| Inne

Nowe dyscypliny w programie igrzysk olimpijskich Paryż 2024? Decyzja wkrótce

Breakdance, parkour i cliff diving – te dyscypliny mogą wkrótce znaleźć się w programie olimpijskim (fot. Getty)
Breakdance, parkour i cliff diving – te dyscypliny mogą wkrótce znaleźć się w programie olimpijskim (fot. Getty)

Kiedyś o olimpijskie medale walczono w strzelaniu do gołębi czy przeciąganiu liny. Teraz igrzyska wchodzą w nową erę. Za kilkadziesiąt godzin Międzynarodowy Komitet Olimpijski może znów zmienić ich kierunek, wprowadzając coraz bardziej wymyślne dyscypliny.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
ICF stawia na kajakowy slalom ekstremalny, mniej konkurencji sprinterskich

Czytaj też

ICF stawia na kajakowy slalom ekstremalny, mniej konkurencji sprinterskich

ICF stawia na kajakowy slalom ekstremalny, mniej konkurencji sprinterskich

Stawiają na młodzież


Igrzyska w Tokio rozpoczęły pewną erę w historii olimpizmu. Organizatorzy dostali bowiem okazję, by wprowadzić do programu nowe dyscypliny. I tak Japończycy postawili na te, w których mają największe medalowe szanse – karate, wspinaczkę sportową czy baseball. To jeden z elementów opublikowanej w 2016 roku "Agendy 2020", która ma na celu "odchudzić" igrzyska – sprawić, że będą tańsze, pozyskają nowych kibiców i sprawią, że będzie można na nich zarobić zdecydowanie więcej.

Młodzi ludzie mają wiele różnych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Nie możemy oczekiwać, że wybiorą sport. Chcemy ich w ten sposób przyciągnąć – tłumaczył szef MKOl-u, Thomas Bach. To właśnie na młodzieży i kobietach skupiają się obecne władze. Tę pierwszą chcą odciągnąć od ekranów komputerów czy smartfonów i sprawić, że zapałają miłością do sportu, spędzając wolny czas na boiskach. Płeć piękna ma być z kolei równie istotną częścią igrzysk, co mężczyźni. Stąd konieczność wprowadzenia parytetów, zrównujących liczbę konkurencji kobiecych i męskich oraz coraz więcej szans dla mikstów.

Z każdym kolejnym rokiem igrzyska mają stawać się coraz bardziej ekstremalne i widowiskowe. Stąd w programie igrzysk w Tokio surfing czy rywalizacja deskorolkarzy. Japończyków przebić chcą jednak Francuzi, którzy olimpijskie zmagania będą gościć w 2024. W poniedziałek MKOl rozpocznie ostatnie w tym roku zdalne posiedzenie, podczas którego wybrane zostaną nowe dyscypliny. Propozycje komitetu wykonawczego zaskakują i z pewnością nie spodobają się konserwatystom.

ICF stawia na kajakowy slalom ekstremalny, mniej konkurencji sprinterskich

Czytaj też

ICF stawia na kajakowy slalom ekstremalny, mniej konkurencji sprinterskich

ICF stawia na kajakowy slalom ekstremalny, mniej konkurencji sprinterskich

breakdance paryż 2024
Praktycznie pewne jest, że breakdance pojawi się w olimpijskim programie w 2024 roku (fot. Getty)

Taniec czy sport?


Najwięcej kontrowersji budzi propozycja, by za niespełna cztery lata w programie IO znalazł się breakdance. Bo choć artystyczne dyscypliny – jak łyżwiarstwo figurowe czy gimnastyka – od lat cieszą oko fanów igrzysk, to część z nich zastanawia się, czy taniec ma wiele wspólnego ze sportem? Bach jest jednak wielkim fanem breakdance'u i wprowadził go już na igrzyska olimpijskie młodzieży, które w 2018 roku gościło Buenos Aires. – Ten sport pozwala zawodnikom na autentyczną ekspresję, na pokazanie swojej osobowości. Muszę przyznać, że uwielbiam tę dyscyplinę – tłumaczył.

