Rok 2020 sprzyja podsumowaniom. W styczniu stworzyliśmy ranking najlepszych skoczków ostatniej dekady Turnieju Czterech Skoczni. Przychodzi czas na podobne zestawienie dotyczące Pucharu Świata.
Pod uwagę wzięliśmy 10 ostatnich sezonów – od 2010/11 do 2019/20. Jak wyglądała punktacja?
Punkty za klasyfikację generalną PŚ:
1. miejsce – 10 pkt
2. miejsce – 6 pkt
3. miejsce – 4 pkt
Punkty za miejsca na podium w konkursach PŚ:
1. miejsce – 3 pkt
2. miejsce – 2 pkt
3. miejsce – 1 pkt
Punkty za triumf w klasyfikacji generalnej PŚ w lotach: 5
10. Daniel Andre Tande (Norwegia) – 53 punkty
Od razu zaczynamy od wyjaśnień. 53 punkty w naszym rankingu przypadły też Simonowi Ammanowi i Andreasowi Koflerowi. Jak zatem zdecydować? Wybór padł na Tandego, który jako jedyny z tego grona dwukrotnie stawał na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (a ta ma dla nadrzędność w stosunku do klasyfikacji zwycięstw konkursowych). Norweg już po debiutanckiej wygranej w Pucharze Świata zakładał żółtą koszulkę lidera. Przewodnictwo w stawce obejmował łącznie trzykrotnie – najdłużej (21 dni) w sezonie 2019/20. Duży talent, którego karierę wielokrotnie stopowały jednak problemy zdrowotne.
Tande w PŚ (2010/11 - 2019/20)
Kl. generalna: 0-0-2
Konkursy: 7-9-6
9. Richard Freitag (Niemcy) – 57 punktów
Być może to mała niespodzianka, ale liczby nie kłamią. Najlepszy skoczek "bez Kuli" w rankingu. Statystyczną siłą Freitaga było to, że w ostatniej dekadzie startował niemal bez przerwy, z wyjątkiem minionego sezonu. Miał zatem po prostu więcej okazji do punktowania. Najlepiej spisywał się w cyklu 2017/18, gdy liderował nawet całej stawce, a ostatecznie skończył zmagania na drugim miejscu w "generalce". Wówczas osiągnął życiową formę, która przyniosła na przykład siedem zawodów z rzędu, w których nie wypadł z czołowej dwójki.
Freitag w PŚ (2010/11 - 2019/20)
Kl. generalna: 0-1-0
Konkursy: 8-12-3
8. Anders Bardal (Norwegia) – 67 punktów
Przez większość kariery w cieniu rodaków: Ljoekelsoeya, Romoerena, Jacobsena... Najwyższą formę osiągnął jako skoczek w pełni ukształtowany. Jego rekord najstarszego zdobywcy Pucharu Świata (2011/12) pobił dopiero Kamil Stoch. Bardal na miejsce w rankingu zapracował właściwie tylko trzema świetnymi sezonami. Wspomnianym, gdy zdobył Kryształową Kulę, oraz dwoma kolejnymi, gdy bazując na doświadczeniu 15-krotnie stawał na podium, ogrywając młodszych rywali. Przykład nowego trendu w skokach. Takich "Bardali" będzie coraz więcej. Dziś 38-latek pracuje w banku.
Bardal w PŚ (2010/11 - 2019/20)
Kl. generalna: 1-1-0
Konkursy: 6-11-11
7. Thomas Morgenstern (Austria) – 69 punktów
Dekada zaczęła się od jego znakomitych skoków – triumfu w Turnieju Czterech Skoczni i drugiej Kryształowej Kuli. W kolejnym sezonie było nieco słabiej, lecz 1014 punktów w klasyfikacji generalnej również musi budzić uznanie. Kryzys nadszedł wraz z kolejnym cyklem. Wydawało się, że "Morgi" wraca do wielkiej formy, szykując się na igrzyska w Soczi. Niestety wtedy na przeszkodzie stanęły kontuzje. Upadek w Titisee-Neustadt go przystopował, ten na Kulm był początkiem końca kariery. Jeden z najbardziej utytułowanych skoczków więcej osiągnął w dekadzie (2001-10), ale w kolejnej również mocno zaznaczył obecność.
Morgenstern w PŚ (2010/11 - 2019/20)
Kl. generalna: 1-0-0
Konkursy: 9-12-8
6. Ryoyu Kobayashi (Japonia) – 85 punktów
Wielkie objawienie sezonu 2018/19. Pokazał niespotykaną dotąd technikę z błyskawicznym ułożeniem do lotu, którą podpatrywał cały świat. Spektakularne zwycięstwa i kolejne rekordy budziły podziw. Kobayashiemu wszystko przychodziło niezwykle lekko, a on sam zachowywał się tak, jakby nie do końca zdawał sobie sprawę ze skali triumfów. Japończyk błyszczał też na początku kolejnego cyklu, ale z czasem wydawał się zmęczony. Punktów i tak wystarczyło jednak na podium klasyfikacji generalnej. Wszystko przełożyło się na wysoką lokatę w naszym podsumowaniu, choć przecież "Ryo" ma za sobą raptem cztery pełne sezony PŚ.
