Reprezentanci Polski w kajakarstwie nie powiększyli liczby kwalifikacji olimpijskich do igrzysk w Tokio. Podczas finałowych regat w Barnaul nie wygrali finałów swoich konkurencji, a tylko to gwarantowało wywalczenie dodatkowych przepustek. Najbliżej była Justyna Iskrzycka, która w finale K1 500 metrów zajęła 2. miejsce. To oznacza, że na olimpijskim torze w Tokio zobaczymy sześć biało-czerwonych osad, ale nie będzie wśród nich kajakarzy (będą kajakarki, kanadyjkarka oraz kanadyjkarze).
Justyna Iskrzycka, podobnie, jak jej największa rywalka w kwalifikacjach ostatniej szansy, Portugalka Joana Vasconcelos, awansowała do finału bezpośrednio z przedbiegu, bez konieczności startu w półfinale. W decydującym wyścigu, od startu musiała gonić rywalkę, bo ta narzuciła bardzo mocne tempo. W połowie dystansu kajakarka AZS-u AWF-u Katowice traciła do niej ponad sekundę. Polka znana jest jednak z dobrego finiszu i im bliżej było do mety, tym strata była mniejsza. Polce nie udało się jednak dogonić Portugalki. Vasconcelos zwyciężyła czasem 01:57.831, Iskrzycka była druga, z rezultatem 01:58.370. – To nie był zły wyścig w wykonaniu Justyny, może w środku dystansu mogła popłynąć troszkę szybciej. Trudno, na pewno dała z siebie wszystko. Teraz będę miał większy ból głowy, bo muszę podjąć decyzje dotyczące składu na igrzyska. Mogę zabrać pięć zawodniczek – skomentował Tomasz Kryk, trener kadry kajakarek.
Dobrze, chociaż też bez końcowego sukcesu, w finale K1 200 metrów popłynął Jakub Stepun. 20-latek z AZS-u AWF-u Poznań, najmłodszy w stawce finalistów, wytrzymał presję i do końca liczył się w walce o bilet do Tokio. Ostatecznie zajął 4. miejsce, tracąc do zwycięzcy 0,46 sekundy. Wygrał reprezentant Litwy Mindaugas Maldonis i to on zyskał prawo startu w tegorocznych igrzyskach.– Dałem z siebie wszystko – powiedział tuż po starcie Stepun.
Najsłabiej z polskich finalistów wypadł Bartosz Stabno, który w konkurencji K1 1000 metrów uplasował się na 8. pozycji. Wygrał reprezentant Chin, Dong Zhang, do którego kajakarz Posnanii stracił ponad 7 sekund. To oznacza, że pierwszy raz w historii, w igrzyskach olimpijskich nie będzie polskich kajakarzy. Kajakarki mają trzy kwalifikacje (K1 200, K2 500 i K4 500), kanadyjkarki jedną (C1 200), a kanadyjkarze dwie (C1 1000 i C2 1000). –
W pozostałych konkurencjach, kwalifikacje olimpijskie podczas zawodów w Barnaul, wywalczyli: w K1 200 (k) Natalia Podolskaia (Rosja), w C1 200 (k) Vanesa Tot (Chorwacja), a w C1 1000 (m) Siergiej Tarnovski.
Poznaliśmy także zdobywców nagród, dzikich kart, przyznawanych przez ICF dla krajów, które mają podczas igrzysk najmniej liczne reprezentacje. Przepustki do Tokio od światowej federacji kajakowej otrzymali Joaquim Lobo z Mozambiku i Amado Cruz z Balize. Lobo, w Rio de Janeiro został pierwszym w historii kajakarzem ze swojego kraju, który wystartował w igrzyskach olimpijskich. Teraz będzie miał kolejną szansę na promocję sportu i kajakarstwa w swoim kraju.– Nie mogę w to uwierzyć. To niezwykle ważne dla mnie i mojego kraju, ponieważ dla dzieci i młodzieży jesteśmy idolami. Teraz znów będziemy mogli być motywacją dla nich do uprawiania kajakarstwa – powiedział Lobo. Druga dzika karta trafiła do Amado Cruza z Belize. 33-latek także pisze historię swojego kraju. Został pierwszym w historii reprezentantem Belize w kajakarstwie, który wystartuje w igrzyskach.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.