| Piłka nożna / Liga Konferencji
Lech Poznań zmierzy się w czwartkowy wieczór z Djurgarden w 1/8 finału Ligi Konferencji Europy. Trzy dni po pucharowych smakołykach przyjdzie pora na powrót do ligowej rzeczywistości i mecz z Piastem Gliwice w PKO Ekstraklasie. Mistrzowie Polski od kilku miesięcy łączą grę na dwóch frontach. O ile szanse na obronę tytułu są już nikłe, tak Kolejorz radzi sobie w lidze całkiem przyzwoicie.
Gra Lecha na dwóch frontach rozpoczęła się bardzo niekorzystnie. W trakcie eliminacji do europejskich pucharów Kolejorz nie wygrał żadnego meczu na krajowym podwórku. Co więcej, większość z nich zakończyła się przykrymi porażkami. Fatalna seria zakończyła się dopiero po kwalifikacji do fazy grupowej LKE – zwycięstwem z Piastem Gliwice.
Na taki stan rzeczy złożyło się kilka aspektów. Po pierwsze, eliminacyjne tempo było bardzo wysokie. Lech grał regularnie co trzy-cztery dni, i to w różnych zakątkach Europy. Ponadto mistrzowie Polski zmagali się z plagą kontuzji, zwłaszcza w defensywie. Środek obrony na moment właściwie przestał istnieć.
Nie jest źle, o czym świadczy pozycja w tabeli. Po fatalnym początku sezonu Lech zajął miejsce na podium i ma ogromne szanse na kwalifikację do europejskich pucharów. To nie jest wcale taka oczywista sprawa, patrząc na historię Lecha oraz innych polskich klubów po przygodzie z rozgrywkami międzynarodowymi.
Pech i szczęście
Byłoby może jeszcze lepiej, gdyby nie utraty punktów w końcówkach meczów z Pogonią (2:2) i Rakowem (1:2). W pierwszym przypadku mistrzowie Polski stracili gola z karnego w doliczonym czasie gry, w drugim – również w doliczonym czasie popełnili dużo błędów, które kosztowały utratę bramki. O pechu można mówić również przy remisie z Legią (0:0) i porażce z Zagłębiem, gdzie sędziowie podejmowali kontrowersyjne decyzje na niekorzyść Lecha.
Co mówi historia?
Całokształt jest jednak raczej dość pozytywny. Lech przyzwoicie radzi sobie z grą na dwóch frontach, choć w tym względzie nie jest najlepszy. To miano należy do zespołu Franciszka Smudy. Gdy poznaniacy w sezonie 2008/09 grali w Pucharze UEFA, w meczach bezpośrednio przed lub po odnieśli niemal same zwycięstwa. Kolejorz na koniec roku prowadził w Ekstraklasie, ale – paradoksalnie – gdy nie miał już obciążenia w postaci europejskich rozgrywek, wypuścił mistrzostwo Polski.
Dużo gorzej szło w kolejnych latach. Awans do fazy grupowej Ligi Europy w 2010 i 2015 roku odbijał się na ligowych wynikach. Lech na chwilę lądował nawet w strefie spadkowej (podobnie jak obecnie) i kończył jesień w środku bądź dolnych rejonach tabeli. Brak balansu między Polską i Europą kosztował wtedy pracę dwóch trenerów, którzy chwilę wcześniej zdobywali mistrzostwo Polski – Jacka Zielińskiego oraz Macieja Skorżę.
Ten scenariusz powtórzył się również w 2020/21. Wprawdzie Dariusz Żuraw zachował posadę do wiosny, ale jesień bardzo mocno nią zachwiała. Choć statystycznie wyniki tamtej drużyny w meczach bezpośrednio przed lub po europejskich rozgrywkach przypominały te, które osiąga teraz ekipa van den Broma, to jednak Kolejorz również w pewnym momencie znalazł się na dnie Ekstraklasy. Żuraw w pewnym momencie postanowił ratować sytuacje w lidze, posyłając rezerwowy skład przeciwko Benfice, by… skupić się na rywalizacji z Podbeskidziem. W Lizbonie Lech doznał kompromitującej porażki. Teraz jest to sytuacja nie do pomyślenia.
To niezły chichot losu, że Dariusz Żuraw, który niegdyś wyszedł galowym składem na Podbeskidzie zamiast na Benficę, poprowadzi... Podbeskidzie.
— Bartosz Wieczorek (@Bart_Wieczorek) September 6, 2022
Mecze Lecha po spotkaniach w LKE
Pogoń – Lech 2:2
Warta – Lech 0:1
Lech – Radomiak 1:0
Górnik – Lech 1:2
Lech – Raków 1:2
Lech – Korona 3:2
Lech – Zagłębie 1:2
Śląsk – Lech 2:1
Bilans: 4 zwycięstwa, 1 remis, 3 porażki, bramki 12:11
Mecze Lecha przed meczami w LKE
Lech – Widzew 2:0
Pogoń – Lech 2:2
Lech – Legia 0:0
Lech – Radomiak 1:0
Cracovia – Lech 0:0
Lech – Raków 1:2
Wisła – Lech 0:1
Lech – Zagłębie 1:2
Lech – Lechia 5:0
Bilans: 4 zwycięstwa, 3 remisy, 2 porażki, bramki 13:6
Zmiany w wyjściowej jedenastce względem poprzedniego spotkania
Widzew – Villarreal: 4
Villarreal – Pogoń: 4
Pogoń – Austria: 3
Austria – Warta: 4
Legia – Hapoel: 2
Hapoel – Radomiak: 7
Radomiak – Hapoel: 4
Hapoel – Górnik: 6
Cracovia – Austria: 3
Austria – Raków: 3
Raków – Villarreal: 5
Villarreal – Korona: 6
Wisła – Bodo: 2
Bodo – Zagłębie: 7
Zagłębie – Bodo: 6
Bodo – Śląsk: 8