Reprezentacja Rumunii w pierwszej kolejce fazy grupowej Euro 2024 pokonała Ukrainę 3:0, przybliżając się do awansu do 1/8 finału. Mimo wysokiego zwycięstwa, w tamtejszej federacji nastroje są spokojne. – Musimy zachować pokorę, cieszyć się tym turniejem i być przygotowanymi na każdą kolejną "bitwę" – mówi w rozmowie z TVPSPORT.PL Vlad Munteanu, dyrektor sportowy rumuńskiego związku.
Przemysław Chlebicki, TVPSPORT.PL: – Jak wyglądał rumuński futbol, gdy zaczynałeś karierę? Czy było to przyjazne miejsce dla młodych piłkarzy?
Vlad Munteanu, dyrektor sportowy rumuńskiej federacji: – Gdy zaczynałem, rumuńska piłka nożna miała przejrzystą strukturę piłkarską. Mieliśmy dobrze ugruntowany dół naszej "piramidy", z wyraźnym akcentem na szkolenie młodzieży. Ponadto, było wiele drużyn z tradycjami w każdym okręgu, co obecnie nie ma miejsca. Myślę, że było to dobre miejsce dla chłopca zaczynającego karierę.
– Co uważasz za swój największy sukces?
– Patrząc po latach, moim największym osiągnięciem był cały sezon 2006/2007 w Bundeslidze, gdy grałem w Energie Cottbus. Rozegranie 33 występów od początku rozgrywek (w niemieckiej elicie drużyny grają po 34 spotkania – przyp. red.) mówi samo za siebie.
– Pamiętam twoje występy. W reprezentacji Rumunii zagrałeś jednak tylko raz. Dlaczego tych występów nie było więcej?
– Skauting nie był tak rozwinięty, a trenerzy nie mieli tylu narzędzi do obserwacji zawodników. W tamtym czasie, gdy grałem w Bundeslidze, selekcjoner miał określoną grupę zawodników na których stawiał, a ja nie byłem jednym z nich. A potem już nie grałem tak często. Dlatego muszę przyznać, że byli lepsi ode mnie.
– Masz nadal kontakt z Sergiu Radu? Kibice mówili, że jesteście bliźniakami.
– Mieliśmy bardzo dobrą chemię na boisku, to prawda! I wciąż utrzymujemy kontakt. Spotkamy się nawet przy okazji meczu z Belgią w Kolonii.
– Z kim ci się kojarzy polski futbol? Grałeś z kilkoma Polakami w Energie, ale też z Jackiem Krzynówkiem w Wolfsburgu, z Ireneuszem Jeleniem w Auxerre...
– Wszyscy zawodnicy, których wymieniłeś, a także Artur Wichniarek, zrobili na mnie dobre wrażenie. Czułem się dobrze, grając z każdym z nich. Mając takich ludzi obok siebie, sam czujesz się lepszym zawodnikiem. Najbardziej z polską piłką kojarzy mi się jednak Łukasz Szukała. Jesteśmy bardzo dobrymi kolegami – pozostajemy w stałym kontakcie, bo Łukasz mieszka w Bukareszcie. Poza tym, obserwuję waszą ligę ze względu na naszego reprezentanta, Bogdana Racovitana.
– Co robiłeś po zakończeniu kariery, zanim rozpocząłeś pracę w federacji? Widziałem, że byłeś przez pewien czas prezesem klubu.
– To było moje pierwsze doświadczenie w pracy biurowej. Musiałem się zapoznać wtedy dobrze z moją rolą i obowiązkami. Pozwoliło mi to na zweryfikowanie rzeczywistości piłkarskiej i wyciągnięcie wniosków. Nie byłem już na boisku, tylko w innym miejscu i niektóre sprawy nie były w moich rękach. Przekonałem się też, że nie wszyscy ludzie, z którymi pracujesz, mają zawsze dobre intencje.
– Jakie są twoje obowiązki w roli dyrektora sportowego rumuńskiej federacji?
– To dużo spraw operacyjnych, jak planowanie, ustalanie budżetu oraz wdrażanie kolejnych projektów naszej strategii rozwoju, także projektów FIFA i UEFA.
