| Piłka nożna / Liga Konferencji

Liga Konferencji Europy. Sędzia Frappart przybywa na mecz Lecha. Co można jej dać w Dniu Kobiet?...

Stephanie Frappart (fot. Getty Images)
Stephanie Frappart (fot. Getty Images)

Nigdy wcześniej tak ważnego meczu nie sędziowała w Polsce kobieta. Nigdy wcześniej żadna Polka nie sędziowała tak ważnego meczu w klubowych rozgrywkach UEFA. O takiej nominacji polskie sędzie, które nigdy dotąd nie „gwizdały” w Ekstraklasie, mogą tylko pomarzyć. Tymczasem dla niej to będzie spotkanie jedno z wielu, nieszczególnie prestiżowe, bo sędziowała dużo ważniejsze. W środę, w Dniu Kobiet, do Polski przylatuje Francuzka Stephanie Frappart, która jutro poprowadzi mecz Lech Poznań – Djurgardens IF w 1/8 finału Ligi Konferencji.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Trener Lecha pewny siebie. "Jesteśmy gotowi napisać kolejną historię"

Czytaj też

John van den Brom (fot. PAP)

Trener Lecha pewny siebie. "Jesteśmy gotowi napisać kolejną historię"

Stephanie Frappart to pierwsza kobieta, która sędziowała w męskich mistrzostwach świata. W czasie ostatniego mundialu w Katarze prowadziła spotkanie Kostaryka – Niemcy (2:4). Pierwotnie miała sędziować jakieś starcie bez znaczenia lub bez większego znaczenia dla losów awansu z rozgrywek grupowych do fazy pucharowej. Tak się złożyło, że w pierwszych dwóch kolejkach wiele pojedynków zakończyło się niespodziewanymi wynikami, więc w trzeciej kolejce FIFA miała bardzo ograniczony wybór meczów dla Frappart. Debiutantka spisała się jednak znakomicie i udowodniła całemu światu, że kobiety mogą sędziować tak samo dobrze lub nawet lepiej niż mężczyźni. Inna sprawa, że w tym samym meczu jej koleżanki, sędzie asystentki z Brazylii i Meksyku, potwierdziły, że kobiety mogą się również mylić tak samo lub gorzej niż mężczyźni.

Sędziowała więcej turniejów niż Szymon Marciniak

Wcześniej Francuzka prowadziła między innymi starcie Liverpool – Chelsea (2:2 i 5:4 w rzutach karnych, w 2019 roku) o Superpuchar UEFA, mecze męskiej Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz różne mecze międzypaństwowe. W rozgrywkach kobiet prowadziła spotkania mistrzostw świata kobiet w Kanadzie (2015) i we Francji (2019), w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) i w Tokio (2021) oraz w mistrzostwach Europy w Holandii (2017) i Anglii (2022). W tylu takich prestiżowych turniejach seniorskich nie wystąpił nawet Szymon Marciniak, arbiter finału turnieju w Katarze.

W tym sezonie, oprócz mundialu, Frappart tylko w męskich rozgrywkach prowadziła 12 meczów francuskiej Ligue 1, cztery mecze w Pucharze Francji, jeden w rundzie wstępnej Ligi Konferencji UEFA, dwa w fazie grupowej Ligi Europy (FK Bodo/Glimt – FC Zurich 2:1, Sporting Braga – Union Saint-Gilloise 1:2), jeden mecz w fazie grupowej Ligi Mistrzów (Real Madryt – Celtic Glasgow 5:1) oraz trzy w Lidze Narodów (Mołdawia – Liechtenstein 2:0, Białoruś – Słowacja 0:1, Turcja – Litwa 2:0).

W niedzielę z paniami, w czwartek z panami

W ostatnią niedzielę Frappart sędziowała mecz Ligue 1, w którym drużyna ESTAC Troyes zremisowała z AS Monaco 2:2. To było pierwsze spotkanie w rozgrywkach czołowych lig europejskich, w którym na boisku pracowały trzy sędzie. Asystentkami były Manuela Nicolosi i Elodie Coppola.

W spotkaniu Lech – Djurgardens Frappart będzie współpracować wyłącznie z mężczyznami. Sędziami asystentami będą bowiem Mikael Berchbru i Steven Torregrossa, a sędzią technicznym, czyli zarazem rezerwowym będzie Bastien Dechepy. Do pracy w zespole VAR wyznaczeni zostali Portugalczyk Tiago Martins i Francuz Benoit Millot.

