Twarz Leona Goretzki zalaną krwią widać było na telewizyjnych powtórkach. Zawodnik Bayernu został uderzony ręką przez obrońcę Pau Torresa w polu karnym Villarrealu. Dlaczego więc nie było rzutu karnego? Decyzja sędziów jest kontrowersyjna i moim zdaniem błędna.
Wątpliwości i sprzeczne opinie różnych sędziów w tym przypadku dosyć łatwo wytłumaczyć, choć trudniej usprawiedliwić. Przyczyną sporów są dwie różne filozofie sędziowania w takich sytuacjach. Według obrońców decyzji angielskiego sędziego Anthony'ego Taylora i jego kolegów z zespołu VAR, w tej sytuacji obrońca Villarrealu wykonał prawidłowy wyskok do piłki. Jego ręce pracowały zgodnie z naturalną w takich sytuacjach koordynacją ruchową i dlatego były uniesione i odchylone w bok, natomiast to zawodnik Bayernu nagle zbliżył się do piłki i rywala oraz niejako nadział się twarzą na rękę lub nawet łokieć Torresa. Takie podejście do sprawy zakłada, że obrońca nie może ponosić odpowiedzialności za nagłe akcje rywala, gdy nie uwzględnia on tego, co robi tenże obrońca.
Jednak bardziej popularne, choć niekoniecznie u arbitrów z Wielkiej Brytanii, jest podejście zgoła odmienne. Każdą akcję każdy zawodnik powinien wykonywać uwzględniając zasady bezpieczeństwa, czyli dochowując tak zwanej należytej ostrożności. Zgodnie z "Przepisami gry" intencje przy ocenie fauli czy rzekomych fauli nie są istotne – liczy się tylko skutek, czyli nawet przypadkowy i niezamierzony faul jest faulem i podlega odpowiedniej karze. Jeśli więc zawodnik w walce o piłkę postępuje nieostrożnie lub nierozważnie i w efekcie fauluje przeciwnika, sędzia powinien podyktować rzut wolny albo rzut karny, jak w tej sytuacji, a winnego ewentualnie ukarać napomnieniem, czyli żółtą kartką (za faul nierozważny, gdyż za nieostrożny kartka się nie należy).
W przypadku starcia Goretzki z Torresem na powtórkach wideo widać to wyraźnie. Goretzka wykonał tylko ruchy w celu zagrania piłki i względem Torresa nie wykonał żadnego ruchu, który zagrażałby mu w jakikolwiek sposób, więc nie można zawodnikowi Bayernu zarzucić ani nieostrożności, ani nierozważności. Natomiast zawodnik Villarrealu, czy nam się to podoba czy nie, oprócz ruchów w celu zagrania piłki wykonał też ruchy – rękami, łokciami – które nie tylko wyraźnie zagrażały bezpieczeństwu i zdrowiu rywala, ale niestety również były bezpośrednią przyczyną rozcięcia skóry, zakrwawienia twarzy, czyli dosyć poważnie wyglądającego urazu.
Moim zdaniem ochrona "prawa obrońcy" do swobodnych ruchów w celu zagrania piłki poszła w tym przypadku za daleko – sędziowie przesadzili. Tym bardziej, że jednym z dwóch podstawowych zadań sędziów piłkarskich – oczywiście oprócz rozstrzygania boiskowych sporów, aby wynik był zgodny z przebiegiem rywalizacji – jest właśnie ochrona wizerunku gry i ochrona zdrowia zawodników.
To zdarzenie miało miejsce w końcówce meczu, już w czasie doliczonym, więc nie wpłynęło w istotny sposób na dalsze zachowanie piłkarzy obu drużyn. Gdyby jednak takiego faulu sędzia nie odgwizdał w początkowej fazie meczu, byłby to jasny sygnał dla zawodników, że u tego arbitra w tym meczu można "mocno podostrzyć", a to mogłoby się skończyć takimi lub podobnymi starciami, kolejnymi kontuzjami i licznymi kartkami. To sprzeczne z interesem organizatorów rozgrywek, więc jest jasne, że takich sytuacji należy unikać – tutaj jest właśnie kluczowa rola sędziów.
Podsumowując: rozumiem, czym kierowali się sędziowie, ale według mnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – nie tylko dla tego meczu, zawodnika poszkodowanego i jego drużyny, ale ogólnie dla piłki nożnej – byłoby traktowanie takich sytuacji jako faul nierozważny, podyktować rzut wolny albo karny, w zależności od miejsca przewinienia, a winowajcy pokazać żółtą kartkę.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.