| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Zakończyło się okno transferowe w Polsce. Wielkich hitów nie było, pojawiło się co najwyżej kilka niespodzianek. Oceniamy zawodników, których sprowadziły zimą kluby PKO Ekstraklasy.
Okno transferowe w PKO Ekstraklasie się zakończyło. Nie było wielkich transferów. Nikt nie zdecydował się na wydanie choćby miliona euro na jednego zawodnika. Nie oznacza to, że nie doszło do żadnych ciekawych ruchów.
Klub zmienił też gracz, który wyrobił sobie markę solidnego napastnika. Bartosz Śpiączka z Korony Kielce trafił do Wisły Płock, a duży związek miały z tym kwestie pozasportowe. Aktywny na rynku był Górnik Zabrze, któremu w oczy zajrzało widmo spadku. Sytuacja na Śląsku jest gorąca, a w ramach wzmocnienia zespołu kontrakty podpisali Damian Rasak, Pawieł Pawluczenko oraz Anthony van den Hurk, który ma wzmocnić ofensywę.
Wiele o ostatnim dniu okna transferowego mówi fakt, że kluby dokonały w środę raptem ośmiu transferów. Do tego doszło kilka ruchów ze strony klubów z pierwszej i drugiej ligi. Zespoły, które nie występują na poziomie centralnym mają czas na pozyskiwanie zawodników do rozpoczęcia swoich rozgrywek.
Najwyższych transferów dokonano w Szczecinie, Częstochowie i Krakowie. Danijel Loncar, Jani Atanasov oraz Jean Carlos Silva kosztowali po około 350-400 tysięcy euro. Ekstraklasowicze byli oszczędni w wydawaniu środków. Łącznie nie dokonano nawet dwudziestu transferów gotówkowych. Pogoń zapłaciła także za Linusa Wahlqvista (300 tysięcy euro), Zagłębie Lubin skorzystało z klauzuli w umowie Mateusza Grzybka i wykupiło go z Radomiaka Radom za 250 tysięcy euro. Na rekord transferowy skusiła się wspomniana drużyna z województwa mazowieckiego, która pozyskała Leonardo Rochę za 150 tysięcy euro z Belgii.
Wśród ciekawszych ruchów można dostrzegać pozyskanie greckich bramkarzy przez Miedź (Stefanos Kapino) i Zagłębie (Sokratis Dioudis) czy powrót Borisa Sekulicia, który po czasie spędzonym w MLS ma pomóc Górnikowi Zabrze w utrzymaniu. Śląski klub pozyskał też interesującego Japończyka, który grał na Łotwie. Daisuke Yokota wyróżniał się w słabszej lidze, a teraz będzie musiał udowodnić swoją wartość w Ekstraklasie. W rundzie wiosennej jakość zdążył już pokazać 30-letni Mike Cestor. Stoper trafił do Radomiaka z rumuńskiego FC Arges, ale w przeszłości grał też w CFR Cluj czy klubach z Anglii.
Oddzielnie należy potraktować pozyskanie Jakuba Świerczoka przez Zagłębie Lubin. Napastnik jest niewiadomą po dyskwalifikacji, która była związana z zarzutami stosowania dopingu. 30-latek ostatni mecz rozegrał 27 listopada 2021 roku. Nie ma wątpienia, że atakujący miał smykałkę do strzelania goli. Teraz znów będzie występował pod wodzą Waldemara Fornalika, a Miedziowi potrzebują skutecznego snajpera. Świerczok trenował indywidualnie, ale teraz znów będzie musiał pokazać jakość na poziomie PKO Ekstraklasy, w której w trakcie swojej kariery strzelił 42 gole w 90 meczach.
Przemyślanych transferów dokonano w Legnicy, gdzie jakość nowych zawodników jest widoczna od początku rundy wiosennej. Miedź tylko w tym roku zdobyła 33 procent wszystkich swoich punktów w Ekstraklasie. Znane postacie z ligi, Kamil Drygas oraz Andrzej Niewulis, z miejsca dodali doświadczenie i umiejętności ekipie beniaminka. Giannis Massouras okazał się wartościową alternatywą na prawej flance. Dodatkowo nową siłę między słupkami ma wnieść wspomniany Kapino, który trafił do Polski z Arminii Bielefeld. Alternatywą w defensywie ma byc też Bułgar Dymityr Wełkowski, który ma za sobą występy w Cercle Brugge.
Nie było to też okno transferowe, w których doszło do hitów w kwestii sprzedawania zawodników. Fakt jest jednak taki, że PKO Ekstraklasa straciła dwóch czołowych strzelców z rundy jesiennej. Oko polskiego kibica tylko przez rundę cieszyło się grą Saida Hamulicia, który za ponad 2,5 miliona euro opuścił Stal Mielec na rzecz francuskiej Tuluzy. Z kolei Hiszpan Davo z Wisły Płock odszedł do Belgii. Skrzydłowy trafił do Eupen za około 600 tysięcy euro.
Polskie kluby zarobiły raptem na kilku zawodnikach. Mateusz Kowalski ma się rozwijać w Parmie, co sprawiło, że Jagiellonia Białystok otrzymała milion euro od Włochów. Połowę tej sumy zarobił Radomiak na Mauridesie. Brazylijczyk trafił do St. Pauli, które skorzystało z klauzuli w umówię piłkarza. Wisła Płock skorzystała również na sprzedaży Antona Krywociuka, który odszedł do ligi koreańskiej.
Mniejsze kwoty za piłkarzy otrzymały Jagiellonia i Raków za Rumunów, którzy wrócili do swojego kraju. Bogdan Tiru wybrał Cluj, a Deian Sorescu trafił do FCSB w ramach wypożyczenia. W ramach ciekawszych ruchów wychodzących należy też wspomnieć o pożegnaniu Milana Corryna z Wartą Poznań i przejściu do Almere City.
Na rynku lokalnym ze swoimi klubami po długich okresach żegnali się Drygas (Pogoń) i Niewulis (Raków). Koki Hinokio wrócił do Stali Mielec po czasie spędzonym w Lubinie, a ten sam kierunek obrał Rauno Sappinen, który nie odegrał większej roli w Piaście Gliwice. Szczecinianie pożegnali się za to z Jakubem Bartkowskim, który kontynuuje karierę w Lechii Gdańsk. Legia straciła za to juniora. Wiktor Kamiński nie miał większych szans, by przebić się do pierwszego zespołu, ale plan na jego przyszłość ma Warta Poznań, która w ten sposób zyskała obiecującego napastnika.
Teraz klubom pozostaje ewentualne pozyskiwanie zawodników bez klubów i kontraktów. Wielkiego ruchu nie należy się spodziewać. Do maja kluczowe będzie to, co dzieje się na boisku. Walka o utrzymanie będzie zażarta. Ciekawe rzeczy mogą się jeszcze zdarzyć na czele tabeli. Pozostaje obserwować i… cieszyć się polskim futbolem.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (982 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.