Najpierw kwiaty, potem wizyta w zakładzie pracy

Stephanie Frappart przylatuje do Polski w środę, czyli w Dniu Kobiet. Niby z meczem ma to mało wspólnego, ale jest to odpowiednia okazja, aby sprawić, że pobyt w Poznaniu zapamięta na długo, choć sędziowała już przecież ważniejsze mecze na większych lub bardziej nowoczesnych stadionach.

Nie wiem, co zrobi polski opiekun sędziów, czyli oficer łącznikowy wyznaczony przez PZPN (UEFA Liaison Officer), ale ja na jego miejscu po prostu kupiłbym dla Frappart efektowny bukiet w barwach biało-czerwonych lub ewentualnie z dodatkiem niebieskiego, aby akcent postawić na narodowość pani sędzi. I wręczyłbym go już na lotnisku w Poznaniu. Dlaczego?

Co można zrobić, by nie przekroczyć granicy

Gdy były czołowy sędzia międzynarodowy Nikołaj Lewnikow przyleciał do Polski jako obserwator UEFA na mecz Polska – Łotwa (0:1 w roku 2002; to ten mecz, po którym Zbigniew Boniek przestał być trenerem reprezentacji Polski), na pomeczowej kolacji wspomniał mi krótko o swoim małym ukochanym synu, który zbierał wtedy małe modele samochodów. Dodał zasmucony, że znowu nie miał czasu, żeby kupić synkowi jakąś pamiątkę z podróży, a dziecku czasem trudno jest zrozumieć, że rodzic „przez tyle czasu” nie mógł znaleźć „chwili na kupienie zabawki”.

Kolacja, jak wiele pomeczowych, odbywała się późno po zakończeniu meczu, skończyła się znacznie po północy, gdy sklepy z reguły są już zamknięte. Lewnikow niczego nie sugerował, po prostu około północy szczerze podzielił się myślami.

Znaliśmy się długo, byłem jego opiekunem w Polsce... Po kolacji zawiozłem go do hotelu, a potem pojechałem w środku nocy na stację benzynową i kupiłem – za własne pieniądze, nie UEFA czy PZPN – małe modele malucha, poloneza, nysy, żuka i może jeszcze jakieś małe samochodziki. Gdy wcześnie rano zawoziłem Lewnikowa na lotnisko, wręczyłem mu mały zestawik na pożegnanie. Oczy mu się zaszkliły. Nie wiedziałem wtedy, że w przyszłości na liście sędziów międzynarodowym pojawi się kolejny Lewnikow.

Córka sędziego dostała śpioszki biało-czerwone

Gdy czołowy kiedyś arbiter międzynarodowy Alberto Undiano Mallenco z Hiszpanii przyleciał ze swoim zespołem do Warszawy sędziować mecz reprezentacji Polski, a sędzia techniczny Bernardino Gonzalez Vazquez powiedział mi, że właśnie, w czasie podróży, został ojcem, pobiegłem do centrum handlowego i kupiłem dla noworodka śpioszki w barwach biało-czerwonych. Nic nie sugerowałem, ale wręczając niespodziankę zażartowałem, że gdyby córka dostała na imię na przykład Apolonia, to ubranko powinno pasować idealnie. Bernardino miał łzy w oczach.

Wtedy też byłem jeszcze sędzią i oficjalnym opiekunem sędziów meczu Polska – Armenia (1:0, 28 marca 2007 r, eliminacje mistrzostw Europy), ale mogłem wręczyć taki prezent, bo znaliśmy się od lat, sędziowaliśmy razem finał mistrzostw Europy i to był spontaniczny gest sytuacyjny.

Sędzia też człowiek, pani sędzia też

Jeśli kiedyś spotkacie Nikołaja Lewnikowa czy Bernardino Gonzaleza Vazqueza, możecie ich zapytać, jak wspominają tamte pobyty w Polsce i czy przywieźli stąd jakieś szczególne pamiątki dla siebie lub bliskich.

Efektowny bukiet kwiatów z dodatkiem poznańskiego rogala świętomarcińskiego czy pudełkiem słodyczy, i dla Stephanie Frappart, i dla UEFA nie byłby niczym złym czy niestosownym. Tym bardziej nie byłby żadną łapówką, a jedynie sytuacyjnym gestem wobec człowieka, który też ma swoich bliskich, swoje sprawy i swoje święta.


