Przed nami weekend ze skokami w Rasnovie. Transmisje od piątku tylko w Telewizji Polskiej. Zawody PŚ na skoczniach normalnych rozgrywane są rzadko. W triumfach wyspecjalizowali się przedstawiciele dwóch państw – Austrii i Niemiec. Z Polaków w XXI wieku dokonali tego jedynie Adam Małysz i... Maciej Kot.
W XXI wieku konkursy na skoczniach normalnych nie należą do codzienności. Zwykle rozgrywano je podczas próby przedolimpijskiej – a i to nie zawsze – oraz gdy pogoda uniemożliwiała przeprowadzenie zawodów na dużej skoczni. Tak kilkukrotnie zdarzało się w Lahti i Lillehammer. Wyjątkiem było Villach, pamiętane głównie z pierwszego drużynowego podium reprezentacji Polski w składzie: Łukasz Kruczek, Robert Mateja, Wojciech Skupień, Adam Małysz. Zawody indywidualne w XXI wieku rozegrano tam trzykrotnie. Nowym odstępstwem od regularnych zmagań na skoczniach o punkcie K oscylującym w graniach 120. metra są zawody w Rasnovie. Największy obiekt kompleksu Trambulina Valea Carbunarii ma bowiem punkt konstrukcyjny usytuowany na 90. metrze.
W 2020 roku równych sobie w Transylwanii nie miał Karl Geiger, który zajął pierwsze i drugie miejsce. Rok później rywalizację zdominował Ryoyu Kobayashi, a na drugiej lokacie uplasował się Kamil Stoch. Trzecia pozycja należała do wspomnianego Geigera.
Wśród sześciu zawodników, którzy mieścili się w czołowej trójce najczęściej, czterej to Austriacy, a dwaj Niemcy. To właśnie te dwie nacje zdominowały konkursy na obiektach o punkcie HS w okolicy setnego metra. Na dwadzieścia zawodów, aż czternaście padło ich łupem. Pozostałe wygrywali Norweg, Japończyk i dwaj Polacy. To Adam Małysz i Maciej Kot. Orzeł z Wisły był bezkonkurencyjny w 2001 roku w Villach. Na Alpenarenie pokonał Mattiego Hautamaekiego i Kazuyoshiego Funakiego. Kot wygrał próbę przedolimpijską w Pjongczangu, skacząc 108,5 i 110,5 metra. Pokonał wtedy Krafta i późniejszego mistrza olimpijskiego, Andreasa Wellingera. Było to jego drugie – i jak na razie ostatnie zwycięstwo w Pucharze Świata.
Dwóch spośród 28 skoczków na powyższej liście na podium Pucharu Świata stawało tylko na skoczniach normalnych. To Constantin Schmid oraz Lukas Hlava. Kenneth Gangnes na skoczni K90 w Lillehammer odniósł zaś jedyne zwycięstwo w karierze. Obiekty normalne zwykle premiowały skoczków z mocnym odbiciem. Potwierdzeniem nie tylko Geiger, ale i Dawid Kubacki – dwa razy trzeci w Predazzo, czy Taku Takeuchi, który dwa z czterech podium w karierze wywalczył właśnie w Lahti i Lillehammer. To także dwa z czterech miejsc na pudle Japończyków na skoczniach normalnych. Zwycięstwo dołożył Daiki Ito, trzecie miejsce Kazuyoshi Funaki.
Gdyby w zestawienie wliczać starsze zawody, skoczkowie z Kraju Kwitnącej Wiśni byliby znacznie wyżej. To Japończycy są jedyną nacją, która w zawodach Pucharu Świata miała pięciu zawodników w czołowych pięciu miejscach. I nie, nie było to ani w Sapporo, ani w Hakubie. W 1998 roku podczas jedynego konkursu PŚ w Ramsau wygrał Masahiko Harada przed Kazuyoshim Funakim i Hiroyą Saito. Czwarty był Andreas Widhoelzl, lecz ex aequo na piątej pozycji znaleźli się kolejni zawodnicy z Azji: Yoshikazu Norota oraz Kenji Suda.
Mistrzostwa świata na tym samym obiekcie rok później samurajom poszły równie dobrze. To oni zajęli całe podium w konkursie na skoczni normalnej. Tym razem górą był Funaki, drugie miejsce zajął Hideharu Miyahira, a najniższy stopień podium przypadł Haradzie. To jednak wiek XX. W obecnym jeszcze nie zdarzyło się, by na skoczni normalnej na podium stanęli przedstawiciele jednego państwa. Może w Rasnovie?
Kiedy: piątek, 17 lutego o godzinie 16:45
Gdzie i o której transmisja: od 16:30 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV i HbbTV
Kto skomentuje: Stanisław Snopek, Mateusz Leleń.
Prowadzący studio: Maciej Kurzajewski
Goście/eksperci: Wiktor Pękala, Apoloniusz Tajner, Michał Chmielewski
Reporter: Patryk Pancewicz
– piątek, 17 lutego
9:00 oficjalny trening mężczyzn
14:00 seria próbna kobiet
15:00 konkurs indywidualny kobiet (TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja, Smart TV)
16:45 kwalifikacje mężczyzn (TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja, Smart TV)
– sobota, 18 lutego
9:00 kwalifikacje kobiet
10:00 konkurs indywidualny kobiet (TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja, Smart TV)
15:15 seria próbna mężczyzn
16:20 konkurs indywidualny mężczyzn (TVP 1, TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacja, Smart TV)
– niedziela, 19 lutego
15:00 seria próbna mężczyzn
16:10 konkurs duetów mężczyzn (TVP 1, TVPSPORT.PL, aplikacja, Smart TV)