FIS zalicza odległości tylko do pewnej granicy. Na papierze nie można osiągnąć więcej niż 191 metrów. Co jeśli ktoś jednak poleci dalej? Wtedy co najwyżej pomogą sędziowie... zawyżając noty. Brzmi jak efekt chorej wyobraźni? To jednak historia z życia wzięta – dokładnie z mistrzostw świata w lotach 1994.
Cofnijmy się jednak jeszcze osiem lat wcześniej. Mistrzostwa świata w lotach 1986 na Kulm obfitowały w niebezpieczne sytuacje. Siedem poważnych wypadków w trakcie dwóch serii rywalizacji mroziło krew żyłach. Niemiec Ulf Findeisen był reanimowany na skoczni, tam uratowano mu życie. Z kolei Norweg Rolf Aage Berg doznał tak poważnego uszczerbku na zdrowiu, że już nigdy nie wrócił do pełnej sprawności.
191 i koniec
Międzynarodowa Federacja Narciarska musiała zareagować. Uznano, że przyczyną tak wielu wypadków jest nadmierne ryzyko związane z wyścigiem po rekordy świata. Uznano więc, że ostatnim oficjalnym rekordem będzie 191 metrów uzyskane w Tauplitz przez Andreasa Feldera w 1986 roku. Nie można było oczywiście zabronić latać dalej, ale dalsze wyniki miały nie być "księgowane".
Już rok później osiągnięcie Feldera poprawił Piotr Fijas, lecąc na 194. metr w Planicy. Do dziś to najdalsza próba w stylu klasycznym. Nadchodziły czasy "V-ki", która pozwalała na dalsze loty, ale przede wszystkim była znacznie bezpieczniejsza. W 1994 roku cała czołówka fruwała już w ten sposób. FIS tkwił jednak w starych regulacjach. To musiało skończyć się absurdem.
Pękła dwusetka
Zawodnicy zaczęli zmagania z "wysokiego C". Jako pierwszy nieoficjalny rekord świata pobił Martin Hoellwarth – 196 metrów. Magiczna "dwusetka" była coraz bliżej. Pierwszy osiągnął ją Andreas Golderger, ale nie wylądował poprawnie. Udało się mistrzowi olimpijskiemu z Albertville. Toni Nieminen uzyskał 203 metry. Dzień później wszystkich przyćmił Bredesen, uzyskując w treningu 209 metrów!
Po wspaniałej przystawce nadszedł czas długiego czekania na danie główne. Wiatr spowodował, że rywalizacja możliwa była dopiero w niedzielę. Mistrzostwa skrócono do dwóch rund. Już zawodnik z "2" na plastronie "zakpił" z "reguły 191". Takanobu Okabe pofrunął siedem metrów dalej. W protokole wpisano jednak "maksymalną możliwą" odległość. Na osłodę pozostały zawyżone noty sędziowskie – wytworzyła się wówczas niepisana zasada, aby w ten sposób nagradzać najdalsze loty.
Wymiana medali
To był jednak dopiero przedsmak wydarzeń z drugiej serii. Roberto Cecon atakował z siódmej pozycji. Włoch doskonale czuł się na mamutach i poleciał aż na 199. metr – najdalej w zawodach. Nie lądował telemarkiem, a na niemal wyprostowanych nogach, ale – nie mogło być inaczej – zgarnął "19" od sędziów, pragnących wyrównać metrowe straty w stosunku do rzeczywistości. Nie tylko arbitrzy domagali się jednak tego dnia sprawiedliwości.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.