Kamil Stoch był najlepszym skoczkiem dekady 2011-20 w Pucharze Świata. Niedzielne zestawienie zachęciło nas, aby stworzyć bliźniacze dotyczące pierwszych dziesięciu sezonów XXI wieku. Oto wyniki.
Pod uwagę wzięliśmy 10 sezonów – od 2000/01 do 2009/10. Jak wyglądała punktacja?
Punkty za klasyfikację generalną PŚ:
1. miejsce – 10 pkt
2. miejsce – 6 pkt
3. miejsce – 4 pkt
Punkty za miejsca na podium w konkursach PŚ
:
1. miejsce – 3 pkt
2. miejsce – 2 pkt
3. miejsce – 1 pkt
Tym razem nie przyznawaliśmy dodatkowych punktów za PŚ w lotach, bo aż sześć razy w tej dekadzie Mała Kryształowa Kula nie znalazła posiadacza.
10. Bjoern Einar Romoeren (Norwegia) – 48 punktów
Gdyby tworzyć zestawienie najbardziej pamiętnych skoków analizowanej dekady, to jego 239 metrów na Letalnicy znalazło się na jednym z najwyższych miejsc. Romoeren zapisał się jako jeden z najbardziej charakterystycznych zawodników (na finał sezonu pod kombinezon ubrał koszulę z krawatem) z dużym talentem do lotów. Nie był nigdy dominatorem, ale dzięki temu, że praktycznie jego cała kariera przypadła na lata 2001-10 wyprzedził w naszym zestawieniu Andersa Jacobsena (47 pkt) czy Martina Schmitta (42).
Romoeren w PŚ (2000/01 - 2009/10)
Kl. generalna: 0-0-1
Konkursy: 8-6-8
9. Jakub Janda (Czechy) – 49 punktów
Ze skokowego średniaka stał się nagle... zwycięzca Pucharu Świata. Już jako doświadczony zawodnik, uskrzydlony poradami Vasji Bajca, wygrał klasyfikację generalną cyklu 2005/06, głównie dzięki świetnej pierwszej części. Spośród czołowej dziesiątki dekady ma najmniej konkursowych triumfów. Wszystkie odniósł w trakcie niespełna roku. Na skoczniach imponował głównie ułożeniem w locie, przypominającym styl Kazuyoshiego Funakiego. Po słynnym zwycięstwie w Turnieju Czterech Skoczni (ex aequo z Janne Ahonene) i wywalczeniu Kryształowej Kuli ponownie stał się drugoplanową postacią.
Janda w PŚ (2000/01 - 2009/10)
Kl. generalna: 1-0-0
Konkursy: 6-7-7
8. Sven Hannawald (Niemcy) – 68 punktów
Jedyny Niemiec w zestawieniu. Pierwszy w historii zawodnik, który wygrał wszystkie cztery konkursy jednej edycji Turnieju Czterech Skoczni. Tamten triumf był jednym z najważniejszych wydarzeń nie tylko dekady, ale w ogóle w całej historii skoków. Hannawald po bardzo dobrej końcówce lat 90., przygasł nieco w sezonie 2000/01. W kolejnych dwóch zajmował już jednak drugie miejsce w "generalce". Ekspresja po dalekich próbach i wysokie noty od sędziów (komplet "20" w Willingen) – z tego też zapamiętaliśmy "Hanniego".
Hannawald w PŚ (2000/01 - 2009/10)
Kl. generalna: 0-2-0
Konkursy: 12-8-4
7. Roar Ljoekelsoey (Norwegia) – 76 punktów
Największa norweska nadzieja na Kryształową Kulę w pierwszej dekadzie XXI wieku. Najbliżej było w 2004 roku, gdy ruszył w pogoń za Ahonenem, stając na podium w ośmiu z dziewięciu ostatnich zawodów sezonu. Ostatecznie zabrakło mu wówczas 10 punktów. Król Okurayamy, na której zwyciężał czterokrotnie. Wiele dała współpraca z Miką Kojonkoskim. Fin nie tylko pomógł wrócić mu do formy, ale uczynił zdecydowanie lepszym, dojrzałym skoczkiem. Indywidualny medalista igrzysk i mistrzostw świata. Tytuł najlepszego zdołał wywalczyć jedynie w lotach – ma w domu złoto z 2004 i 2006 roku.
Ljoekelsoey w PŚ (2000/01 - 2009/10)
Kl. generalna: 0-2-0
Konkursy: 11-13-5
6. Matti Hautamaeki (Finlandia) – 82 punkty
Przedstawiciel klanu, który był w tym czasie niczym bracia Tachibana w Przygodach Tsubasy – groźny, ale jednak nieco słabszy od najlepszych. Matti jest jednym z największych w historii bez indywidualnego triumfu w wielkiej imprezie. Wybitną formę osiągnął szczególnie w drugiej części cyklu 2004/05. Sześć zwycięstw z rzędu w Pucharze Świata do dziś pozostaje niepobitym osiągnięciem (choć to rekord "współdzierżony"). Świetnie czuł się w Planicy i Zakopanem – w każdym z tych miejsc zaliczył dublet (dwa zwycięstwa w jeden weekend), a ogólnie wygrywał po trzy razy. Kolejny ze wspaniałych lotników dekady. Trzykrotnie poprawiał najlepsze osiągnięcie w historii Letalnicy – wówczas bezsprzecznie największej skoczni globu.
