{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Żużel. Power ranking przed PGE Ekstraliga 2023. Motor nie obroni tytułu?
Krzysztof Lenarczyk /
Wielkanoc... Dla jednych czas spędzony z rodziną przy świątecznym stole, dla drugich ryk silników i zapach spalonego oleju. Każdy ma swoje święta. W Wielką Sobotę startuje PGE Ekstraliga. Najlepsza liga żużlowa świata. Kto faworytem do tytułu, a kto bronić się będzie przed spadkiem? Czy Platinum Motor Lublin utrzyma kevlary pokryte złotem?
Czytaj też:
-> MPPK na żużlu: Motor Lublin obronił tytuł
SPIS TREŚCI
Power ranking według TVPSPORT.PL i opinie ekspertów [MIEJSCA 8-1]
Składy na sezon 2023 (dane WP Sportowefakty.pl):
For Nature Solutions KS Apator Toruń
Żużel, PGE Ekstraliga 2023. Power ranking według TVPSPORT.PL [WSTĘP]
Liga dwóch prędkości... Czy to dobre określenie dla PGE Ekstraligi w 2023 roku? Na papierze jasno malują się dwie czwórki – jedna walcząca o medale, druga broniąca utrzymania. Dla niej już pozostanie w lidze będzie trudne. Choć beniaminek z Krosna stawiany jest jako pierwszy do odstrzału, to będzie ciasno... Oj ciasno będzie w dole tabeli. Z niżej notowanych drużyn, praktycznie każda przy braku szczęścia może znaleźć się na ostatnim miejscu. Kolory medali również ciężko rozdać przed sezonem. Jest jednak jedna drużyna, która wybija się na tle innych. To podrażniony mistrz... Oto power ranking PGE Ekstraligi 2023 według TVPSPORT.PL. W środku opinie ekspertów, analizy, składy i terminarz ligi.
8. Cellfast Wilki Krosno
W tej lidze beniaminek nigdy nie ma łatwo. Wilcza wataha będzie musiała się z tym zmierzyć. Już raz sprawili wielką sensację, awansując do PGE Ekstraligi. Teraz chcieliby pójść za ciosem i w niej się utrzymać. Tylko czy kły i pazury są wystarczająco ostre? W Krośnie liczą na tor... Nieznany topowym zawodnikom. Ma długość 395 metrów. Jest on nawet dłuższy niż w Lublinie. A co z kadrą? Pozostał tu trzon z 1. ligi w postaci Andrzeja Lebiediewa i Vaclawa Milika. Doszli Jason Doyle i Krzysztof Kasprzak. Obaj mają predyspozycje do tego, by zostać liderami zespołu. Bardzo istotnym elementem układanki może być Mateusz Świdnicki, który po przejściu w wiek seniora był jednym z bardziej łakomych kąsków U24 na rynku.
Opinia eksperta: Mateusz Kędzierski
dziennikarz Canal+ Sport
– Wilki Krosno to drużyna walczaków, zespół szyty na miarę. Większość ekspertów wróży im jednak rychły spadek, choć ja nie byłbym tego taki pewny. Po pierwsze, Wilki nic nie muszą, a mogą. Po drugie, terminarz ułożył się po ich myśli (najpierw wyjazd do Leszna i walka z bezpośrednim rywalem do utrzymania – Unią. Następnie pierwszy mecz u siebie z Apatorem Toruń). Po trzecie, charakterystyczny domowy tor, który powinien być ich sprzymierzeńcem. Co więcej, część światowej czołówki nigdy na nim nie rywalizowała, więc po pierwszych biegach w Krośnie u niektórych zawodników może pojawić się "sprzętowy ból głowy".
Biorąc pod uwagę personalia, w mojej ocenie Wilki mają solidne punkty. Jednym z nich jest Jason Doyle – mistrz świata z 2017 roku, który uwielbia "lotniska". Trzykrotnie wygrywał Zlatą Prillbę w Pardubicach na długim i szerokim torze, więc powinien też błyszczeć w Krośnie. Andrzej Lebiediew i Vaclav Milik z pewnością chcą wejść na wyższy poziom, podobnie zresztą jak Mateusz Świdnicki, dla którego będzie to wymagający sezon, ale powinien dać radę. Sporymi znakami zapytania są jednak młodzieżowcy oraz Krzysztof Kasprzak. "KK" to już nie jest ten sam zawodnik, który w sezonie 2014 zostawał wicemistrzem świata. Czy nowe otwarcie wpłynie na niego dobrze? Wkrótce się o tym przekonamy. Jedno jest pewne – Wilki będą szarpać i zrobią wszystko, by ich ekstraligowy sen trwał dłużej aniżeli jeden sezon. Uważam, że mają ku temu argumenty.