O swoje miejsce w olimpijskiej rodzinie chcą też walczyć parkour, czyli "pokonywanie ustawionych na trasie przeszkód w jak najszybszy sposób", czy cliff diving – skoki do wody z 20 (kobiety) i 27 metrów (mężczyźni). Ten drugi sport w Paryżu ma być rozgrywany jedynie pokazowo, ale już w 2028 roku w Los Angeles może być uwzględniany w tabeli medalowej.

Inne federacje także szukają okazji, by przypodobać się MKOl-owi i nie dać się wyrzucić z igrzysk. Takie widmo ciążyło ostatnio nad zapasami. Jedna z najbardziej klasycznych dyscyplin olimpijskich okazała się za mało atrakcyjna i niepasująca do nowej wizji. Zapasy ostatecznie się obroniły – ciekawe na jak długo. Podobne doniesienia pojawiały się w przypadku chociażby pięcioboju nowoczesnego czy podnoszenia ciężarów, choć akurat ten drugi sport mocno "przeskrobał" sobie licznymi wpadkami dopingowymi, które w bardzo negatywnym świetle postawiły cały ruch olimpijski. Bo przecież nikt nie chce sytuacji, kiedy zawodnik odbiera medal po 8 czy 12 latach od zakończenia zmagań.

BMX Flatland może być nową dyscypliną olimpijską (fot. Getty)
BMX Flatland może być nową dyscypliną olimpijską (fot. Getty)

I tak wioślarze za cztery lata mogą rywalizować w morskiej (zwanej też przybrzeżną) odmianie tego sportu. Nowością w kolarstwie może być z kolei BMX Flatland, czyli coś, co określa się jako "połączenie artystycznego kolarstwa z breakdancem". Kajakarzy, którzy w ostatnich latach mocno przyczyniali się do olimpijskiego dorobku Polaków, władze światowej federacji chcą natomiast zobaczyć w ekstremalnym slalomie. Różnych propozycji – począwszy od nowych konkurencji, przez zmianę liczby zawodników czy łączenie przedstawicieli obu płci w miksty – jest więcej. Jak podaje portal insidethegames.biz, łącznie innowacyjne pomysły zgłosiło aż 20 z 27 federacji zarządzających sportami olimpijskimi.

Jedyny mistrz w historii?


Nikt nie ma wątpliwości, że zmiany są potrzebne, bo igrzyska tracą na popularności, a coraz mniej krajów chce się w nie "bawić" na poważnie, czego dowodem jest m.in. systematycznie spadająca liczba chętnych do organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia. Są jednak wątpliwości, czy pieniądze nie przyćmiły MKOl-owi najważniejszego elementu igrzysk, jakim są (a przynajmniej powinni być) sportowcy.

– O wszystkim dowiedzieliśmy się z notki, w której światowa federacja poinformowała, że wszystko jest już praktycznie zatwierdzone. Nikogo nie pytano o zdanie, nikt się z nami nie konsultował – skomentowała nadchodzące zmiany w rozmowie z TVPSPORT.PL Anna Puławska, polska kajakarka. – Jest wielu młodych zawodników, którzy marzą o medalach olimpijskich. Ta decyzja pozbawi ich tych nadziei. Może to spowodować brak motywacji do dalszego trenowania – dodała.

W podobnej sytuacji są karatecy, którzy za rok mogą mieć jedyną w historii szansę, by powalczyć o medale igrzysk. Praktycznie pewne jest, że dyscyplina ta nie pojawi się już w Paryżu. Może kiedyś wróci, ale kiedy? Tego nie wie nikt. Najbardziej poszkodowani będą ci, którym nie uda się zakwalifikować na IO w 2021 roku oraz młodzi zawodnicy, którzy dopiero wkraczają do światowej stawki i jeśli chodzi o olimpijski medal, mogą obejść się smakiem.

