Roger Federer, prawdopodobnie najwybitniejszy tenisista w historii, kończy 39 lat. O jego sukcesach, tytułach wielkoszlemowych, gracji na korcie wie każdy. Ale jest kilka mniej znanych faktów z życiorysu i... jadłospisu Szwajcara.
W tenisie wygrał właściwie wszystko, co było do wygrania. Triumfował w Australian Open, Rolandzie Garrosie, Wimbledonie i US Open, ma też złoto olimpijskie (w deblu), a na koncie w sumie aż 103 tytuły! Ale same liczby nie oddają fenomenu Szwajcara. 8 sierpnia kończy 39 lat, więc warto pokazać go nieco innej strony.
Jest po części obywatelem RPA
Mówisz Federer – myślisz geniusz ze Szwajcarii. Jego ojciec pochodzi ze Szwajcarii, ale matka już z Republiki Południowej Afryki. Poznali się właśnie podczas delegacji ojca do RPA. Z tej racji wybitny tenisista mógł otrzymać dwa obywatelstwa. A skąd takie imię? Rodzice uznali, że "Roger" będzie łatwe do wymówienia po angielsku, choć to niezbyt popularne imię w Szwajcarii. Dobrze zrobili.
Żona pytała, co jest z nim nie tak
To iście tenisowa rodzina. Wybranka Federera też uprawiała ten sport. Ba, poznali się podczas turnieju olimpijskiego w Sydney, choć Mirka już wcześniej widziała Rogera. To były czasy, kiedy rzucał rakietami. Zapytała "co jest nie tak z tym gościem?". W 2000 roku zrodziła się między nimi chemia, ale do pierwszego pocałunku młodego, jeszcze nie tak znanego zawodnika musiał zachęcić... zapaśnik. A potem poszło z górki. 11 kwietnia 2009 roku w obecności rodziny i małego grona przyjaciół powiedzieli sobie sakramentalne "tak". Dziś mają czworo dzieci.
Jedna para bliźniaczek to za mało
Bliźnięta – to jeszcze żadna sensacja. Pierwsza para dzieci Rogera i Mirki przyszła na świat 24 lipca. Tego dnia urodziły się dziewczynki Myla Rose i Charlene Riva. Minęło pięć lat, a państwo Federerowie znów przywitali bliźniaki – tym razem dwóch chłopców, Leo i Lennego.
Był wegetarianinem
Odwrotnie niż wiele osób – tenisista z Genewy nie został, a przestał być wegetarianinem. W nastoletnim wieku nie jadł mięsa. Zmienił to jeden z obozów treningowych. Jak przyznawał później, to doświadczenie nauczyło go, że można zjeść właściwie wszystko, byle przetrwać.
Lubi sobie popuścić pasa
Mowa o czołowym tenisiście świata i człowieku, który mimo upływu lat wciąż znajduje się na absolutnym szczycie. Federer wie jak się prowadzić tak, by nie stracić wszelkich przyjemności. A co gdyby czasem sięgnąć po coś nieco mniej zdrowego? Dla tenisisty z Genewy to wcale nie tak wielki problem. – Lubię lody, lubię czekoladę. To moja dieta. Lubię takie frykasy. I wcale nie czuję się z tym źle. Mogę to jeść, a jednocześnie grać w tenisa – mówił jakiś czas temu, pytany o swój jadłospis.
Zagra nawet... Bacha
Jest wirtuozem na korcie, uwielbia AC/DC, ale potrafi też zagrać Bacha na... pianinie. W jednej z reklam usiadł nawet do instrumentu i nie czuł się nieswojo. – Kiedy byłem młodszy, rodzice zachęcali mnie do gry na pianinie. Moją głowę zajmował tenis, więc gra na pianinie była zawsze nieco bardziej skomplikowana, ale dziś dało mi to ogromną frajdę. Czuję, że wciąż to mam. Potrzebuję trochę treningu i czasu, ponieważ chciałbym zaskoczyć pewnego dnia moją żonę i zagrać dla niej piosenkę – mówił podczas kręcenia reklamy producenta strojów UNIQLO.
Uznali go za niezdolnego do służby wojskowej
Człowiek, który na korcie wyczynia takie cuda, nie mógłby służyć w armii i to z powodów zdrowotnych? W 2003 roku Federer naprawdę został uznany za niezdolnego do odbycia służby wojskowej. Chodziło o problemy z plecami. W związku z tym, musiałby przekazywać 3% dochodów na armię, co przy jego zarobkach dawałoby pokaźną kwotę. W końcu znaleziono rozwiązanie. Zamiast ćwiczyć na poligonie, tenisista z Genewy przez pięć dni w roku miał dawać lekcje sportowe dzieciom.
Zwycięstwa warte... krowy
Sportowcy muszą być przyzwyczajeni do nietypowych podarunków, ale ten przerósł wszystkie. W przenośni i dosłownie. W 2003 roku po zwycięstwie w domowym turnieju Swiss Open Federer otrzymał w prezencie... krowę Juliet. Dziesięć lat później znów wygrał i znów... dostał krowę, tym razem o imieniu Desiree. Nie zamieszkały jednak u legendarnego tenisisty z Genewy. Oddał je na farmę.
SABR, czyli autorskie zagranie
Ze świecą szukać tenisisty, który nie przekonałby się na własnej skórze o wielkich umiejętnościach i znakomitej technice Szwajcara. Jedno z jego zagrań doczekało się nawet specjalnej nazwy – SABR. Co to znaczy? The Sneak Attack By Roger. Jak przetłumaczyć? Niespodziewany atak Rogera? Mowa o agresywnym uderzeniu z bekhendu, które napsuło wiele krwi już niejednemu rywalowi.
Rekordzista jakich mało
Na koniec garść tenisa. Oczywiście, jak przystało na Federera, w wydaniu rekordowym. W Księdze Rekordów Guinnessa można odnaleźć aż dwadzieścia wpisów dotyczących wyczynów tenisisty z Genewy. Przykłady? Najwięcej półfinałów wielkoszlemowych z rzędu. Ile? Aż 23! Najwięcej wygranych meczów w turniejach wielkoszlemowych. Najwięcej występów w turniejach wielkoszlemowych. Najwięcej finałów osiągniętych w jednych rozgrywkach (ATP Tour 500 Swiss Indoors). Najstarszy człowiek, który prowadził w rankingu ATP.
Po prostu legenda. W tym szczególnym dniu wypada życzyć zdrowia i sto lat. Bo sto turniejów już wygrał.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.