi warunkami – zachwycał się bazą Kajrata i samym miastem Wrzesiński. Dodajmy – liga kazachska jest w rankingu UEFA wyżej niż Polska.

Szymon Żurkowski – z Górnika Zabrze do Fiorentiny
Wielka nadzieja polskiej piłki karierę będzie kontynuować w Serie A. Ale najpierw dokończy sezon w Ekstraklasie i spróbuje pomóc Górnikowi w utrzymaniu. Fiorentina, która interesowała się Żurkowskim już przed rokiem, przeleje do Zabrza niecałe 4 mln euro. Tym samym młodzieżowy reprezentant Polski pobił rekord Arkadiusza Milika i został najdrożej sprzedanym piłkarzem w historii Górnika. Co ciekawe, było również zainteresowanie Juventusu.


Najciekawsze styczniowe transfery Polaków w Lotto Ekstraklasie:
Jakub Błaszczykowski – z Wolfsburga do Wisły Kraków
Ariel Borysiuk – z Lechii Gdańsk do Wisły Płock
Łukasz Burliga – z Jagiellonii Białystok do Wisły Kraków
Juliusz Letniowski – z Bytovii Bytów do Lecha Poznań
Mateusz Matras – z Zagłębia Lubin do Górnika Zabrze
Krzysztof Mączyński – z Legii Warszawa do Śląska Wrocław
Mateusz Możdżeń – z Korony Kielce do Zagłębia Sosnowiec
Sławomir Peszko – z Lechii Gdańsk do Wisły Kraków

Zobacz też
PZPN szykuje sędziowską... katastrofę! Kolejną...
Paweł Malec w dwóch pierwszych kolejkach ligowego sezonu 2025/26 ma w sumie cztery mecze. Do tego we wtorek pracował w kwalifikacjach Ligi Mistrzów. Pytanie o ryzyko jest oczywiste: kiedy i jak bardzo znowu się pomyli? (zdjęcie: Getty Images)
polecamy

PZPN szykuje sędziowską... katastrofę! Kolejną...

| Piłka nożna 
Piłkarz pędził prawie 200 km/h. Jest już w rękach policji
Kacper Głowieńkowski pędził jak szalony po jednej z lokalnych dróg (fot. X)

Piłkarz pędził prawie 200 km/h. Jest już w rękach policji

| Piłka nożna 
Ibrahimović usunął słynny tatuaż!
Zlatan Ibrahimović (fot. Getty)

Ibrahimović usunął słynny tatuaż!

| Piłka nożna 
Kryzys sędziowski zmiótł władze. Rewolucja w hiszpańskiej piłce!
"Wymagania, transparentność, szacunek" – to trzy główne hasła prezentacji nowego etapu sędziowania w Hiszpanii. Od lewej:prezes RFEF Rafael Louzan, nowy szef sędziów RFEF Francisco Soto Balirac i sekretarz RFEF Alvaro de Miguel Casanueva. (zdjęcie: RFEF/TVPSPORT.PL)
polecamy

Kryzys sędziowski zmiótł władze. Rewolucja w hiszpańskiej piłce!

| Piłka nożna 
Zygmunt Ziober nie żyje. "Niespotykanie empatyczny człowiek"
Zygmunt Ziober (zdjęcie: 400mm.pl)

Zygmunt Ziober nie żyje. "Niespotykanie empatyczny człowiek"

| Piłka nożna 
Znamy sędziów meczów polskich klubów w pucharach. Tylko dwa z VAR-em
W Poznaniu mecz Lecha z islandzkim klubem Breidablik w eliminacjach do Ligi Mistrzów będzie prowadzić Jasper Vergoote z Belgii. (zdjęcie: Getty Images)

Znamy sędziów meczów polskich klubów w pucharach. Tylko dwa z VAR-em

| Piłka nożna 
Polskie kluby poznały potencjalnych rywali w pucharach!
Lech Poznań i Legia Warszawa poznali potencjalnych rywali w pucharach (fot. PAP).

Polskie kluby poznały potencjalnych rywali w pucharach!

| Piłka nożna 
Co wiemy przed mundialem 2026? Felieton Andrzeja Strejlaua
Reprezentacja Argentyny będzie broniła tytułu z 2022 roku (fot. Getty Images)

Co wiemy przed mundialem 2026? Felieton Andrzeja Strejlaua

| Piłka nożna 
Biją na alarm! Mundial mają czekać poważne zmiany
Podczas Klubowych Mistrzostw Świata dużo mówiło się o pogodzie (fot. Getty)

Biją na alarm! Mundial mają czekać poważne zmiany

| Piłka nożna 
Michał Kucharczyk ma nowy klub! Sentymentalny powrót
Michał Kucharczyk (fot. PAP)

Michał Kucharczyk ma nowy klub! Sentymentalny powrót

| Piłka nożna 
wyniki
Wyniki
13 lipca 2025
Piłka nożna

Anglia

Walia

Holandia

Francja

12 lipca 2025
Piłka nożna

Polska

Dania

Szwecja

Niemcy

11 lipca 2025
Piłka nożna

Włochy

Hiszpania

Portugalia

Belgia

10 lipca 2025
Piłka nożna

Finlandia

Szwajcaria

Norwegia

Islandia

09 lipca 2025
Piłka nożna

Francja

Walia

Anglia

Holandia

Polecane
Najnowsze
Polskie siatkarki zagrają o finał Ligi Narodów! Kiedy mecz z Włoszkami?
Polskie siatkarki zagrają o finał Ligi Narodów! Kiedy mecz z Włoszkami?
| Siatkówka / Reprezentacja 
Polskie siatkarki zagrają o finał Ligi Narodów! Kiedy mecz z Włoszkami? (fot. Getty)
Zmiana planów Barcelony! Lewandowski i Szczęsny pojadą do Azji
Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny (fot. Getty Images)
Zmiana planów Barcelony! Lewandowski i Szczęsny pojadą do Azji
| Piłka nożna / Hiszpania 
Nadzieje Motoru. Powalczą o podtrzymanie znakomitej serii
Piłkarze Motoru powalczą o punkty w Szczecinie (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Nadzieje Motoru. Powalczą o podtrzymanie znakomitej serii
Wojciech Frączek
Wojciech Frączek
Polacy grają na mistrzostwach Europy! Oglądaj ich mecz!
Reprezentanci Polski do lat szesnastu (fot. CEV)
transmisja
Polacy grają na mistrzostwach Europy! Oglądaj ich mecz!
| Siatkówka 
Wielkie tenisowe emocje w TVP! Cztery tenisistki z "TOP 100"
Anna Bondar będzie turniejową "jedynką" w Warszawie (fot. Getty).
Wielkie tenisowe emocje w TVP! Cztery tenisistki z "TOP 100"
| Tenis / WTA (kobiety) 
Trener Luks: złoto to złoto. Nie ma znaczenia w jakiej kategorii [WIDEO]
fot. TVP
Trener Luks: złoto to złoto. Nie ma znaczenia w jakiej kategorii [WIDEO]
| Inne / Sport akademicki 
Tego jej brakowało. Frappart sędzią finału Euro 2025
Stephanie Frappart sędziowała mecz Polek z Niemkami, a w niedzielę poprowadzi finał Anglia – Hiszpania. (zdjęcie: Getty Images)
Tego jej brakowało. Frappart sędzią finału Euro 2025
Fot. TVP
Rafał Rostkowski
Do góry