Legia Warszawa jako jedyny zespół nie zna jeszcze swojego rywala w I rundzie el. Ligi Mistrzów. Ma za to potencjalnych przeciwników: najbardziej utytułowany zespół Irlandii Północnej oraz trzykrotnego mistrza Kosowa. Transmisja meczu warszawskiego klubu w Telewizji Polskiej.
Kiedy wszyscy uczestnicy pierwszej rundy eliminacji Ligi Mistrzów poznali już swoich przeciwników, Legia Warszawa wciąż musi czekać na rywala. Wszystko przez fakt, że mistrzowie Polski trafili na drużynę, która okaże się najlepsza w fazie wstępnej. O to miano we wtorek (11.08) powalczą Drita Gnjilane z Kosowa oraz Linfield z Irlandii Północnej.
Pierwszy raz Linfield zostało mistrzem w 1890 roku. W tej chwili to najbardziej utytułowany klub Irlandii Północnej. Ekipa Blues ma na koncie 54 mistrzowskie tytuły, a 43 razy świętowała zdobycie krajowego pucharu. Klub nie jest jednak potentatem na arenie europejskiej. W swojej historii rozegrał 120 meczów międzynarodowych, a wygrał tylko 24. Do tego doszły 32 remisy oraz 64 porażki. W trakcie ostatnich dwudziestu lat potencjalni rywale Legii eliminowali tylko zespoły z Wysp Owczych, San Marino, Czarnogóry i Łotwy.
Najbardziej znaną twarzą obecnego mistrza Irlandii Północnej jest David Healy, jego trener. To 95-krotny reprezentant swojego kraju, który ma za sobą wiele lat gry w Anglii. Napastnik występował w Premier League w barwach Fulham oraz Sunderlandu. Na arenie międzynarodowej wsławił się, gdy w 2006 roku jego kadra pokonała 3:2 Hiszpanię, a on sam zdobył hat-tricka. W Linfield pracuje od pięciu lat i jest to jego pierwszy klub w karierze szkoleniowej. W tym czasie zdobył trzy mistrzostwa i jeden krajowy puchar.
Linfield to zespół, który składa się przede wszystkim z Irlandczyków z Ulsteru. W kadrze znajduje się tylko dwóch graczy, którzy nie mają brytyjskiego obywatelstwa. Jednym z nich jest Christy Mazinga. Kongijczyk przyszedł w styczniu 2020 roku z Motherwell. Drugi to Bastien Hery, podstawowy środkowy pomocnik. 28-latek urodził się we Francji, ale przyjął paszport Madagaskaru, który ma wkrótce reprezentować na arenie międzynarodowej. Wyróżniającym się graczem jest Shayne Lavery. 21-letni napastnik strzelił w poprzednim sezonie dziesięć goli w lidze. Ma za sobą cztery występy w kadrze Irlandii Północnej. Ostatni raz zagrał w niej w listopadzie 2019 roku, gdy jego zespół przegrał 1:6 z Niemcami.
Najlepszym strzelcem Linfield jest 34-letni atakujący Andrew Waterworth. We wszystkich rozgrywkach zdobył szesnaście bramek, a w klubie występuje od 2013 roku. Potencjalny rywal Legii latem musiał sobie poradzić z odejściem podstawowego bramkarza, Rohana Fergusona, a także skrzydłowego Joela Coopera, zdobywcy jedenastu goli, który miał także dwanaście asyst. 24-latek skorzystał z szansy gry w Anglii, gdzie związał się z Oxford United z League One. Trzeci poziom rozgrywkowy wciąż był ciekawszą opcją niż gra u siebie na najwyższym szczeblu.
Linfield rozgrywa swoje mecze na Windsor Park, lecz to nie będzie interesowało Legii, gdyż mecz decydujący o awansie zostanie rozegrany w Warszawie. W poprzednim sezonie zespół prowadzony przez Healy'ego zdobył mistrzostwo po tym, jak liga została przerwana w marcu. Klub ze stolicy miał na koncie 69 punktów po 31 meczach. O cztery więcej od Coleraine. Pozostali rywale nie byli w stanie nawiązać rywalizacji i tracili od dziesięciu "oczek" wzwyż.
Spotkanie było wyrównane, ale pierwsi prowadzenie zdobyli gracze z Kosowa za sprawą Xhevdeta Shabaniego. W 29. minucie wyrównał Emili Garcia. Tuż przed przerwą bramkę na 2:1 zdobył Namdi Namani. To wystarczyło, by ekipa prowadzona przez Ardijana Nuhijiego awansowała do finału. Szkoleniowiec pracuje w Dritę od lutego 2019 roku. Wcześniej kierował FC Shkupi w Macedonii. Jako piłkarz reprezentował między innymi Vardaru Skopje czy Happoelu Akka.
Kraj odłączył się od Serbii i ogłosił niepodległość 17 lutego 2008 roku. Rząd Polski uznał Kosowo dziewięć dni później. Wcześniej dokonały tego m.in. Stany Zjednoczone, Francja czy Wielka Brytania. Rozgrywki piłkarskie w Kosowie zaczęły istnieć znacznie wcześniej, bo już w 1990 roku. Przez blisko dziesięć lat wiele drużyn występowało w ligach jugosławiańskich. Wiele zmieniło się po wybuchu konfliktu zbrojnego. Od sezonu 1999/2000 prowadzono już rozgrywki Superligi, którą najczęściej wygrywała KF Prisztina.
Potencjalny rywal Legii to klub, który istnieje od 1947 roku. W czasach komunistycznych zespół dostał nową nazwę: Crvena zvezda (Czerwona Gwiazda). Ostatnie lata to etap kierowania się w stronę coraz lepszych osiągnięć. Drita ma na koncie trzykrotne zdobycie mistrzostwa Kosowa (2002/03, 2017/18, 2019/20). Poprzedni sezon został dograny mimo pandemii koronawirusa. Ekipa z Gnjilane miała tyle samo punktów (68) co lokalny rywal KF Gjilani. O ostatecznych pozycjach zadecydował bilans bezpośrednich spotkań.
Kadra drużyny nie zmieniła się wiele w porównaniu do zeszłego sezonu. Wówczas najlepszym strzelcem zespołu był 28-letni Betim Haxhimusa, który zdobył dziesięć bramek. Za nim uplasowali się strzelcy odpowiednio ośmiu i siedmiu goli: Kastriot Rexha, a także Shabani. Drita to znacznie bardziej doświadczona drużyna od Linfield. W kadrze kosowskiej ekipy nie brakuje piłkarzy, którzy mają za sobą trzydzieste urodziny. Kluczowymi piłkarzami są trzej środkowi obrońcy, którzy mają na koncie najwięcej rozegranych minut. To kapitan Ardian Limani, Fidan Gerbeshi oraz Ardian Cuculi. W kadrze Drity znajduje się jeden gracz powoływany do reprezentacji Kosowa. To środkowy pomocnik Albin Krasniqi, który znalazł się w zespole narodowym na styczniowy mecz ze Szwecją występującą w ligowym składzie (0:1), lecz całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.
W Dricie występują przede wszystkim obywatele Kosowa. Kadrę uzupełniają gracze z państw, które przyjaźnie spoglądają na cały kraj. Mowa przede wszystkim o Albanii oraz Macedonii. W zespole było dwóch Brazylijczyków, lecz obaj zdążyli się już rozstać z Kosowem. Gilberto Fortunato nie ma obecnie klubu, a skrzydłowy Lucas Cardoso reprezentuje FK Partizani z Albanii.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.