Mimo zakończenia przygody Rakowa Częstochowa w europejskich pucharach, na wiosnę wciąż mieliśmy swojego przedstawiciela w postaci Legii Warszawa. Stołeczna drużyna jednak w fatalny sposób zakończyła swój udział w Lidze Konferencji, co wpłynęło na pozycję polskiej ligi w rankingu UEFA. Jak wygląda sytuacja naszego kraju na kontynencie po meczach fazy pucharowej?
Do trzeciej rundy eliminacji europejskich pucharów 2023/24 polskie kluby radziły sobie niemalże bezbłędnie. Dopiero w niej pojawiły się porażki. Pogoń Szczecin przegrała na wyjeździe z Gentem aż 0:5. W tym przypadku nie było to jednak niespodziewane. Co więcej: Portowcy zrewanżowali się na własnym stadionie. Wygrana 2:1 nie dała im oczywiście awansu, ale za to cenne punkty na pożegnanie. Sensacją było natomiast odpadnięcie Lecha Poznań. Ten po zwycięstwie 2:1 ze Spartakiem Trnawa na własnym boisku, przegrał na wyjeździe 1:3. Oznaczało to, że nie powtórzy kapitalnej przygody sprzed roku, kiedy to dotarł do ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy.
O punkty do rankingu walczyli Raków Częstochowa oraz Legia Warszawa. Mistrzowie Polski awansowali do ostatniej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. W niej jednak przegrali 0:1 i zremisowali 1:1 z FC Kopenhaga. Z tego powodu rywalizowali w fazie grupowej Ligi Europy.
Nie przegap: Dwa względne pozytywy, mnóstwo dramatów. Tak zagrali legioniści
Legia Warszawa przegrała w pierwszym meczu 1/16 finału Ligi Konferencji z Molde 2:3. Pierwsza połowa została przez Legionistów kompletnie przespana i wydawało się, że losy dwumeczu mogą rozstrzygnąć się już w Norwegii. Przebudzenie Legii w drugich 45 minutach spowodowało, iż końcowy wynik nie wyglądał już tak źle. Punkty do europejskiego rankingu jednak uciekły...
Wicemistrzowie Polski przegrali w rewanżu 0:3, a w dwumeczu o 1/8 finału – 2:6. Goście z Norwegii kontrolowali mecz od pierwszej do ostatniej minuty. Premierową bramkę zdobyli już… w 62. sekundzie. Jak porażka Wojskowych wpłynęła na pozycję polskiej ligi w rankingu UEFA?
Na podstawie rankingu ustalany jest podział miejsc poszczególnych federacji w rozgrywkach międzynarodowych UEFA – Lidze Mistrzów, Lidze Europy oraz Lidze Konferencji Europy. Im wyższa pozycja, tym więcej reprezentantów ma szanse na występ w Europie i zaczyna eliminacje od późniejszej rundy lub ma bezpośredni awans do fazy grupowej danych rozgrywek.
Jak przydzielane są punkty do rankingu UEFA? Za wygrany mecz w eliminacjach dane państwo dostaje jeden punkt, dzielony na liczbę drużyn przystępujących do walki o udział w fazie grupowej jakichkolwiek europejskich rozgrywek. Z kolei za wygrany mecz w fazie zasadniczej (od fazy grupowej włącznie) przyznawane są dwa punkty i jeden za remis. Ponadto kluby walczą o punkty bonusowe za pierwsze i drugie miejsca w grupach LE i LKE. Są to odpowiednio cztery i dwa oraz dwa i jeden punkt.
Polska utrzymała 20. miejsce w rankingu. Tuż przed nami plasują się Serbowie. Gonią nas natomiast Chorwaci oraz Cypryjczycy. Na całe szczęście Serbia i Cypr nie mają już wiosną żadnego swojego przedstawiciela w europejskich pucharach. Drużyny z tych państw bardzo słabo zaprezentowały się jesienią i nie wywalczą w najbliższym czasie dodatkowych punktów do rankingu.
W rundzie barażowej LKE nie dopisaliśmy sobie żadnych punktów. W naszej okolicy został już tylko jeden niżej notowany kraj będący w grze, a jest to Chorwacja reprezentowana przez Dinamo Zagrzeb. Na 27. miejscu jest jeszcze Azerbejdżan, który ma Karabach w 1/8 finału LE, ale różnica punktowa nie jest już możliwa do zniwelowania nawet matematycznie.
Za okres pięcioletni Polska zajmie w rankingu krajowym UEFA co najmniej 22. miejsce. A to oznacza, że mistrz kraju w sezonie 2025/26 wystartuje w eliminacjach Ligi Mistrzów nie od 1., a od 2. rundy. Natomiast celem długoterminowym jest awans na 15. miejsce w rankingu, co zwiększyłoby liczbę polskich klubów w pucharach do pięciu, w tym dwóch w el. LM.
1. Anglia – 100,803
2. Hiszpania – 86,614
3. Włochy – 84,569
4. Niemcy – 81,767
5. Francja – 63,831
...
15. Norwegia – 31,125
16. Izrael – 30,375
17. Grecja – 28,725
18. Ukraina – 28,000
19. Serbia – 27,775
20. Polska – 25,375
21. Chorwacja – 25,025
22. Cypr – 22,100
23. Węgry – 21,875
24. Szwecja – 21,500
25. Rumunia – 21,375
WIDEO
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.