Mecze Euro 2024 w Telewizji Polskiej cieszyły się znakomitą oglądalnością, jeszcze lepszą niż cztery lata temu. Prawie osiem milionów widzów finału Hiszpania – Anglia w TVP 1 i TVP Sport świadczy o tym, że wielkie wydarzenia sportowe transmitowane na żywo nadal mają przed sobą przyszłość i powinny być lokomotywami tradycyjnych telewizji. Dobrze że jako widzowie mamy gwarancję, że na podstawie decyzji Sejmu występy reprezentantów Polski podczas igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy zawsze zobaczymy w otwartych, niekodowanych telewizjach.
Umiejętności poszczególnych piłkarzy, a także poziom gry rywalizujących drużyn tradycyjnie oceniali goście w meczowych studiach, a ich opinie wzbogacał wszechstronny komentarz doświadczonych komentatorów i różnych ekspertów.
Mistrzostwa Europy na pewno były też bodźcem dla kraju gospodarza – Niemiec, który mógł przypomnieć chlubne karty ze swojej historii. Na szczególne uznanie zasługuje szybki rozwój miast – aren Euro. Wracając jednak do kwestii telewizyjnych - szkoda, że środowisko nie tylko piłkarskie nie miało możliwości, choćby na podstawie umowy o sublicencji, oglądać mistrzostw Europy także w innej stacji telewizyjnej. Mogłoby to być może jeszcze wzbogacić przekaz z imprezy zgodnie ze sportową zasadą rywalizacji z wiodącą stacją. Motorem postępu jest bowiem zawsze rywalizacja. W tej sytuacji, nie mając możliwości pokazywania choćby skrótów meczów, pozostałe stacje telewizyjne i kanały youtube’owe były zmuszone do szukania innych rozwiązań i stawiania na piłkarską publicystykę. Podejmowały więc współpracę z byłymi zawodnikami reprezentacji, trenerami oraz dziennikarzami jako ekspertami w zmieniających się zestawach personalnych. Większość zaproszonych gości korzystając ze swoich doświadczeń z kariery piłkarskiej, a inni podpierając się wiadomościami z Internetu i informacjami medialnymi mniej lub bardziej dokładnie analizowali zalety i wady zawodników oraz drużyn. Niezwykle odważne były przewidywania, zarówno przebiegu spotkań, jak i końcowego wyniku. Niestety mylą się jednak wszyscy – zawodnicy, trenerzy, sędziowie, autorzy książek i media, a więc eksperci wpływający na osąd telewidzów, a więc opinii publicznej… Na szczęście Hiszpania i jej trener Luis de la Fuente wygrywając siedem spotkań z rzędu i osiągając bilans bramkowy 15:4 potwierdzali tylko dominację iberyjskiego futbolu.
Od wielu lat międzynarodowe sukcesy Realu Madryt, Barcelony i reprezentacji kraju wyznaczają najlepszy okres Hiszpanii w historii futbolu i obecnie nawet niewiarygodna magia piłki nożnej chyba nie przeciwstawi się przez najbliższą dekadę aktualnemu mistrzowi Europy, co od dawna przewidywał znakomity dziennikarz „Przeglądu Sportowego” Michał Zaranek, opisując wirtuozerię hiszpańskich zawodników i drużyn. Poziom gry innych reprezentacji, takich jak: Francja – niedawny mistrz i wicemistrz świata, Chorwacja – wicemistrz i trzecia drużyna świata, Włochy – mistrz Europy, Anglia – wicemistrz Europy oraz Niemcy – mistrz świata z 2014 roku zastanawia, mając w pamięci ich medalowe osiągnięcia! Wszyscy szukają dziś przyczyn przeciętnego poziomu mistrzostw. Środowisko piłkarskie byłych mistrzów świata i Europy uważa w wielu publikacjach, że w przeciwieństwie do Hiszpanii inni wielcy nie zaplanowali właściwego przeprowadzenia zmiany pokoleniowej. Wspaniała gra wielu starczych zawodników choćby w Lidze Mistrzów upewniła o słuszności realizacji wcześniej przyjętej koncepcji przygotowań, co jednak ostatecznie okazało się błędem w sztuce. Eksperci twierdzą, że to brak czasu na odpoczynek przed właściwymi przygotowaniami do mistrzostw Europy, a co a tym idzie wyraźne przemęczenie zawodników podczas Euro, był podstawowym problemem większości selekcjonerów. Tak sformułowane wnioski zmuszają jednak do refleksji i analizy świetnej intensywności gry kilku zespołów, przede wszystkim Austrii i metod przygotowań jej trenera Ralfa Rangnicka, a także selekcjonerów Turcji Vincenzo Montelli czy Gruzji Willy’ego Sagnola.
Mimo wszystko wspomniani już wcześniej piłkarze i trenerzy – byli mistrzowie świata i Europy także są zdania, że to właśnie przemęczenie świetnych przecież zawodników systemem ligowych rozgrywek oraz brak regeneracji były przyczynami obniżki formy sportowo-mentalnej. Taka ocena ekspertów, trenerów i… zawodników zmusza do zajęcia stanowiska przez komisję techniczną oraz lekarską UEFA, ponieważ to jest ich statutowy obowiązek! Stagnacja poziomu gry podczas mistrzostw Europy pokazuje, że podstawowym błędem była przede wszystkim decyzja o powiększeniu liczby uczestników Euro. Mamy już przecież sprawdzoną wcześniej formułę reprezentacyjnych rozgrywek, która mogłaby jeszcze zostać delikatnie poprawiona. Jeśli kibice na stadionach oraz telewidzowie mają oglądać znakomitą grę rzeczywiście najlepszych drużyn, optymalny jest powrót do szesnastu zespołów w czterech grupach po cztery drużyny. To rozwiązanie sprawdzało się doskonale, a z każdej grupy awansowały po dwie najlepsze drużyny! Następnie osiem zespołów zamiast gry systemem pucharowym powinno zostać podzielonych na dwie grupy po cztery zespoły, grające również systemem każdy z każdym. Zwycięzca grupy A w półfinale gra z wicemistrzem grupy B, a zwycięzca grupy B gra z wicemistrzem grupy A. Wygrani grają o mistrzostwo Europy, a pokonani bez gry otrzymują brązowe medale! Mistrzostwa Europy, jak sama nazwa wskazuje, powinny być tylko dla najlepszych drużyn!
niedziela, 14.07, 21:00
środa, 10.07, 21:00
wtorek, 09.07, 21:00
sobota, 06.07, 21:00
sobota, 06.07, 18:00
piątek, 05.07, 21:00
piątek, 05.07, 18:00
wtorek, 02.07, 21:00
wtorek, 02.07, 18:00
poniedziałek, 01.07, 21:00
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.