7. ebut.pl Stal Gorzów
Czy Stal zardzewieje? Klub opuścił Bartosz Zmarzlik. W Gorzowie doszli do wniosku, że tak wielkiej dziury nie da się załatać. Postarano się jednak o Oskara Fajfera (czołowy Polak 1. ligi zeszłego sezonu), który powraca do elity po aż siedmiu latach. Nikogo nie zdziwi, jeżeli Stal walczyć będzie o utrzymanie. Gubili już punkty w mocniejszych składach. Wicemistrz Polski to największa niewiadoma ligi po odejściu lidera. Trener Chomski zrobi jednak wszystko, by Gorzów znalazł się w play-offach. Pomogą na pewno liderzy w postaci Martina Vaculika i Andersa Thomsena oraz jeden z solidniejszych duetów juniorskich w lidze. Dużym atutem jest także gorzowski tor.
Opinia eksperta: Rafał Darżynkiewicz
TVP SPORT
– Czy Stal zardzewieje? Tu powinniśmy dodać słowo "wreszcie". Wreszcie, bo rdzę na Stali widziano już od kilku sezonów. Wbrew wszystkim i wszystkiemu Stal przed rokiem błyszczała srebrem. Było trudno, a będzie jeszcze trudniej, bo klub opuścił Bartosz Zmarzlik. Jeżdżąca legenda – człowiek niezastąpiony. W Gorzowie dokonano wyboru nieoczywistego i zatrudniono Oskara Fajfera. Jeśli gnieźnianin z urodzenia zbliży się do średniej z pierwszej ligi (1,967), będzie transferowym strzałem w dziesiątkę. Nie brak głosów, że Stal walczyć będzie o utrzymanie, ale od czego w Gorzowie jest Stanisław Chomski. Trener roku 2022 nie raz już pokazywał, że potrafi zaskoczyć wszystkich i osiągnąć wynik ponad stan. W Gorzowie im trudniej tym lepiej, więc play-off jest w zasięgu. Jest lider Martin Vaculik, jest solidne wsparcie w postaciach Andersa Thomsena i Szymona Woźniaka oraz jeden z najmocniejszych, choć jeszcze niespełnionych duetów juniorskich w lidze – Oskar Paluch i Mateusz Bartkowiak. Jeśli tę personalną układankę uzupełnimy atutem gorzowskiego toru, to rdzy na Stali znów nikt nie zobaczy.
6. ZOOleszcz GKM Grudziądz
Dla GKM play-offy to od lat cel numer jeden. Zawsze jednak czegoś im brakuje w najważniejszych spotkaniach fazy zasadniczej. Teraz ma być inaczej. W klubie jest ogromna wiara we wracającego do elity Maxa Fricke'a. Nikt nie drży także o nieśmiertelnego Nickiego Pedersena. Duńczyk im jest starszy, tym lepszy... Zaskakująco szybko także wraca po odniesionych urazach. Dużo zależeć będzie od Gleba Czugunowa, który po pięciu latach zmienia żużlowe środowisko. Dla wielu to impuls do pozytywnych zmian. Przy Hallera 4 liczą także, że Kacper Pludra zostanie czołowym juniorem ligi. Szeroka ławka rezerwowych sprawia, że trener Janusz Ślączka może mieć ból głowy w pewnym momencie sezonu. Wadim Tarasienko nie jest przecież żużlowcem, który będzie chciał spędzić kolejny sezon poza torem.
Opinia eksperta: Rafał Gurgurewicz
GuruStats.pl
– W mojej opinii to najbardziej enigmatyczny zespół w PGE Ekstralidze. W zawodnikach GKM-u drzemie ogromny potencjał, który w pełni wykorzystany może dać spokojny awans do fazy play-off. Z drugiej strony jestem też w stanie wyobrazić sobie scenariusz, w którym grudziądzanie do końca będą drżeć o utrzymanie. Można być pewnym tego, że w GKMie nie będzie nudy. Osoba Nickiego Pedersena, rywalizacja o skład, powrót Tarasienki – rozwój sytuacji w Grudziądzu będzie niezwykle dynamiczny.