Hautamaeki w PŚ (2000/01 - 2009/10)
Kl. generalna: 0-0-2
Konkursy: 16-8-10
5. Thomas Morgenstern (Austria) – 107 punktów
Najmłodszy skoczek, który zwyciężył w zawodach Pucharu Świata w XXI wieku (16 lat, 2 miesiące, 12 dni). Mówiono, że prezentuje książkową technikę z idealnie ułożonymi w locie biodrami. Miał zrobić wielką karierę i właściwie tak też się stało. Poza mistrzostwem świata w lotach wygrał wszystko. Wiele w dekadzie 2001-10. Przede wszystkim zaliczył kosmiczne wejście w sezon 2007/08, zwyciężając sześć razy z rzędu. Wspomniany cykl zakończył z Kryształową Kulą. Końcówka pierwszego dziesięciolecia obecnego stulecia przyniosła wiele pojedynków "Morgiego" z rodakiem Schlierenzauerem. Panowie nie do końca za sobą przepadali, co tylko podgrzewało rywalizację.
Morgenstern w PŚ (2000/01 - 2009/10)
Kl. generalna: 1-0-1
Konkursy: 14-18-15
4. Simon Ammann (Szwajcaria) – 129 punktów
"Harry Potter" skoków, który jak nikt potrafił czarować na igrzyskach, zdobywając cztery tytuły. Magia Szwajcara działała też w Pucharze Świata. Szczególnie w sezonie 2009/10, który wygrał odpierając ataki genialnego młodzieńca Gregora Schlierenzauera. Rok wcześniej to jednak Ammann musiał uznać wyższość "Schlieriego" w klasyfikacji generalnej. W dwóch wspomnianych cyklach "Simi" stawał łącznie 33 razy na podium zawodów PŚ! Jeden z największych zawodników w historii.
Ammann w PŚ (2000/01 - 2009/10)
Kl. generalna: 1-1-1
Konkursy: 17-23-12
3. Gregor Schlierenzauer (Austria) – 151 punktów
Człowiek, któremu zwycięstwa w zawodach przychodziły z nieznaną nigdy wcześniej (ani później) łatwością. Genialny nastolatek wkroczył do świata wielkich mistrzów pewnym krokiem i nie miał zamiaru nikomu ustępować. W sezonie 2007/08 powstrzymał go jeszcze Morgenstern, ale kolejny cykl był już wielkim popisem "Schlieriego". Wygrał trzynaście konkursów, w tym sześć z rzędu i zdobył Kryształową Kulę. Wyniki to jedno, ale Schlierenzauer po prostu przesunął granice wyobraźni w skokach. Latał tak daleko (a do tego nie gryzł się w język), że FIS musiał wyjść z reformą przeliczników (wiatr i belka), aby nie narażać zawodników.
Schlierenzauer w PŚ (2000/01 - 2009/10)
Kl. generalna: 1-2-0
Konkursy: 32-13-7
2. Janne Ahonen (Finlandia) – 158 punktów
W XXI wiek wchodził już jako czołowa postać dyscypliny – w dorobku miał Turniej Czterech Skoczni, mistrzostwo świata i cztery(!) miejsca na podium "generalki" PŚ. To jednak dopiero w pierwszej dekadzie trwającego stulecia nastąpił renesans formy Ahonena. Kryształową Kulę 2003/04 wywalczył bazując na solidności, przy ledwie trzech konkursowych triumfach. Mało? Wrócił zdecydowanie silniejszy i zaczął wielką dominację cyklu 2005/06. 11 zwycięstw w 12 pierwszych konkursach jest wynikiem fenomenalnym. Triumfował w wielkim stylu, nie okazując praktycznie żadnych uczuć. W latach 2001-10 oddał też najdłuższy lot – nieustane 240 metrów w Planicy w słynnych okolicznościach (startował na kacu). Postać.
Ahonen w PŚ (2000/01 - 2009/10)
Kl. generalna: 2-1-1
Konkursy: 32-13-7
1. Adam Małysz (Polska) – 207 punktów
Fenomen społeczny i socjologiczny. Ileż rzeczy można było mu przypisać? A na przykład cztery Kryształowe Kule Pucharu Świata, co pozostaje rekordem (wraz z Mattim Nykaenenm). Trzy triumfy w Pucharze Świata Małysz wywalczył w następujących po sobie sezonach, co czyni go jedynym takim skoczkiem w historii. Największe harce Polak urządzał w roku kalendarzowym 2001, gdy wygrał 17(!) konkursów. Pokonywał kolejne bariery w skokach i dokonywał rzeczy, które wydawały się nierealne. Jako pierwszy skoczył na dużym obiekcie ponad 150 metrów, a Turniej Czterech Skoczni wygrał z przewagą ponad 100 punktów.
Małysz w PŚ (2000/01 - 2009/10)
Kl. generalna: 4-0-0
Konkursy: 35-22-18
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.