| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Cracovia otworzyła nową sekcję w akademii. Jest to szczególna drużyna. Pasiaste Motyle to zespół złożony z dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. To jedna z nielicznych takich inicjatyw w polskiej piłce nożnej.
W Cracovii zaczęło się nowe rozdanie. Prezes Mateusz Dróżdż chce tworzyć klub po swojemu. Dużą uwagę przykłada do akademii, która ma wychowywać przyszłych zawodników pierwszego zespołu. Ma ona też wymiar społeczny. Niedawno powstał zespół Pasiastych Motyli dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.
Drużyna ma już za sobą pierwszy trening. To wyjątkowa inicjatywa w polskiej piłce. Pieczę nad zespołem sprawuje Paulina Wszołek – studentka terapii zajęciowej pod kątem kompetencji do pracy z osobami niepełnosprawnymi na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W przeszłości brała już udział w podobnych projektach.
— W działaniach, które podejmujemy największy nacisk kładziemy na indywidualne podejście do każdego dziecka. Poznanie jego osobowości, potrzeb i temperamentu. Podczas zajęć skupiamy się przede wszystkim na stworzeniu przyjaznego środowiska, aby dzieci czuły się bezpiecznie a także aby zostały docenione — liczy się każdy pozytywny gest w ich stronę — powiedziała nam trenerka.
Dużą zasługę w utworzeniu drużyny miał też dyrektor akademii, Jakub Popielarz. Organizował on wcześniej zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w rodzinnym Krośnie. O doświadczeniach z tego okresu opowiedział w rozmowie z TVPSPORT.PL.
– Chcieliśmy ogłosić nabór 21 marca, czyli w Światowy Dzień Zespołu Downa. Czekaliśmy na zainteresowanie. Było natychmiastowe. Otrzymaliśmy pierwsze zgłoszenie. Na treningu pojawiły się pierwsze „motyle” i jestem przekonany, że z treningu na trening będzie ich coraz więcej – podkreślił Popielarz.
– Kontakt z dziećmi, które są oczywiście szczęśliwie, ale mają w życiu "pod górkę" ze względu na brak akceptacji ze strony środowiska, nauczył mnie, by doceniać to, co mamy. Naszym motto jest: – "Nie patrz na nasze ograniczenia, zobacz nasze możliwości". Myślę, że takim hasłem może posługiwać się każdy człowiek – stwierdził.
Jak słyszymy, plany są ambitne. W przyszłości planowane są mecze sparingowe z m.in. grupą z Krosna, który funkcjonuje od dłuższego czasu. Element rywalizacji ma pomóc w integracji, ale też w zaangażowaniu w sport.
– Na początku to tylko zabawa. Pierwszy trening to różne gierki, serie rzutów karnych itp. Bardzo cieszyła mnie pozytywna reakcja rodziców. Z czasem chcemy coraz bardziej integrować grupę. W planach są pokazowe mecze w trakcie eventów akademii i wyprowadzanie na boisko zawodników pierwszej drużyny – dodał Popielarz.
— Pasiaste Motyle marzą tak samo jak w pełni zdrowe dzieci. Kochają sport, rywalizację i wysiłek fizyczny, którego potrzebuje każdy człowiek. Chcemy by każdy uczestnik projektu mógł poczuć się jak sportowiec, który na miarę własnych możliwości realizuje własne sportowe marzenia — podsumowuje Paulina Wszołek.
Na razie treningi będą odbywać się w soboty na obiektach Cracovii. Nabór trwa cały czas. Zgłoszenie można przesłać mailowo na adres akademia@cracovia.pl.