| Piłka ręczna / Reprezentacja mężczyzn
Przed reprezentacją Polski piłkarzy ręcznych najważniejszy turniej – mistrzostwa świata. Już podczas fazy wstępnej w Katowicach będą mogli liczyć na wsparcie kilkunastu tysięcy kibiców. Czy doping zawsze pomaga? A może lepiej byłoby grać w ciszy, przy pustych trybunach?
– Granie przy pustej hali? To nie jest fajne – uważa Tomasz Gębala, lewy rozgrywający i czołowy obrońca w reprezentacji Polski.
Od razu przypomina czasy pandemii, gdy zarówno drużyna narodowa, jak i kluby nie mogły liczyć na doping swoich sympatyków w trakcie meczów. Na szczęście podczas MŚ 2023 będzie zupełnie inaczej.
– Wsparcie kibiców będzie mocne i na pewno nam bardzo pomoże – podkreśla Gębala. – Ich radość, po każdej udanej akcji, bywa zarażająca.
Następne
Z kolegą z Industrii Kielce zgadza się Michał Olejniczak, środkowy rozgrywający. W kadrze jest od kilku lat, a z głośnym dopingiem zdążył się oswoić przy okazji Ligi Mistrzów. – Uwielbiam atmosferę, którą tworzą kibice. Wyobrażam sobie ich doping już w drodze na mecz – tłumaczy. – Wierzę, że w trakcie MŚ hala będzie się szybko zapełniać, że będzie głośno już podczas rozgrzewki.
Tłumy kibiców nie przerażają również Piotra Jędraszczyka, rówieśnika Olejniczaka (rocznik 2001), który na co dzień gra w Piotrkowie Trybunalskim. – Im głośniej, tym lepiej – przyznaje środkowy rozgrywający. – Dla mnie jest to tylko na plus. Nam, zawodnikom, gra się wtedy łatwiej. Czujesz się jak na fali, prawie wszystko wychodzi. Mam nadzieję, że będziemy świetnie przygotowani do MŚ, a doping kibiców będzie dla nas dodatkowym wsparciem.
Następne
Podczas mistrzostw świata, których gospodarzem będą Polska i Szwecja, nasi reprezentanci będą mieli kibiców po swojej stronie. Ale przecież nie zawsze tak jest. Czy można się wtedy odciąć, skupić tylko na boisku i nie słuchać tego, co krzyczą kibice?
– Nigdy nie odetniesz się na "żywą" halę – ocenia Tomasz Gębala. – Nie ma szans, nie wytniesz tego całkiem ze swojej głowy. Zawsze będą momenty rozluźnienia, kiedy usłyszysz, co się za tobą dzieje.
Inaczej podchodzi do tego Arkadiusz Moryto, skrzydłowy reprezentacji Polski. – Jeśli kibice są przeciwko mnie, to się odcinam i nie zwracam na nich uwagi. A jeśli są ze mną, to pewno dodają skrzydeł.
Następne
No dobrze, ale w jaki sposób doping może pomóc? – Na przykład, gdy drużynie nie idzie, gdy potrzebujemy dodatkowego kopa – wyjaśnia Moryto. – Dzięki kibicom jest łatwiej. Oni nas napędzają i sprawiają, że możemy dać z siebie jeszcze więcej i grać jeszcze lepiej.
– To prawda – zgadza się z kolegą Gębala. – Są w meczu momenty, gdy jesteś blisko załamania, bo przeciwnikowi wyjdzie kilka akcji z rzędu, bo doszedł do ciebie albo wyszedł na prowadzenie. Naprawdę łatwo wtedy opuścić głowę. Gdy hala jest pełna i głośna, to wsparcie kibiców jest nieocenione. Są w stanie ci pomóc. Dzięki nim możesz się jeszcze podnieść i walczyć.
W trakcie pierwszego meczu MŚ, z Francją (11 stycznia), nie będzie mowy o pustej hali. Organizatorzy już kilka dni temu poinformowali, że wszystkie bilety zostały wyprzedane. A kto nie pojawi się w Spodku, wszystkie mecze reprezentacji Polski może zobaczyć na antenach TVP.
Spotkanie w Spodku rozpocznie się o godzinie 17:00 w środę 4 stycznia. Później na parkiecie pojawią się pozostali uczestnicy turnieju, Maroko oraz Belgia. Z afrykańskim zespołem nasi szczypiorniści zagrają w czwartek, a z ekipą z Beneluksu na koniec piątek.
Transmisja na żywo w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej i Smart TV. Studio rozpocznie się o godzinie 16:35.
Kolejne spotkania biało-czerwonych również w Telewizji Polskiej. Ich mecze podczas mistrzostw świata również będzie można oglądać na naszych antenach.
Kiedy mecz: środa, 4 stycznia o godzinie 17:00
O której i gdzie transmisja: studio od 16:35 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej i Smart TV
Kto skomentuje: Jacek Laskowski, Paweł Paczkowski
Prowadzący studio: Marcin Rams
Goście/eksperci: Artur Siódmiak, Maciej Wojs
Reporter: Damian Pechman
Terminarz turnieju piłki ręcznej w Katowicach
– środa, 4 stycznia
17:00 Polska – Iran
19:30 Belgia – Maroko
– czwartek, 5 stycznia
17:00 Polska – Maroko
19:30 Belgia – Iran
– piątek, 6 stycznia
17:00 Iran – Maroko
19:30 Polska – Belgia