Zdecydowanie najwięcej medali w historii igrzysk olimpijskich wywalczyli Amerykanie. Tuż za nimi w klasyfikacji wszech czasów plasują się Rosjanie – o ile w ich dorobku uwzględni się również to, co wypracowali sportowcy z ZSRR. Polska jest 21.
Za 31 dni w Tokio rozpoczną się igrzyska olimpijskie. Transmisje w TVP!
Terminarz finałów | Reprezentacja Polski
* * *
Tworzenie klasyfikacji wszech czasów zawsze niesie ze sobą pewne kontrowersje związane z "księgowaniem" zdobyczy reprezentantów nieistniejących już krajów. Niezależnie od wszystkiego to Amerykanie są sumarycznie najbardziej utytułowaną nacją.
Łącznie wywalczyli 2828 medali, w tym 1127 złotych. Aż 2523 z nich (w tym 1022 złote) pochodzą z letnich igrzysk. W zimowych ekipa zza oceanu nie dominuje. Na śniegu i lodzie częściej triumfowali Norwegowie, a także Niemcy i Rosjanie. Dwóm ostatnim, by wysunęli się na czoło zestawienia, trzeba jednak doliczyć medale zdobywane przez historycznych poprzedników: RFN, NRD czy ZSRR.
Niemcy jako zjednoczony kraj wywalczyli jedynie 191 złotych medali latem i 92 zimą. Rosjanie natomiast wciąż mają mniejszą liczbę występów pod swoją flagą niż jako Związek Radziecki (12 do 18). W biało-niebiesko-czerwonych barwach wywalczyli "tylko" 149 złota letnich igrzysk oraz 47 zimowych.
Powyższe tabele doskonale pokazują, że w zimowych igrzyskach "rządzą" nieco inne kraje niż w letnich. Ciekawy przypadek stanowi Holandia, która aż 121 ze 130 medali wywalczyła w łyżwiarstwie szybkim, a kolejne pięć: w short tracku, czyli łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze.
Co więcej: zaledwie 16 krajów może pochwalić się wywalczeniem więcej niż 10 złotych medali na zimowych igrzyskach.
Polska łącznie na letnich i zimowych igrzyskach ma w dorobku 306 medali, w tym 75 złotych. Najczęściej zdobywa je na arenach lekkoatletycznych (25-18-14). Następne w kolejności wśród najbardziej medalodajnych dyscyplin są boks (8-9-26) oraz podnoszenie ciężarów (6-6-22).
Granice do przekroczenia w Tokio
Podczas tegorocznych igrzysk w Tokio kilka krajów przekroczy najprawdopodobniej w klasyfikacji wszech czasów granicę 500 medali. Australii brakuje czterech, Szwecji sześciu, a Węgrom dziewięciu krążków.
Niemcy natomiast mogą wywalczyć swój dwusetny złoty medal w historii. Póki co mają ich na koncie 191. Korea Południowa i Rumunia postara się zaś o setny olimpijski triumf. Pierwszy z krajów uzbierał dotychczas w historii 90, a drugi 89 złotych medali.
93 - 107
Australia
82 - 87
USA
90 - 89
Słowenia
97 - 78
Australia
97 - 59
Argentyna
75 - 84
Francja
81 - 95
USA
94 - 70
Niemcy
87 - 95
Słowenia
97 - 77
Japonia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.