{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Nowe okno transferowe, pięć zmian i puste trybuny. Premier League szykuje się do powrotu

W poniedziałek 11 maja władze Premier League przedyskutują z klubami możliwości bezpiecznego wznowienia sezonu. Tematami rozmów mają być rozwiązania usprawniające powrót ligi. Takie jak nowe okno transferowe, pięć zmian w meczu i gra przy pustych trybunach. Według prasy rywalizacja na Wyspach Brytyjskich mogłaby wrócić już za miesiąc.
Czytaj też: Solskjaer: nie będziemy zmuszać piłkarzy do gry
Pandemia koronawirusa wywarła ogromny wpływ na brytyjski futbol. 13 marca zawieszono Premier League, stawiając pod znakiem zapytania wypełnienie lukratywnego kontraktu telewizyjnego. To właśnie on spędza sen z powiek ligowych władz.
Niedokończenie rozgrywek wiąże się bowiem ze stratami finansowymi wynoszącymi miliard funtów. Trzy czwarte z nich – ponad siedemset milionów – pochodzi właśnie z tytułu praw telewizyjnych. Pozostałe trzysta to dochód z dnia meczowego i powiązanej z nim sprzedaży.
Władze ligi dążą więc do wznowienia rozgrywek za wszelką cenę. Chcą dokończyć sezon, zapewniając piłkarzom i członkom sztabów szkoleniowych największe możliwe bezpieczeństwo. Finalne kwestie restartu Premier League przedyskutują w poniedziałek na spotkaniu z akcjonariuszami dwudziestu klubów.
Jak informują dziennikarze "Daily Mail" głównymi tematami spotkania będą:
Data wznowienia rozgrywek: proponowany termin ponownego rozpoczęcia sezonu to 12.06. Ten stoi jednak pod znakiem zapytania. Władze ligi mają bowiem za złe klubom, że te opóźniają powrót do treningów. Na ten moment zespoły mają wrócić do grupowych zajęć 18.05. Jeśli to zrobią, wznowienie ligi w czerwcu będzie możliwe. Jeśli jednak znów przesuną tę decyzję w czasie, Premier League może nie dokończyć rozgrywek. To również będzie tematem dyskusji.
Czytaj też:

Premier League. Możliwy zakaz wymiany koszulek, plucia na murawę i celebrowania zdobytych bramek
Gra na zamkniętych stadionach: kolejną palącą kwestią, którą przedyskutują uczestnicy spotkania, będzie gra na neutralnych obiektach przy pustych trybunach. Choć część zespołów Premier League – między innymi Aston Villa i Brighton – jest przeciw, większość jest za. Tym bardziej, że takie rozwiązanie sugeruje także rząd i policja.
Argumentem przeciwników jest głównie brak dochodu z tytułu dnia meczowego. Większość właścicieli klubów zdaje sobie jednak sprawę z trudności związanych z pandemią i popiera tę decyzję. Zdaje sobie jednak sprawę, że brak kibiców na trybunach to mniej atrakcyjne widowisko.
Wiedzą o tym również nadawcy telewizyjni. Ci zwołali specjalny zespół doradczy, który ma pomóc klubom w zapewnieniu dodatkowych materiałów do transmisji. Mają być to specjalne ujęcia z szatni, ekskluzywne komentarze oraz wywiady w trakcie przerw.
Kalendarz: do rozegrania pozostały 92 mecze. Premier League proponuje wznowienie rozgrywek w oparciu o terminarz z dnia zakończenia zmagań – 13.03. Na poniedziałkowym spotkaniu ma zostać przedyskutowana i ta kwestia.
Władze ligi proponują rozgrywanie 3-4 meczów jednego dnia o różnych porach. Takie rozwiązanie zapewniłoby telewizyjną ekspozycję i z pewnością zadowoliłoby nadawców. Ostatnie dziesięć spotkań sezonu miałoby jednak zostać rozegrane równocześnie.
Procedury: władze ligi oraz klubowi zarządcy odniosą się również do innych palących kwestii. Ustalą zbiór zachowań w przypadku wykrycia zakażenia w zespole. Przedyskutują również terminy testów dla piłkarzy oraz członków sztabów szkoleniowych.
Odniosą się także do spraw czysto boiskowych. Omówią propozycję FIFA i IFAB pozwalającą na dokonanie pięciu zmian w meczu, a także poruszą możliwość zrezygnowania z VARu. Rozważą także rozwiązania dotyczące graczy, których umowy wygasają wraz z końcem czerwca.
Władze Premier League zaproponowały, by kończące się kontrakty automatycznie przedłużyć. Zamiast 30 czerwca miałyby stracić na ważności na dzień po zakończeniu rozgrywek. Dodatkowym pomysłem jest także otworzenie tygodniowego okna transferowego dla zawodników, którzy nie zgodzą się na prolongację.
Tacy zawodnicy mieliby możliwość podpisania umów z nowymi zespołami, również Premier League, w barwach których mogliby wystąpić... jeszcze w tym samym sezonie. Przykładami mogą być Jan Vertonghen z Tottenhamu lub Willian z Chelsea, którzy otwarcie mówią o chęci opuszczenia swoich drużyn. Ich usługami interesują się również ligowi rywale. Okno miałoby potrwać od 24 czerwca aż do końca miesiąca.
Jeśli zakładane przez władze usprawnienia doszłyby do skutku, sezon Premier League miałby zostać wznowiony 12 czerwca, a zakończyć się wraz z końcem lipca. Finał Pucharu FA rozegrano by tydzień później.