Cztery zwycięstwa odnieśli polscy reprezentanci podczas porannej sesji finałowej zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w Poznaniu. Na najwyższym stopniu podium stanęła kobieca osada K4 500 m, dwójka K2 200 m oraz dwie osady kanadyjkarzy – czwórka i dwójka na 500 m.
W niedzielę już o 8 rano pierwsi uczestnicy regat musieli stanąć na starcie. Te finały miały odbyć się w sobotę, ale ze względu na fatalne warunki atmosferyczne, organizatorzy postanowili je przełożyć na następny dzień.
– Wstałyśmy o piątej rano, była jeszcze rozgrzewka. Powiedziałam dziewczynom, że musimy do tego podejść tak, jak byłby to finał igrzysk w Paryżu. Do każdego startu podchodzimy profesjonalnie. Mimo, że po przedbiegach miałyśmy sporą przewagę, starałyśmy się nie lekceważyć nikogo i z pełną mobilizacją podejść do tego wyścigu – powiedziała Karolina Naja, która z Anną Puławską, Adrianną Kąkol i Dominiką Putto wygrały czwórkę na 500 m. Na trzecim miejscu finiszowały: Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Julia Krajewska i Helena Wiśniewska. Biało-czerwone przedzieliła Nowa Zelandia.
W jedynce 500 m wygrała Nowozelandka Lisa Carrington, a druga była Anna Puławska. Siódmą lokatę zajęła druga z Polek – Marta Walczykiewicz. Czwórka i jedynka na 500 m to konkurencje olimpijskie.
W nieolimpijskiej konkurencji K2 200 kobiet na podium także zameldowały się dwie polskie osady. Triumfowały Dominika Putto i Katarzyna Kołodziejczyk, a na trzeciej pozycji przypłynęły Martyna Klatt, Sandra Ostrowska. Drugą lokatę zajęła Ukraina.
Łącznie podczas pierwszej sesji finałowej aż 11 polskich osad stanęło na podium. Powody do zadowolenia mieli kanadyjkarze. Arsen Śliwiński z Aleksandrem Kitewskim triumfowali w dwójce na olimpijskim dystansie 500 m i pewnie pokonali Ukraińców i Litwinów. Śliwiński, Kitewski wraz z Łukaszem Witkowskim i Oleksii Koliadychem triumfowali w czwórce na 500 m. Czwarte miejsce zajęła druga z polskich załóg płynąca w składzie: Juliusz Kitewski, Krystian Hołdak, Gracjan Michalak, Adrian Kłos.
Na jedynce na tym samym dystansie Wiktor Głazunow był trzeci.
Z kolei w kanadyjkowych dwójkach na 500 m (konkurencja olimpijska) Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak minimalnie przegrały z Kubankami, a na trzeciej pozycji uplasowały się Niemki. Druga z polskich osad Katarzyna Szperkiewicz i Aleksandra Jacewicz była szósta. W rywalizacji jedynek na 500 m Polki uplasowały się poza podium – Szperkiewicz była czwarta, a Magda Stanny – dziewiąta.
Po raz pierwszy rozegrano czwórki kanadyjkowe kobiet, ale do tej konkurencji zgłosiły się tylko trzy osady. Wygrały Kanadyjki przed dwoma polskimi ekipami – Szczerbińska, Jacewicz, Szperkiewicz i Walczak były drugie, a Angelika Braun, Angelika Dorozińska, Patrycja Mendelska i Stanny zajęły trzecią pozycję.
W drugiej sesji finałowej biało-czerwoni nie byli już tak skutecznie jak w niedzielny poranek, kiedy to aż 11 razy stawali na podium. Łącznie w zawodach Polacy 14-krotnie plasowali się w pierwszej trójce.
Największą niespodziankę sprawiły Klatt i Ostrowska, które finiszowały na trzeciej pozycji w olimpijskiej konkurencji K2 500 m. Obie kajakarki wcześniej zajęły trzecie lokaty w czwórce na 500 m (z Julią Krajewską i Helena Wiśniewską) i razem w dwójce na 200 m.
W niedzielę po południu rozegrane zostaną finały jedynek na 5000 m z udziałem siedmiu reprezentantów Polski.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.