Trener Lecha pewny siebie. "Jesteśmy gotowi napisać kolejną historię"

Czytaj też

John van den Brom (fot. PAP)

Trener Lecha pewny siebie. "Jesteśmy gotowi napisać kolejną historię"

Fot. TVP
Rafał Rostkowski Był sędzią przez 30 lat: liniowym, głównym, asystentem, technicznym i VAR. Sędziował m.in. w Ekstraklasie w latach 1991-2017, mecze UEFA: 1997-2017, FIFA: 2001-2017. Prowadził również mecze Ligi Mistrzów UEFA i mistrzów świata FIFA. W TVP przybliża niuanse przepisów gry, odsłania kulisy piłki nożnej i stara się pisać takie artykuły, aby młodszym pokoleniom było lepiej niż było starszym.

Rafał Rostkowski jest też między innymi:
● autorem projektu i inicjatorem wprowadzenia zawodowstwa sędziów piłki nożnej w Polsce, autorem kampanii medialnej promującej ten pomysł i autorem trzech pierwszych edycji kontraktów zawodowych dla polskich sędziów;
● autorem wielu publicznych wystąpień przeciwko korupcji w piłce nożnej, autorem różnych propozycji antykorupcyjnych i pomysłodawcą weksli antykorupcyjnych dla sędziów zawodowych;
● pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem programu Referees Exchange Programme Japan/Poland, czyli wymiany sędziów między Japonią i Polską, programu uznawanego za najlepszy tego typu program szkoleniowy na świecie, trwającego od roku 2008 do 2017;
● autorem aplikacji, po otrzymaniu której UEFA przyjęła PZPN do Konwencji Sędziowskiej;
● promotorem idei umożliwienia sędziom korzystania z powtórek wideo, promotorem systemu VAR i autorem kampanii medialnej w celu wdrożenia tego systemu w Polsce;
● autorem propozycji zmian w "Przepisach gry", między innymi interpretacji przepisu o spalonym wdrożonej przez The IFAB w roku 2022;
● autorem petycji do Senatu RP w celu wprowadzenia zmian w polskim prawie i objęcia sędziów sportowych taką samą ochroną prawną, jaką mają funkcjonariusze publiczni.
Zobacz też
Mobilizacja rywala "Jagi". 31 tysięcy fanów na... treningu! [WIDEO]
Piłkarzy Betisu czekają prestiżowe derby... a potem starcie z Jagiellonią w Lidze Konferencji (fot. PAP/EPA)

Mobilizacja rywala "Jagi". 31 tysięcy fanów na... treningu! [WIDEO]

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
PKO BP Ekstraklasa: oglądaj transmisje w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]
PKO BP Ekstraklasa 2024/25: oglądaj transmisje w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]

PKO BP Ekstraklasa: oglądaj transmisje w TVP Sport! [ZAPOWIEDŹ]

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Bilety na mecz Legia – Chelsea. Jak i gdzie kupić wejściówki?
Bilety na mecz Legia – Chelsea. Jak i gdzie kupić wejściówki? (fot. Getty)

Bilety na mecz Legia – Chelsea. Jak i gdzie kupić wejściówki?

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Porażka Chelsea i wygrana Betisu. Legia i Jaga czekają...
Marc Cucurella i spółka przegrali z Arsenalem (fot. Getty Images)

Porażka Chelsea i wygrana Betisu. Legia i Jaga czekają...

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Wielki wyczyn polskich klubów! Miały tylko... 5 procent szans
Jesus Imaz (fot. Getty)

Wielki wyczyn polskich klubów! Miały tylko... 5 procent szans

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
wyniki
terminarz
tabela
Wyniki
13 marca 2025
Piłka nożna

Chelsea

FC Kopenhaga

Fiorentina

Panathinaikos Ateny

Vitoria Guimaraes

Real Betis

Rapid Wiedeń

Borac Banja Luka

Djurgarden

Pafos FC

Lugano

(k. 1 - 3)

NK Celje

Cercle Brugge

Jagiellonia Białystok

06 marca 2025
Piłka nożna

Borac Banja Luka

Rapid Wiedeń

Pafos FC

Djurgarden

NK Celje

Lugano

Jagiellonia Białystok

Cercle Brugge

FC Kopenhaga

Chelsea

Panathinaikos Ateny

Fiorentina

Real Betis

Vitoria Guimaraes

20 lutego 2025
Piłka nożna

Shamrock Rovers

(k. 4 - 5)