– Nie ukrywam, że jest to smutne. Wydaje mi się, że to zniszczy nasz sport. Już teraz jest duży problem z odróżnieniem odmian karate. Ta odmiana WKF, w której startuję, jest uprawiana dosłownie na całym świecie, a inne jedynie w niektórych krajach. Jeśli nasze karate nie będzie na igrzyskach, nikt zapewne nie będzie zagłębiał się w statystyki. Zamiast karate pojawi się np. breakdance i trudno jest mi nawet komentować tę decyzję. Nie wiem, co się wydarzyło i czym kierowały się władze, wybierając dyscypliny na igrzyska. Nawet moi znajomi są zdziwieni, kiedy mówię im, że karate po raz pierwszy pojawi się w programie olimpijskim – mówiła nam Dorota Banaszczyk, aktualna mistrzyni świata w kumite do 55 kilogramów.

dorota banaszczyk
Jeśli Dorota Banaszczyk nie zakwalifikuje się na igrzyska w Tokio, kolejnej szansy na olimpijski występ może już nie mieć (fot. Getty)

Więcej polskich szans?


Nie wszystkie zmiany muszą być jednak negatywne – przynajmniej patrząc na nie przez pryzmat polskich szans na medale. Na decyzje MKOl-u czeka m.in. środowisko wspinaczkowe, które nie jest zadowolone z obecnego formatu, czyli niezbyt sprawiedliwego trójboju, łączącego trzy konkurencje. Jest duża szansa, że w Paryżu osobno rozegrana zostanie wspinaczka na czas, w której Polacy są jedną ze światowych potęg, m.in. za sprawą podwójnej mistrzyni globu, Aleksandry Mirosław.

Ciekawe mogą być zmiany w dyscyplinach, które dla części kibiców mogą być nużące, z uwagi na ich rozciągnięcie w czasie. Światowe federacje chcą m.in. odświeżyć format w triathlonie, który miałby być rozgrywany jako eliminator. Uatrakcyjnić swoją dyscyplinę chcą też przedstawiciele pięcioboju nowoczesnego – który zamiast dwóch dni, miałby trwać 90 minut.

Pytanie brzmi, dokąd podążanie za aktualnymi trendami i przychodami z praw telewizyjnych zaprowadzi ruch olimpijski. Coraz częściej mówi się, że na igrzyskach pojawi się esport. Już wcześniej organizatorzy igrzysk w Los Angeles namawiali Międzynarodowy Komitet Olimpijski na wprowadzenie tej dyscypliny do programu. Choć na razie MKOl twierdzi, że "jest na to za wcześnie", to wydaje się, że w perspektywie kolejnych lat jest to nieuniknione. Bo przecież igrzyska nie poradzą sobie bez młodzieży, a wśród nich popularność esportu rośnie błyskawicznie...

Część propozycji nowych konkurencji na igrzyska olimpijskie Paryż 2024:

– breakdance
– parkour
– ekstremalny slalom kajakowy
– mieszana sztafeta w biegach przełajowych
– wioślarstwo morskie
– piłka ręczna plażowa
– wyścig eliminacyjny w triathlonie
– sztafeta mieszana w kolarstwie
– sztafeta mieszana w pięcioboju nowoczesnym
– miksty w strzelectwie
– drużyna mieszana w taekwondo
– debel kobiet i mężczyzn w tenisie stołowym
– akrobatyka sportowa
– aerobik
– BMX Flatland

Ogień olimpijski dookoła Japonii. Co z igrzyskami?
fot. Getty
Ogień olimpijski dookoła Japonii. Co z igrzyskami?

