| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe
Jak brak możliwości przeprowadzenia treningu w hali i siłowni wpłynie na siatkarzy? Jak mogą ćwiczyć w domu, by nie wypaść z formy? O to w TVPSPORT.PL zapytaliśmy Jakuba Gniado, trenera przygotowania fizycznego.
Rozgrywki siatkarskiej PlusLigi i Pucharu Polski zostały wstrzymane. Siłownie i hale są zamknięte. Kluby dały graczom tydzień przerwy, by nie wychodzili z domu i nie narażali się na ryzyko zakażenia koronawirusem. Ten okres to wymagający czas nie tylko dla pracowników różnych sektorów, ale również dla siatkarzy, których zawód oparty jest na dyspozycji fizycznej.
Rozgrywki podobno mają być zawieszone na dwa tygodnie
Nie wiadomo, kiedy i czy zawodnicy wrócą na parkiet. Z tego, co nieoficjalnie się mówi, rozgrywki mają być zawieszone na dwa tygodnie. Jeśli wszystko się uspokoi, prawdopodobnie zespoły dostaną dodatkowy tydzień na przepracowanie normalnego mikrocyklu treningowego. – Jako Aluron Virtu CMC Zawiercie mamy tydzień przerwy, po którym prawdopodobnie wrócimy do treningów w poniedziałek 23 marca – mówi w TVPSPORT.PL Jakub Gniado, trener przygotowania fizycznego reprezentacji Polski siatkarzy oraz drużyny z Zawiercia.
Nowoczesne problemy wymagają nowoczesnych rozwiązań
Zawodnicy pozostają w domach, by tam przeczekać okres ogólnonarodowej kwarantanny. Zamknięcie w czterech ścianach nie musi być jednak całkowitym odcięciem od sportu. – To, że siatkarze nie mają do dyspozycji hali czy siłowni, nie oznacza, że nie mogą ćwiczyć w domu. Dobre są ćwiczenia prewencyjne z gumami, które angażują barki, jak i podpory, które również angażują brzuch. Poza tym można ćwiczyć pośladki poprzez odwrotne mostki, czyli unoszenie bioder. Przysiady na jednej nodze jako prewencja kolan czy jaskółki (martwy ciąg na jednej nodze) znakomicie wpływają na mięśnie nóg. Ważne są też ćwiczenia na własnym ciężarze ciała – pompki, przysiady, wyskoki na podwyższenie na przykład na niskie krzesła. Póki co można również wychodzić na spacery z psami albo z nimi biegać. Poza tym polecam dwie, trzy sesje tabaty w domu. To świetne rozwiązanie dla sportowców – dodaje szkoleniowiec.
Przerwa w rozgrywkach może wyjść na dobre?
Jak się okazuje, pauza w PlusLidze paradoksalnie może wyjść na dobre. – Trudno jest określić możliwy spadek formy spowodowany przerwą w rozgrywkach. W mojej ocenie tydzień wolnego może przydać się wszystkim zawodnikom. W ciągu ostatnich miesięcy w krótkim czasie graliśmy bardzo dużo meczów. Liga była przyspieszona przez kwalifikacje olimpijskie, a niektóre zespoły występowały poza tym w europejskich pucharach. Do wszystkiego dochodziły podróże, brak snu… Każdemu przyda się więc chwila oddechu. Moim zdaniem tydzień przerwy nie zaburzy formy siatkarzy – podkreśla Gniado.
Do dokończenia sezonu 2019/2020 potrzeba rozegrania dwóch pozostałych kolejek rundy zasadniczej PlusLigi oraz fazy play-off. Obecnie przez władze rozważane są trzy scenariusze – natychmiastowe zakończenie rozgrywek, dokończenie regularnych rund i wyłonienie mistrza Polski na podstawie miejsca w tabeli oraz skrócenie play-off.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.