Kobayashi w PŚ (2010/11 - 2019/20)
Kl. generalna: 1-0-1
Konkursy: 16-5-8
PŚ w lotach: 1 zwycięstwo
5. Gregor Schlierenzauer (Austria) – 111 punktów
Na jego piętnaście sezonów w Pucharze Świata dziesięć przypada na analizowaną dekadę. Więcej zwycięstw w Pucharze Świata odniósł jednak w pierwszych pięciu, głównie jeszcze jako nastolatek! W wieku lat 20-kilku sięgnął oczywiście po dwa "Złote Orły" za Turniej Czterech Skoczni, wywalczył jedną Kryształową Kulę i dwie Małe Kryształowe Kule, ale nie zwyciężał już chyba z taką dozą szaleństwa jak wcześniej (tu warto zaznaczyć, że wpływ na to miały też czasy przelicznikowe). Ostatnie lata to już natomiast czas kontuzji, mentalnego wypalenia... "Schlieri" wciąż jest w Pucharze Świata, ale przesiadł się do dalszych rzędów.
Schlierenzuaer w PŚ (2010/11 - 2019/20)
Kl. generalna: 1-1-0
Konkursy: 21-7-8
PŚ w lotach: 2 zwycięstwa
4. Severin Freund (Niemcy) – 132 punkty
Nigdy nie stał się tak popularny jak Martin Schmitt, Sven Hannawald, a pod tym względem przegrałby też pewnie z mistrzem olimpijskim swoich czasów – Andreasem Wellingerem. W połowie dekady stał się jednak wiodącą postacią Pucharu Świata. Trzykrotnie stawał na podium klasyfikacji generalnej. W sezonie 2014/15 wygrał fascynujący finisz o Kryształową Kulę z Peterem Prevcem – przy równej liczbie punktów decydowały zwycięstwa w zawodach, których Niemiec miał więcej. Później przegrywał z kontuzjami. Do spełnienia brak mu pewnie indywidualnego medalu igrzysk i triumfu w Turnieju Czterech Skoczni. Będzie piekielnie ciężko, choć wciąż próbuje.
Freund w PŚ (2010/11 - 2019/20)
Kl. generalna: 1-1-1
Konkursy: 22-15-16
3. Peter Prevc (Słowenia) – 156 punktów
Prawdopodobnie najlepszy słoweński skoczek w historii. Większy od Primożów: Ulagi i Peterki. Tak jak ten drugi trafił na czasy rywalizacji silnym niemieckich rywalem. W roli Dietera Thomy występował Freund, który najpierw zdobył Kryształową Kulę w Planicy, aby w kolejnym sezonie przyzwyczaić się do roli "wiecznie drugiego". Wówczas nadszedł czas największej dominacji dekady. Prevc wygrywał wszystko – Turniej Czterech Skoczni, MŚ w lotach, 15(!) konkursów PŚ, małą kulę za mamuty. 22 razy stanął na podium... Tamten okres zmęczył go jednak mentalnie, stworzył wielką presję, której "Pero" chyba wciąż nie umie do końca przełamać.
Prevc w PŚ (2010/11 - 2019/20)
Kl. generalna: 1-2-0
Konkursy: 23-18-14
PŚ w lotach: 3 zwycięstwa
2. Stefan Kraft (Austria) – 179 punktów
Urodzony, aby stawać na podium. W wieku niespełna 27 lat ma 71 miejsc w czołowej trójce zawodów Pucharu Świata. Dwa razy sięgnął po Kryształową Kulę, wygrał Turniej Czterech Skoczni, mistrzostwo świata, a wciąż wiele wskazuje, że najlepsze może dopiero nadejść. Niezwykła zdolność utrzymywania wysokiej formy przez całe sezony. Kraft poniżej pewnego wysokiego poziomu nie schodzi. Pięć z ośmiu cyklów kończył z ponad 1000 punktów, a siedem z więcej niż 500! Liczby to jedno, ale Austriak to też wyjątkowy stylista i skoczek zdolny do adaptacji na każdej skoczni (może poza tą w Garmisch-Partenkirchen).
Kraft w PŚ (2010/11 - 2019/20)
Kl. generalna: 2-1-1
Konkursy: 21-26-24
PŚ w lotach: 2 zwycięstwa
1. Kamil Stoch – 195 punktów
Najlepszy skoczek dekady 2011-20. Niezależnie, czy spojrzymy na Puchar Świata, Turniej Czterech Skoczni, czy w ogóle zsumujemy wszystkie możliwe zawody. Dziesięciolecie w jego przypadku można podzielić na czas pracy z Łukaszem Kruczkiem (Kryształowa Kula 2013/14) i okres pod wodzą Stefana Horngachera oraz jego spadkobiercy Michala Doleżala. W tym drugim Stoch jawił się jako w pełni ukształtowany mistrz, który zdobywał kolejne skalpy do kolekcji. 36 pucharowych zwycięstw wzbudza podziw. Z perspektywy PŚ Polakowi brakować może jedynie triumfu w "generalce" lotów. Najbliżej było w 2018 roku, gdy nieznacznie przegrał z Andreasem Stjernenem.
Stoch w PŚ (2010/11 - 2019/20)
Kl. generalna: 2-1-2
Konkursy: 36-18-17
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.