Czytaj też:
Tomasz Gollob coraz szybciej wraca do sprawności. Potwierdza chęć startu w Rajdzie Dakar
5. Fogo Unia Leszno
Czasy hydry już dawno za leszczyńską Unią. Byki w przebudowie wciąż jednak mogą brać rywali na rogi. W Lesznie liczą na spokojne utrzymanie, choć przy odrobinie szczęścia mogą otrzeć się o czołową czwórkę sezonu. Kluczem do zwycięstw będą – jak to w Lesznie – stale rozwijający się juniorzy. Do tego lider Janusz Kołodziej, wracający do domu Bartosz Smektała i australijski zaciąg w postaci Chrisa Holdera (to nowość w zespole) i wciąż będącego zawodnikiem U24 Jaimona Lidseya. Niewiadomą jest Grzegorz Zengota. To jego powrót do Ekstraligi po fatalnej kontuzji w 2019 roku. W 1. lidze radził sobie nieźle, ale czy stać go na dwucyfrówki w najlepszej lidze świata? Kolejne zwycięstwa mogą być płachtą na Byki. Unia znów jest w stanie zadziwić żużlową Polskę.
Opinia eksperta: Joachim Piwek
zastępca redaktora naczelnego speedwaynews.pl
– W trzech pierwszych kolejkach na Unię czekają dwa mecze ważne w walce o utrzymanie. Zwycięstwa rzeczywiście mogą napędzić, ale dużo ważniejsze będzie zyskanie spokoju. Chris Holder po kontuzji miednicy z zeszłego roku, Zengota w PGE Ekstralidze i Smektała wracający do Leszna to wielkie niewiadome, ale Piotr Baron po cichu liczy z pewnością na utalentowaną młodzież. Unia na papierze wygląda jednak przeciętnie i utrzymanie chyba wszyscy wzięliby w ciemno. Jeśli forma dopisze i Unia postawi się komuś w play-offach, to będzie trzeba traktować to raczej jako niespodziankę.
4. For Nature Solutions KS Apator Toruń
Znalezienie się w czołowej czwórce poprzedniego sezonu i świetne sparingi przed obecnym obudziły apetyt na medale w Toruniu. Czemu się jednak dziwić? Powrót Emila Sajfutdinowa, jednego z najwybitniejszych żużlowców w historii dyscypliny rozpala nadzieję. Na Motoarenie w Toruniu doskonale odnaleźć się może także Wiktor Lampart. Młodszy z braci od początków swojej kariery słynie z dobrego wyjścia spod taśmy. Pierwszy sezon po przejściu w wiek seniora jest trudny, ale w Toruniu stawiają Lamparta w roli "czarnego konia" całej ligi. Trzon drużyny w postaci Roberta Lamberta, Patryka Dudka i Pawła Przedpełskiego został niezmieniony. Wydaje się, że w Apatorze jest wszystko by sięgnąć po medal. Przydałoby się jednak podziałać z torem, aby ten służył gospodarzom, ale też przestał być jednym z najnudniejszych w lidze.
Opinia eksperta: Konrad Marzec
Super Express
– Dodatkowym atutem Apatora w tym sezonie może być poziom formacji młodzieżowych, który zdecydowanie się wyrównał. Włókniarz czy Motor nie będą mieli tak kolosalnej przewagi na tych pozycjach. Według mnie medal rozstrzygnie się na pozycjach polskich seniorów, a Toruń powinien patrzeć przede wszystkim w kierunku Patryka Dudka. Czy zobaczymy jego wersję ze środka sezonu 2022, czy z końcówki? Jeśli ze środka to marzenia o medalu mogą się ziścić. Jestem spokojny o Emila Sajfutdinowa, który wygląda bardzo dobrze w jazdach przedsezonowych, swoje zrobi też Robert Lambert. Pytanie jak "Duzers" i niedźwigający ciężaru Grand Prix Paweł Przedpełski.
