15 lat temu Maciej Kot został wicemistrzem świata juniorów w zawodach w Szczyrbskim Jeziorze. Polak przegrał wtedy tylko z Austriakiem Lukasem Muellerem, a pokonał między innymi... obecnego trenera polskich skoczków Thomasa Thurnbichlera.
Medal wywalczony na słowackiej skoczni był pierwszym dużym indywidualnym sukcesem Kota. Rok wcześniej z kolegami z drużyny juniorów zdobył brąz w Zakopanem. W Szczyrbskim Jeziorze po pierwszej serii zajmował czwarte miejsce, ale strata do pierwszej trójki była niewielka. W drugiej serii najlepiej spisał się Mueller, który skoczył 98 metrów, a Kotowi odległość 96,5 metra zagwarantowała srebrny medal. Brąz przypadł Finowi Ville Larinto, który również zanotował spory awans w klasyfikacji konkursu.
W konkursie startowało wielu skoczków, którzy choć wówczas nie zdobyli medali, to dziś mogą pochwalić się sporą kolekcją trofeów. Po pierwszej serii Kota wyprzedzali Michael Hayboeck i Peter Prevc, ale obaj zepsuli swoje finałowe skoki. Z Polakiem znacząco przegrał też Dawid Kubacki, który wtedy uzyskał zaledwie 87 metrów i nie awansował do drugiej serii. Co ciekawe, Kot okazał się też wtedy lepszy od Thomasa Thurnbichlera, który zajął 12. miejsce. Obecny trener Polaków nie osiągnął jednak znaczących rezultatów jako zawodnik.
W karierze seniorskiej Kot do szczególnie udanych może zaliczyć sezon 2016/17, kiedy zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Obecnie próbuje odbudować dawną formę. W miniony weekend wygrał jeden z konkursów Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer.
Warto też przypomnieć, jak potoczyły się losy pozostałej dwójki medalistów. U obu niestety kariery przerwały kontuzje. Szczególnie tragiczna historia dotknęła Lukasa Muellera. Austriak 13 stycznia 2016 roku podczas testów skoczni Kulm przed mistrzostwami świata w Lotach miał wypadek, w którym uszkodzony został rdzeń kręgowy w związku z czym jest częściowo sparaliżowany i musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Larinto w 2011 roku zerwał więzadła. Ta kontuzja przerwała dobrze zapowiadającą się karierę. Fin wrócił jeszcze do skakania, ale nie był w stanie nawiązać walki z najlepszymi. W 2018 roku zakończył karierę.
Z datą 5 lutego wiąże się także inna rocznica. 20 lat temu Polacy zdobyli pierwszy w historii drużynowy medal mistrzostw świata juniorów. Kamil Stoch, Dawid Kowal, Stefan Hula i Mateusz Rutkowski wywalczyli srebro. Od tego czasu medale tych imprez trafiały do polskich skoczków jeszcze siedmiokrotnie.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.