Pomimo trwającej pandemii nie rezygnujemy z naszych planów. W Wiśle latem skoczą i mężczyźni, i kobiety – mówi TVPSPORT.PL Jan Winkiel, sekretarz Polskiego Związku Narciarskiego. Dłużej za to będzie trzeba poczekać na polski turniej w ramach Pucharu Świata.
W kolejnym sezonie skoków narciarskich dojdzie do kilku zmian. FIS będzie budowała kalendarz wokół igrzysk olimpijskich w Pekinie, a później przez przebudowę skoczni w Trondheim skrócony może być turniej Raw Air. Dla Polaków jednak najważniejszą informacją jest rezygnacja z inaugurowania w Wiśle całego sezonu. Ale to nie wszystko.
Panie po raz pierwszy. Dziewięć lat na to czekały
PŚ w Wiśle nadal ma odbywać się w 2021 roku, ale jako trzeci weekend w kolejce – po Niżnym Tagile i Kuusamo. To dobrze, bo z Beskidów zejdzie szkodliwe napięcie związane z prestiżem wydarzenia, ale tak sobie, bo Andrzej Wąsowicz i jego ludzie liczyli na przesunięcie skoków na Malince na środek zimy – tak, żeby łatwiej i taniej dało się przygotować skocznię.
– Po tym, ile zrobiliśmy dla FIS, chyba na to zasługujemy? – już kilka miesięcy temu pytał retorycznie Wąsowicz.
Nieoficjalnie wiadomo, że rozmowy w tej sprawie jeszcze się nie zamknęły. Pewne jest natomiast, że w wakacje (17-18 lipca) Wisła znów otworzy sezon Letniego Grand Prix. I tym razem otworzy historycznie. Na obiekcie im. Adama Małysza mają pojawić się nie tylko najlepsi mężczyźni, ale również kobiety. Tak przynajmniej wynika ze szkicu dostępnego na stronie FIS.
– Pomimo pandemicznej sytuacji w Polsce nie rezygnujemy z tego planu. Chcemy w końcu ugościć skoczkinie w naszym kraju – mówi Jan Winkiel, sekretarz PZN.
W środowisku mówi się uszczypliwie, że jeśli rzeczywiście do tego dojdzie, będzie to zamknięcie klamrą historii sprzed dziewięciu lat. Przypomnijmy, że już w sezonie 2011/12 (czyli pierwszej edycji PŚ kobiet) Polacy wstępnie zadeklarowali organizację zawodów elity kobiet w Szczyrku, jednak później po cichu się z tego pomysłu wycofali. Po latach przyznawano, że powodem tego był m.in. brak mocnej kadry w naszym kraju. Dziś, choć nadal jest sporo do zrobienia w kwestii szkolenia, jesteśmy już w zupełnie innym miejscu hierarchii.
Winkiel dodaje, że pod względem kosztów nie będzie to duży problem. To dodatkowe ok. 200 tysięcy złotych. Cała impreza powinna zamknąć się w milionie zł.
Na turniej "Pol-Air" trzeba będzie zaczekać. I to sporo
Niestety ambitne plany organizacyjne PZN w kwestii zawodów skokowych nie dotyczą w najbliższym czasie zapowiadanego turnieju mężczyzn na wzór norweskiego Raw Air. Pomysł, który wykiełkował ostatniej zimy (i był niedaleki realizacji w trybie awaryjnym po odwołaniu marcowych zawodów przez Norwegię), musi zaczekać przynajmniej do pierwszego sezonu, w którym w kalendarzu FIS nie będzie żadnej dużej imprezy – mistrzostw świata lub igrzysk. A to oznacza, że szansa na wieloetapówkę w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem będzie prawdopodobnie dopiero w sezonie 2023/24.
Wcześniej, bo już latem 2023 roku, na Średniej Krokwi być może obejrzymy zawody w skokach o medale Igrzysk Europejskich. Organizator – Kraków – podjął już w tej sprawie kroki.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.