3. Tauron Włókniarz Częstochowa
Zeszły sezon dla Włókniarza to zmarnowana szansa. Lwy chciały pójść po wszystko, a skończyły z trzecim miejscem. Historia może się powtórzyć, bo w Częstochowie znów marzą o złocie. Choć Włókniarz wzmocnił się kadrowo, gdy zyskał świetnego Mikkela Michelsena oraz błyskotliwego Maksyma Drabinka, to jednocześnie pozyskał dwa bardzo trudne charaktery do opanowania w zespole. Duńczyk jest zjawiskowym żużlowcem z papierami na indywidualne mistrzostwo świata, ale także humorzastym zawodnikiem umiejącym nie zgodzić się z decyzjami managera zespołu. Drabik w Lublinie także porywał tłumy, ale złapał zadyszkę w końcówce sezonu. Włókniarza w teorii stać na wszystko. Leon Madsen i Kacper Woryna są gwarantami punktów w każdym spotkaniu. W wyścigu po medal defektem może być para juniorska. Trzeba jednak przyznać szczerze, że żaden z klubów PGE Ekstraligi nie ma na tej pozycji dwóch równych asów.
Opinia eksperta: Sebastian Senderowski
speedwaynews.pl
– Na papierze Włókniarz wydaje się być trzecią siłą w PGE Ekstralidze. Tegoroczna drużyna Lwów jest dość wyrównana. W trakcie sezonu może dochodzić do sytuacji, kiedy liderami będą Leon Madsen i Kacper Woryna, a w kolejnym meczu tę rolę przejmą Mikkel Michelsen i Maksym Drabik. Z pewnością duże znaczenie będzie miał już pierwszy mecz sezonu, w którym Tauron Włókniarz pojedzie do Grudziądza. Częstochowscy kibice czekają na zwycięstwo swojej drużyny na torze przy ul. Hallera 4 już 26 lat! Kluczowa dla Włókniarza będzie faza play-off, a przede wszystkim dwumecz półfinałowy, który dla biało-zielonych od powrotu do PGE Ekstraligi jest poprzeczką nie do przeskoczenia.
2. Platinum Motor Lublin
Na długim i wąskim torze w Lublinie, gdzie niedaleko rzeka Bystrzyca płynie – wszystko zdarzyć się może. Pomimo transferu Bartosza Zmarzlika, najlepszego żużlowca świata Motor wydaje się słabszy kadrowo niż rok temu. Medal wydaje się gwarantowany, ale dwie nowe postacie w zespole – Fredrik Lindgren i Jack Holder – zakłócają wiarę w obronę złota. Doświadczony Szwed jest nierównym zawodnikiem na przestrzeni całego sezonu, choć w Lublinie w przeszłości radził sobie lepiej niż dobrze (średnia 2,000 z trzech ostatnich sezonów). Od Australijczyka zaś w Kozim Grodzie wymagać się będzie formy zbliżonej do tej z 2020 roku. Czy indywidualny mistrz Australii 2023 sprosta tym oczekiwaniom? W Lublinie nie załatano także dziury po zakończeniu wieku juniora i odejściu Wiktora Lamparta. Ani Kacper Grzelak wypożyczony z Ostrowa, ani Bartosz Bańbór ściągnięty z Rzeszowa nie dają gwarancji punktów w biegach juniorskich.
Opinia eksperta: Paweł Rurarz
Radio Freee (audycja Pięć Jeden)
– Nie powiedziałbym, że skład Platinum Motoru Lublin jest słabszy niż w poprzednim roku. Bartosz Zmarzlik to klasa sama w sobie. Jack Holder to zawodnik, który przy boku Bartosza Zmarzlika pojechał sezon życia w 2020 roku. Fredka Lindgren? Największa chyba niewiadoma obecnie. Może oprócz pary juniorskiej, gdzie obok Mateusza Cierniaka pojawi się ktoś z dwójki Kacper Grzelak – Bartosz Bańbor. Z pewnością drugi z juniorów nie będzie już takim wzmocnieniem, jakim był w poprzednich latach Wiktor Lampart. Lubelska drużyna będzie z pewnością inną drużyną niż w poprzednich latach, ale nadal chętną do zdobywania złotych medali.
