W przyszłym sezonie dojdzie do poważnych zmian w strukturze rozgrywek turnieju tenisistek o Billie Jean King Cup. W sezonie 2026 w finałach zagra osiem a nie 12 drużyn narodowych - podała międzynarodowa federacja.
W ten sposób dojdzie do ujednolicenia systemu rywalizacji o BJK Cup i Puchar Davisa, bowiem rozgrywki mężczyzn już w ostatnich dwóch sezonach przeszły stosowną metamorfozę. Pod koniec listopada, po raz pierwszy, jednocześnie w tym samym miejscu – Palacio de Deportes Jose Maria Martin Carpena Arena w hiszpańskiej Maladze, zostaną rozegrane obydwa finałowe turnieje, częściowo nakładając się terminami: panie zagrają w dniach 13–20 listopada, a panowie 19-24 listopada.
W Maladze o BJK Cup powalczy jeszcze 12 zespołów, w systemie play off, w klasycznej drabince. Cztery rozstawione drużyny: Australia, broniąca trofeum Kanada, Włochy i Czechy mają w pierwszej rundzie „wolne losy” i czekają na wyłonienie rywalek w ćwierćfinałach. Już w pierwszym dniu turnieju Polki zagrają z Hiszpanią, a w razie wygranej trafią potem na Czeszki. W składzie biało-czerwonych zabraknie Igi Świątek. W rywalizacji wezmą też udział zespoły Niemiec, Wielkiej Brytanii, Japonii, Rumunii, Słowacji i Stanów Zjednoczonych.
Docelowo od 2025 roku BJK Cup Finals i Davis Cup Final 8 będą rozgrywane właśnie wspólnie, a decydujące mecze pań i panów będą rozgrywane naprzemiennie, co drugi dzień z udziałem ośmiu męskich i ośmiu żeńskich reprezentacji narodowych. Ma to uatrakcyjnić najbardziej prestiżowe i najstarsze rozgrywki drużynowe w tenisie w ramach budowania marki Pucharu Świata. W piątek Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) przedstawiła zakres zmian i szczegółowy kształt przyszłorocznej rywalizacji, w sezonie przejściowym, zarówno BJK Cup jak i Davis Cup.
Główna zmiana dotyczy kwalifikacji do BJK Cup Finals 2025 zaplanowanych w kwietniu w nowej formule, zamiast bezpośrednich meczów dwóch drużyn. Tym razem będzie to rywalizacja z udziałem trzech zespołów w jednej lokalizacji, czyli z jednym występującym w roli gospodarza, w systemie „każdy z każdym”. Takich trzydniowych turniejów grupowych będzie siedem, zwycięskie ekipy zakwalifikują się do BJK Cup Finals. Ósme miejsce w finałowym turnieju będzie zarezerwowane dla jego gospodarza.
Inny format zostanie zastosowany w Pucharze Davisa, w którym zlikwidowana zostanie wrześniowa faza grupowa rozgrywana w ciągu sześciu dni z udziałem 16 ekip. Zastąpi ją siedem par tradycyjnych meczów granych u siebie lub na wyjeździe w ciągu dwóch dni. Ich zwycięzcy dołączą do zespołu, który będzie gospodarzem listopadowego Davis Cup Final 8. I tak samo będzie wyglądała rywalizacja na tym poziomie w BJK Cup od 2026 roku.
Walka w światowej elicie o Puchar Davisa rozpocznie się w tygodniu rozpoczynającym się 27 stycznia, tuż po zakończeniu wielkoszlemowego Australian Open. Wówczas dojdzie do 13 spotkań kwalifikacyjnych z udziałem 26 drużyn, w tym 12 zwycięzców Grupy Światowej I i 14 z 16 zespołów uczestniczących w tegorocznej rywalizacji finałowej o miejsce w Davis Cup Final 8.
Nie obejmie to dwóch ekip posiadających „dzikie karty”: jednej dla obrońców trofeum gwarantującej im rozpoczęcie gry w kwalifikacjach od drugiej rundy, a także jednej od razu do finałowego turnieju dla jego gospodarzy. Pod warunkiem, że gospodarze będą sklasyfikowani w TOP 50 rankingu narodowych drużyn ITF, albo gdy ten kraj będzie posiadał co najmniej jednego zawodnika w Top 10 klasyfikacji ATP. W innym razie „dzika karta” może zostać przyznana innemu zespołowi. To oznacza, że we wrześniowym terminie drugiej rundy dojdzie do siedmiu meczów i wtedy poznamy wszystkich uczestników Davis Cup Final 8.
Polacy, po wrześniowej porażce z Koreą Południową 1:3 w Zielonej Górze zagrają w przyszłym roku na przełomie stycznia i lutego w jednym z 13 meczów play off o miejsce w Grupie Światowej I. Zwycięzcy we wrześniu spotkają się z drużynami, które poniosły porażki w pierwszej rundzie kwalifikacji w światowej elicie.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.