Zobacz też
Co za sukces! Niebywały rekord Polski
Agata Załęcka (fot. materiały prasowe)

Co za sukces! Niebywały rekord Polski

| Inne 
Wyjątkowy pojedynek mistrza. Zremisował z... całym światem
W akcji Magnus Carlsen (fot. Getty).

Wyjątkowy pojedynek mistrza. Zremisował z... całym światem

| Inne 
19-letnia Polka na Evereście! Niesamowity wyczyn
Zo

19-letnia Polka na Evereście! Niesamowity wyczyn

| Inne 
Himalaje nie wybaczają. Są kolejne ofiary śmiertelne
Lhotse i Makalu (fot. Getty)

Himalaje nie wybaczają. Są kolejne ofiary śmiertelne

| Inne 
Sukces Polki! Gra dalej na MŚ
Natalia Bajor wywalczyła awans do kolejnej rundy mistrzostw świata (fot. Getty Images)

Sukces Polki! Gra dalej na MŚ

| Inne 
Nadchodzi tydzień z Multiligą. Sprawdź plan transmisji TVP
Piłkarze Wisły Kraków (fot. PAP)

Nadchodzi tydzień z Multiligą. Sprawdź plan transmisji TVP

| Inne 
Polscy kajakarze bez medalu na mistrzostwach Europy
Na głównym planie: Tadeusz Kuchno (fot. Przemysław Skrzydło)

Polscy kajakarze bez medalu na mistrzostwach Europy

| Inne 
Wielki sukces Polki. Kolejne zwycięstwo w PŚ!
Anna Puławska wygrała zawody Pucharu Świata (fot. Getty).

Wielki sukces Polki. Kolejne zwycięstwo w PŚ!

| Inne 
Jest nowy rekord Polski! Spektakularny wynik
Agata Załęcka (fot. Informacja prasowa)

Jest nowy rekord Polski! Spektakularny wynik

| Inne 
Miał dziesięcioro rodzeństwa. Polski zdobywca wspomina początki
Andrzej
tylko u nas

Miał dziesięcioro rodzeństwa. Polski zdobywca wspomina początki

| Inne 
Najnowsze
Łączy Tottenham i… Radomiaka. Chorwacki talent opowiedział o przyszłości
Łączy Tottenham i… Radomiaka. Chorwacki talent opowiedział o przyszłości
Kamil Rogólski - zdjęcie
Kamil Rogólski
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Luka Vusković, który obecnie jest członkiem kadry Tottenhamu w przeszłości występował w Radomiaku (fot. Getty Images)
Rusza 1. Liga Polskiej Ligi Żeglarskiej
(fot. PLŻ/Bartosz Modelski)
nowe
Rusza 1. Liga Polskiej Ligi Żeglarskiej
| Inne / Polska Liga Żeglarska 
Djoković sprawił sobie prezent. O krok od finału z Hurkaczem
Novak Djoković (fot. Getty)
Djoković sprawił sobie prezent. O krok od finału z Hurkaczem
| Tenis / ATP (mężczyźni) 
Spalona czaszka i ślub z miss Brazylii. Polacy byli królami egzotyki
Adrian Mierzejewski był MVP ligi australijskiej, Grzegorz Lato królował w lidze meksykańskiej (fot. Getty)
polecamy
Spalona czaszka i ślub z miss Brazylii. Polacy byli królami egzotyki
Jakub Ptak
Jakub Ptak
Diablo. Prawdziwe oblicze – film dokumentalny
Diablo. Prawdziwe oblicze – film dokumentalny
trwa
Diablo. Prawdziwe oblicze – film dokumentalny
| Boks 
Euro U17. Powiało nudą w meczu Francja–Portugalia
Francja – Portugalia (fot. Getty Images)
Euro U17. Powiało nudą w meczu Francja–Portugalia
| Piłka nożna 
Sportowy wieczór (22.05.2025)
Sportowy wieczór (22.05.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Sportowy wieczór (22.05.2025)
| Sportowy wieczór 
Do góry