1. Betard Sparta Wrocław
W historii polskiego żużla mało który zespół mógłby równać się z kapelą zmontowaną przez Wrocław na sezon 2023. Tu nikt nie fałszuje. Sparta nie ma słabego punktu. Na każdej z pozycji seniorskich są tu zawodnicy, którzy mogą przekroczyć średnią 2,000 na bieg. Niektórzy nawet w znaczny sposób. Powrót Artioma Łaguty (mistrz świata 2021), transfer Piotra Pawlickiego, powrót z wypożyczenia Franciska Gustsa i pozostanie trzonu drużyny, wydaje się idealnie dobraną drogą do tytułu mistrza Polski. Mocny junior? Także jest. Jeżeli Bartłomiej Kowalski powtórzy poprzedni sezon, to przyczyni się do triumfu wrocławian w całej lidze. Żużel widział już nie takie historie, ale... Z perspektywy przedsezonowej – nie ma mocnych na Betard Spartę Wrocław w 2023 roku.
Opinia eksperta: Maciej Markowski
Eleven Sports
– Jak zwykło się w żużlu mówić, papier nie jedzie. Jednak przed rywalami Betard Sparta Wrocław sieje postrach. Trudno wskazać choćby jedną słabą stronę. Nigdy nie patrzę na wyniki sparingów, bo już kiedyś Mike Trzensiok pokonał Grega Hancocka na Motoarenie. Weryfikacja przyjdzie po dwóch kolejkach, ale z całą pewnością należy wskazać wrocławian jako murowanego kandydata do złota w sezonie 2023.
Żużel, PGE Ekstraliga 2023 – power ranking przed sezonem wg TVPSPORT.PL [KTO WYGRA?]
3. Tauron Włókniarz Częstochowa
4. For Nature Solutions KS Apator Toruń
Żużel, PGE Ekstraliga 2023. Składy drużyn:
dane WP Sportowefakty.plPlatinum Motor Lublin (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2022)
Seniorzy:
-> Jarosław Hampel Polska 1982 1,868
-> Jack Holder Australia 1996 1,602
-> Fredrik Lindgren Szwecja 1985 1,955
-> Bartosz Zmarzlik Polska 1995 2,679
U24:
-> Fraser Bowes (U23) Australia 2001 0,667 (niesklasyfikowany)
-> Dominik Kubera Polska 1999 2,140
-> Antti Vuolas Finlandia 1999 brak
Juniorzy:
-> Bartosz Bańbor Polska 2007 brak
-> Mateusz Cierniak Polska 2002 1,500
-> Kacper Grzelak Polska 2003 0,214 (niesklasyfikowany)
-> Jan Młynarski Polska2006 brak
-> Jan Rachubik Polska 2005 brak
Trener:
-> Maciej Kuciapa
Menedżer:
-> Jacek Ziółkowski
ebut.pl Stal Gorzów (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2022)
-> Oskar Fajfer Polska 1994 1,967 (1. liga)
-> Peter Ljung Szwecja 1982 1,881 (2. liga)
-> Anders Thomsen Dania 1994 2,046
-> Szymon Woźniak Polska 1993 1,850
-> Martin Vaculik Słowacja 1990 2,270
U24:
-> Wiktor Jasiński (U23) Polska 2000 1,056 (niesklasyfikowany)
-> Mathias Pollestad (U23) Norwegia 2004 brak
-> Timi Salonen (U23) Finlandia 2001 1,811 (2)
Juniorzy:
-> Mateusz Bartkowiak Polska 2003 0,814
-> Oskar Hurysz Polska 2005 0,294 (niesklasyfikowany)
-> Oskar Paluch Polska 2006 1,057 (niesklasyfikowany)
-> Jakub Stojanowski Polska 2003 0,111 (niesklasyfikowany)
Trener:
-> Stanisław Chomski
Tauron Włókniarz Częstochowa (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2022)
Seniorzy:
-> Maksym Drabik Polska 1998 1,752
-> Leon Madsen Dania 1988 2,275
-> Mikkel Michelsen Dania 1994 2,229
-> Kacper Woryna Polska 1996 2,020
U24:
-> Mitchell Cluff (U23) Australia 2000 brak
