Letnie igrzyska olimpijskie w Londynie będą dla Polski 20. imprezą tego typu w historii. Każda reprezentacja wystawia swojego chorążego, który niesie flagę podczas ceremonii otwarcia. W Polsce ta zaszczytna funkcja jest owiana złą sławą.
Czy każdy polski sportowiec naprawdę chce zostać chorążym? Czy istnieje większe wyróżnienie niż nieść flagę państwową podczas ceremonii otwarcia największej i najbardziej prestiżowej imprezy sportowej? A jednak z biegiem lat biało-czerwonym coraz bardziej drżały ręce, kiedy wprowadzali na stadion całą narodową reprezentację. Spokój zachowali tylko ci, którzy mieli najsilniejsze ramiona...
Przypadek czy klątwa?
Chorąży to lider zespołu, jeden z faworytów do medalu na igrzyskach. Wielu nie wytrzymało jednak presji. Na dziewiętnaście igrzysk chorąży przywieźli tylko sześć medali. Dwóch stawało na podium dwa razy.
W 1952 i w 1960 brązy zdobywał wioślarz Teodor Kocerka, a w 1964 i 1968 roku po złota sięgał sztangista Waldemar Baszanowski. Na kolejny medal przyszło czekać aż... 24 lata! Złą passę przełamał w Barcelonie (1992) judoka Waldemar Legień. Tylko on i Baszanowski byli wstanie obronić tytuły wywalczone wcześniej, nikomu innemu nie udało się nawet stanąć na podium.
Od czasów silnego judoki, żaden chorąży nie stanął na podium igrzysk. W Atlancie, tak udanych dla biało-czerwonych igrzyskach, srebrnego medalu z Barcelony bronił pływak Rafał Szukała. Niestety, w Stanach Zjednoczonych był piąty. W Sydney nie powiodło się także chorążemu sztabowemu, zapaśnikowi Andrzejowi Wrońskiemu. Na macie w USA był mistrzem, w Australii wielkim przegranym. Odpadł już w eliminacjach.
W Atenach polską flagę niósł pływak Bartosz Kizierowski i... znów bez sukcesów. Klątwę miał przełamać w Pekinie niezwykle silny kajakarz Marek Twardowski. Ma na swoim koncie aż 16 medali mistrzostw świata, ale żadnego olimpijskiego. W Chinach startował w trzech konkurencjach i najwyżej sklasyfikowany był na 6. miejscu.
Pierwsza kobieta
W Londynie od ostatniego sukcesu chorążego minie okrągłe 20 lat. Po raz pierwszy w historii flagę będzie niosła kobieta – Agnieszka Radwańska. Czy tenisistka, która na co dzień trzyma w rękach rakietę, utrzyma flagę i całą presję związaną ze startem? Jest jedną z największych szans medalowych kadry, czy klątwa uderzy również w nią? – Nie jestem osobą przesądną, nie wierzę w żadną klątwę. Będę grała najlepiej jak potrafię. Bycie chorążym to wielki zaszczyt i wyróżnienie. Niczego się nie boję – powtarzała do znudzenia Radwańska. Ale czy faktycznie nie ma się czego bać?
Czytaj także: Złote momenty: srebrna jedenastka z Barcelony
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.