– Co zdecydowało o tym, że w 2022 roku waszym selekcjonerem został Eduard Iordanescu?
– Za tę nominację byli odpowiedzialni prezes federacji oraz dyrektor techniczny. Uważam jednak, że udało się im wyznaczyć odpowiednią osobą we właściwym czasie.
– Które pana decyzje miały największy wpływ na tę drużynę?
– Kluczowa była praca, którą rozpoczęliśmy pod przewodnictwem naszego prezesa, pana Burleanu. Określiliśmy jasną strategię i konkretne cele, biorąc pod uwagę rozwój młodzieży. Zaczęliśmy od drużyny U21 w 2017 roku i sporo zawodników obecnej kadry wywodzi się właśnie z tamtego składu. Mogę powiedzieć, że pomogłem sztabowi technicznemu we wszystkich narzędziach ich działalności. Uczestniczyłem w tworzeniu ram podjętych decyzji wraz z dyrektorem technicznym.
– Co się zmieniło w rumuńskim futbolu w ciągu ostatnich sześciu lat, a co jeszcze wymaga poprawy?
– Zmieniliśmy sposób myślenia o rozwoju młodych zawodników. Pokazaliśmy, że jeśli mamy plan, możemy osiągnąć swój cel. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale koncentrujemy się na wdrażaniu naszego projektu rozwoju, a edukacja jest kluczowym czynnikiem sukcesu.
– Słyszałem, że Rumunia w ostatnich latach rozwinęła się jako kraj. Czy miało to wpływ na piłkę nożną?
– To prawda, nasz kraj się rozwija, choć w jednych obszarach szybciej, a w innych wolnej. Misją naszej federacji jest jednak udowodnienie, że piłka nożna to szansa dla dzieci. I poprzez sport możemy pomóc społeczeństwu w prawidłowym rozwoju nie tylko młodych sportowców, ale ogólnie młodych ludzi.
– Jakie są wasze oczekiwania na Euro 2024?
– Po naszym zwycięstwie z Ukrainą pokazaliśmy, że nasza drużyna gra z sercem i ma odpowiedniego ducha. Ale musimy zachować pokorę, cieszyć się tym turniejem i być przygotowanymi na każdą kolejną "bitwę".
Studio przed meczem od godz. 20:30 w TVP 1, TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, smart TV i HbbTV. Dostępne online będą trzy alternatywne transmisje: z atmosferą stadionu, hawk-eye oraz z kamery trenerskiej.
Kto skomentuje ten mecz Euro 2024? Mateusz Borek i Robert Podoliński. Studio poprowadzi Sylwia Dekiert, a ekspertami będą Michał Zachodny i Łukasz Trałka. Analizę taktyczną przeprowadzi Marcin Parzuchowski. W internecie do wyboru są cztery ścieżki dźwiękowe: polska, angielska, z audiodeskrypcją oraz bez komentarza.
Kiedy: 22 czerwca (sobota), godzina 21:00
Gdzie: od 20:30 w TVP 1, TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV, HbbTV
Komentatorzy: Mateusz Borek, Robert Podoliński (PL), Mark Scott, Matt Holland (ENG), Maciej Piotrowski (AD)
Prowadząca studio: Sylwia Dekiert
Goście/eksperci: Michał Zachodny, Łukasz Trałka, Marcin Parzuchowski (analiza)
Euro w telewizji. Takie imprezy mają przed sobą przyszłość
Szokujące kulisy finału Euro. Policja udaremniła atak ISIS
Trener uczestnika Euro 2024 podał się do dymisji!
Bohater Hiszpanii dotrzymał słowa. Wygląda jak... "Mała Syrenka"
Anglicy niemal pewni. To on zastąpi w kadrze Southgate'a!
Lewandowski łamie przepisy? "Absolutnie jest do zmiany"
Anglicy dziękują Southgate'owi. Piękne słowa Beckhama
17-latek z najładniejszym golem na Euro! UEFA zadecydowała [WIDEO]
Hiszpanie w opałach. Skargę do UEFA złożył na nich... Gibraltar
niedziela, 14.07, 21:00
środa, 10.07, 21:00
wtorek, 09.07, 21:00
sobota, 06.07, 21:00
sobota, 06.07, 18:00
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.