-> Jakub Miśkowiak (U23) Polska 2001 1,861
-> Andrij Rozaluk (U23) Ukraina 2000 brak
Juniorzy:
-> Kacper Halkiewicz Polska 2007 brak
-> Franciszek Karczewski Polska 2006 1,406 (1. liga)
-> Kajetan Kupiec Polska 2005 1,500 (2. liga, niesklasyfikowany)
-> Szymon Ludwiczak Polska 2007 brak
-> Bartosz Śmigielski Polska 2007 brak
-> Szymon Wolski Polska 2006 brak
Trener:
-> Lech Kędziora
For Nature Solutions KS Apator Toruń (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2022)
Seniorzy:
-> Patryk Dudek Polska 1992 2,000
-> Robert Lambert Wielka Brytania 1998 2,128
-> Paweł Przedpełski Polska 1995 1,667
-> Emil Sajfutdinow Polska 1989 brak (zawieszenie Rosjan)
U24:
-> Wiktor Lampart (U23) Polska 2001 1,526
Juniorzy:
-> Mateusz Affelt Polska 2006 0,385 (niesklasyfikowany)
-> Kacper Czajkowski Polska 2004 brak
-> Pascal Krajewski Polska 2006 brak
-> Krzysztof Lewandowski Polska 2005 0,966
-> Kacper Makowski Polska 2004 0,154 (2.liga, niesklasyfikowany)
-> Oskar Rumiński Polska 2006 brak
Trener:
-> Robert Sawina
Betard Sparta Wrocław (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2022)
Seniorzy:
-> Maciej Janowski Polska 1991 2,198
-> Artiom Łaguta Polska 1990 brak (zawieszenie Rosjan)
-> Piotr Pawlicki Polska 1994 1,820
-> Tai Woffinden Wielka Brytania 1990 1,926
U24:
-> Daniel Bewley Wielka Brytania 1999 1,837
-> Francis Gusts (U23) Łotwa 2003 2,317 (2. liga)
Juniorzy:
-> Kacper Andrzejewski Polska 2007 brak
-> Bartłomiej Kowalski Polska 2002 1,459
-> Mateusz Panicz Polska 2004 0,889 (2. liga)
-> Dawid Rybak Polska 2004 brak
-> Jakub Wiatrowski Polska 2004 brak
Trener:
-> Dariusz Śledź
Fogo Unia Leszno (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2022)
Seniorzy:
-> Chris Holder Australia 1987 1,975
-> Janusz Kołodziej Polska 1984 2,427
-> Bartosz Smektała Polska 1998 1,629
-> Grzegorz Zengota Polska 1988 1,904 (1. liga)
U24:
-> Jaimon Lidsey Australia 1999 1,628
Juniorzy:
-> Maksym Borowiak Polska 2005 1,185 (1.lilga, niesklasyfikowany)
-> Hubert Jabłoński Polska 2006 0,788
-> Antoni Mencel Polska 2005 0,222 (niesklasyfikowany)
-> Tobiasz Jakub Musielak Polska 2006 brak
-> Jakub Oleksiak Polska 2007 brak
-> Damian Ratajczak Polska 2005 1,133
-> Hubert Ścibak Polska 2003 brak
Menedżer:
-> Piotr Baron
ZOOleszcz GKM Grudziądz (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2022)
Seniorzy:
-> Max Fricke Australia 1996 2,309 (1. liga)
-> Frederik Jakobsen Dania 1998 1,616
-> Nicki Pedersen Dania 1977 2,448
-> Mateusz Szczepaniak Polska 1987 1,915 (1. liga)
-> Wadim Tarasienko Polska 1994 brak (zawieszenie Rosjan)
U24:
-> Gleb Czugunow Polska 1999 1,427
-> Norbert Krakowiak Polska 1999 1,515
Juniorzy:
-> Kacper Łobodziński Polska 2004 0,778 (niesklasyfikowany)
-> Kevin Małkiewicz Polska 2007 brak
-> Seweryn Orgacki Polska 2005 brak
-> Kacper Pludra Polska 2002 1,193
-> Jan Przanowski Polska 2007 brak
-> Wiktor Rafalski Polska 2005 0,111 (niesklasyfikowany)
-> Kacper Warduliński Polska 2006 brak
-> Oliwier Kazimierski Polska 2006 brak
Trener:
-> Janusz Ślączka