Molde

Panathinaikos Ateny

Vikingur Reykjavik

APOEL Nikozja

NK Celje

Jagiellonia Białystok

TSC Backa Topola

Olimpija Lublana

Borac Banja Luka

Pafos FC

Omonia Nikozja

FC Heidenheim

FC Kopenhaga

Terminarz
10 kwietnia 2025
17 kwietnia 2025
01 maja 2025
Piłka nożna

Real Betis/Jagiellonia Bialystok

19:00

NK Celje/Fiorentina

Chelsea/Legia Warszawa

19:00

Djurgaarden/Rapid Wien

08 maja 2025
Piłka nożna

NK Celje/Fiorentina

19:00

Real Betis/Jagiellonia Bialystok

Djurgaarden/Rapid Wien

19:00

Chelsea/Legia Warszawa

28 maja 2025
Piłka nożna

Zwycięzca SF 1

19:00

Zwycięzca SF 2

Tabela
Liga Konferencji
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
1
6
21
18
2
Vitoria Guimaraes
Vitoria Guimaraes
6
7
14
3
6
11
13
4
6
6
13
5
6
4
13
6
Lugano
Lugano
6
4
13
8
Cercle Brugge
Cercle Brugge
6
7
11
10
Shamrock Rovers
Shamrock Rovers
6
3
11
11
APOEL Nikozja
APOEL Nikozja
6
3
11
12
Pafos FC
Pafos FC
6
4
10
13
Panathinaikos Ateny
Panathinaikos Ateny
6
3
10
14
Olimpija Lublana
Olimpija Lublana
6
1
10
15
6
1
10
16
6
0
10
17
6
0
9
18
FC Kopenhaga
FC Kopenhaga
6
-1
8
19
Vikingur Reykjavik
Vikingur Reykjavik
6
-1
8
20
Borac Banja Luka
Borac Banja Luka
6
-3
8
21
NK Celje
NK Celje
6
0
7
23
6
-1
7
24
TSC Backa Topola
TSC Backa Topola
6
-3
7
25
Hearts
Hearts
6
-3
7
26
6
-3
6
27
Mlada Boleslav
Mlada Boleslav
6
-3
6
28
FK Astana
FK Astana
6
-4
5
29
St. Gallen
St. Gallen
6
-8
5
30
HJK
HJK
6
-6
4
31
FC Noah
FC Noah
6
-10
4
32
TNS
TNS
6
-5
3
33
Dynamo Mińsk
Dynamo Mińsk
6
-9
3
34
Larne
Larne
6
-9
3
35
6
-10
3
36
CS Petrocub
CS Petrocub
6
-9
2
Rozwiń
Najnowsze
Za nami rekordowe wydarzenie. Mnóstwo emocji
nowe
Za nami rekordowe wydarzenie. Mnóstwo emocji
| Sporty walki / MMA 
Za nami 13. Mistrzostwa MMA (fot. MMA Polska).
Dni Feio w Legii policzone? Jest kandydat na następcę
Goncalo Feio (fot. Getty)
Dni Feio w Legii policzone? Jest kandydat na następcę
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Van Persie docenił Modera. "Jego charakter czyni go wyjątkowym"
Jakub Moder (fot. Getty Images)
Van Persie docenił Modera. "Jego charakter czyni go wyjątkowym"
| Piłka nożna 
Polski klub może obronić europejskie trofeum!
Siatkarze z Rzeszowa powalczą o europejskie trofeum (fot. PAP).
Polski klub może obronić europejskie trofeum!
| Siatkówka 
Owieczkin goni Gretzky'ego. Rekord coraz bliżej
Aleksander Owieczkin zmierza po rekord NHL (fot. Getty)
Owieczkin goni Gretzky'ego. Rekord coraz bliżej
| Hokej / NHL 
Flick zmotywował "Lewego". Polak... zrealizował zadanie
Robert Lewandowski i Hansi Flick (fot. Getty Images)
Flick zmotywował "Lewego". Polak... zrealizował zadanie
| Piłka nożna / Hiszpania 
Niebywałe! 500. mecz Lewandowskiego z golem
Robert Lewandowski (fot. Getty)
Niebywałe! 500. mecz Lewandowskiego z golem
Wojciech Frączek
Wojciech Frączek
Do góry