– Interesy wielu zawodników zostały zabezpieczone – powiedział Krzysztof Cegielski, były żużlowiec, a obecnie przewodniczący ich stowarzyszenia Metanol, który prowadził negocjacje z władzami Ekstraligi dotyczące stawek minimalnych w ruszającym 12 czerwca sezonie.
– Czy widzi pan jakieś zagrożenia startu ekstraligi żużlowej, oprócz tych związanych z pandemią koronawirusa?
– Krzysztof Cegielski: Jest wiele różnych zagrożeń. Przede wszystkim trwają rozmowy pomiędzy klubami i zawodnikami na temat warunków startowych. My wcześniej, jak stowarzyszenie żużlowców, zakończyliśmy rozmowy z władzami Ekstraligi na temat minimalnych stawek. To zabezpieczyło interesy juniorów i zawodników, którzy do tej pory mieli kontrakty na niższym poziomie i raczej nie powinno być większych kłopotów, żeby oni wystartowali. Mamy jednak wielu takich, którzy mają umowy opiewające na dużo większe kwoty i w tych przypadkach jest znacznie trudniej. Rozmowy będą trwać pewnie nawet do ostatnich minut przed ostatecznym terminem podpisywania aneksów, który upływa 7 maja. Mam też wrażenie, że coraz większą rolę będą odgrywać prawnicy, którzy już włączyli się do analizy sytuacji.
– Porozumienie ws. minimalnych stawek zakłada, że żużlowiec otrzyma 200 tysięcy złotych na przygotowanie do sezonu i 2,5 tys. za każdy zdobyty punkt. Czy jest pan z tego zadowolony?
– Wcześniej te stawki minimalne nie były jakoś znacząco większe, bo kwota na przygotowanie do sezonu wynosiła 250 tys., a punktowa pięć tysięcy. Czyli obniżki wynoszą odpowiednio 20 i 50 procent. Generalnie, jestem zadowolony z tego, co udało się osiągnąć. Zresztą w pewnym momencie przerwałem te rozmowy, nie chciałem w nie brnąć. Ważne, że nasza propozycja została w końcu zaakceptowana. Jestem pewien, bo było to mocno forsowane w klubach, że gdyby nie nasze stanowisko, stawki byłyby dużo niższe, np. na poziomie stu tysięcy na przygotowanie i około tysiąca złotych za punkt.
– Od 1 maja otwarte jest okno transferowe, w którym podpisywane będą aneksy do umów, można też będzie jeszcze zmienić klub. Czy spodziewa się pan jakiś ciekawych ruchów kadrowych?
– Klub i żużlowiec mogą się okopać na swoich pozycjach i nie szukać kompromisu. Uważam jednak, że zarówno zawodnicy, jak i kluby chcą, aby ten sezon wreszcie ruszył. Oczywiście sytuacja jest wyjątkowa i kibice zrozumieją decyzje swoich klubów o rezygnacji z jednego czy drugiego żużlowca. Rozmowy na pewno będą trudne, a czym się skończą? Naprawdę nie wiem. Wyobrażam sobie sytuację, że nie zobaczymy kilku zawodników, którzy mieli już zawarte kontrakty.
– Przede wszystkim tych zagranicznych... ?
– Z nimi jest pewien kłopot, ale też i niezrozumienie sytuacji. Oni muszą przebywać w Polsce do końca sezonu. Zakładamy, że w pewnym momencie zniknie obowiązek dwutygodniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. Na razie regulują to przepisy państwowe i podróże żużlowców pomiędzy krajami są praktycznie niemożliwe, ale mam nadzieję, że jeszcze przed startem ekstraligi to się wyjaśni i kwarantanna nie będzie już obowiązkowa. Wtedy można będzie w miarę swobodnie przemieszczać się i stratować także w innych ligach, a przede wszystkim w zawodach cyklu Grand Prix, który ma ruszyć w drugiej połowie roku.
– Mecze na razie będą odbywać się bez kibiców. Jak pana zdaniem wpłynie to na poziom sportowy i przebieg rywalizacji?
– Będzie to wyjątkowa sytuacja. Ja stratowałem przy 50 tysiącach kibiców w Cardiff, ale też na zawodach juniorskich z niewielką liczbą widzów. Może to będzie szansa dla niektórych żużlowców, którzy są "mistrzami treningów", a jak przychodzi do zawodów, to paraliżuje ich presja związana z obecnością kibiców. Teraz różnica pomiędzy meczem a treningiem nie będzie wielka.
53 - 37
ebut.pl Stal Gorzów
46 - 44
KS Apator Toruń
60 - 30
Tauron Włókniarz Częstochowa
45 - 45
NovyHotel Falubaz Zielona Góra
55 - 35
Betard Sparta Wrocław
54 - 36
Zooleszcz GKM Grudziądz
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.