Cellfast Wilki Krosno (kolejno: narodowość, rok urodzenia, średnia biegowa 2022)
Seniorzy:
-> Jason Doyle Australia 1985 1,952
-> Krzysztof Kasprzak Polska 1984 1,662
-> Andrzej Lebiediew Łotwa 1994 2,374 (1. liga)
-> Vaclav Milik Czechy 1993 1,863 (1. liga)
U24:
-> Matous Kamenik (U23) Czechy 2006 brak
-> Marko Lewiszyn (U23) Ukraina 2000 2,000 (1. liga, niesklasyfikowany)
-> Mateusz Świdnicki (U23) Polska 2001 1,462
Juniorzy:
-> Szymon Bańdur Polska 2006 0,167 (2.liga, niesklasyfikowany)
-> Miłosz Grygolec Polska 2007 brak
-> Patryk Nater Polska 2004 brak
-> Aleks Rydlewski Polska 2002 brak
-> Krzysztof Sadurski Polska 2003 0,929 (1. liga)
-> Kacper Szopa Polska 2006 0000 (1. liga, niesklasyfikowany)
-> Piotr Świercz Polska 2004 0810 (2.liga, niesklasyfikowany)
-> Denis Zieliński Polska 2002 0,705
Trener:
-> Ireneusz Kwieciński
Żużel, PGE Ekstraliga 2023. Terminarz fazy zasadniczej
1. kolejka:
8 kwietnia: ZOOleszcz GKM Grudziądz – Tauron Włókniarz Częstochowa (20:30)
8 kwietnia: For Nature Solutions Apator Toruń – ebut.pl Stal Gorzów Wielkopolski (18:00)
9 kwietnia: Fogo Unia Leszno – Cellfast Wilki Krosno (16:30)
9 kwietnia: Platinum Motor Lublin – Betard Sparta Wrocław przeł. na 27.04.
2. kolejka:
14 kwietnia: Wrocław – Leszno
14 kwietnia: Gorzów – Grudziądz
16 kwietnia: Częstochowa – Lublin
16 kwietnia: Krosno – Toruń
3. kolejka:
21 kwietnia: Częstochowa – Gorzów
21 kwietnia: Lublin – Krosno
23 kwietnia: Grudziądz – Leszno
23 kwietnia: Toruń – Wrocław
4. kolejka:
28 kwietnia: Leszno – Toruń
28 kwietnia: Gorzów – Lublin
30 kwietnia: Wrocław – Częstochowa
30 kwietnia: Krosno – Grudziądz
5. kolejka:
5 maja: Częstochowa – Krosno
5 maja: Toruń – Grudziądz
7 maja: Wrocław – Gorzów
7 maja: Lublin – Leszno
6. kolejka:
19 maja: Leszno – Częstochowa
19 maja: Grudziądz – Wrocław
21 maja: Toruń – Lublin
21 maja: Krosno – Gorzów
7. kolejka:
26 maja: Wrocław – Krosno
26 maja: Lublin – Grudziądz
28 maja: Częstochowa – Toruń
28 maja: Gorzów – Leszno
8. kolejka:
4 czerwca: Grudziądz – Lublin
4 czerwca: Leszno – Gorzów
25 czerwca: Krosno – Wrocław
25 czerwca: Toruń – Częstochowa
9. kolejka:
9 czerwca: Wrocław – Grudziądz
9 czerwca: Gorzów – Krosno
11 czerwca: Częstochowa – Leszno
11 czerwca: Lublin – Toruń
10. kolejka:
16 czerwca: Gorzów – Wrocław
16 czerwca: Krosno – Częstochowa
18 czerwca: Leszno – Lublin
18 czerwca: Grudziądz – Toruń
11. kolejka:
30 czerwca: Toruń – Leszno
30 czerwca: Lublin – Gorzów
2 lipca: Częstochowa – Wrocław
2 lipca: Grudziądz – Krosno
12. kolejka:
7 lipca: Leszno – Grudziądz
7 lipca: Krosno – Lublin
9 lipca: Wrocław – Toruń
9 lipca: Gorzów – Częstochowa
13. kolejka:
21 lipca: Leszno – Wrocław
21 lipca: Toruń – Krosno
23 lipca: Grudziądz – Gorzów
23 lipca: Lublin – Częstochowa
14. kolejka:
4 sierpnia: Częstochowa – Grudziądz
4 sierpnia: Gorzów – Toruń
6 sierpnia: Wrocław – Lublin
6 sierpnia: Krosno – Leszno
Żużel, PGE Ekstraliga: terminarz fazy play-off
Ćwierćfinały:
13 i 20 sierpnia
Półfinały: 27 sierpnia i 10 września
Mecz o 3. miejsce: 17 i 23 września
Finał: 17 i 24 września
Terminy rezerwowe: 3 września, 1 października, 8 października