Łukasz Jarosiński dziś w Polsce jest dziś bramkarzem nieco zapomnianym. Większość kariery spędził jednak w Norwegii, gdzie wyrobił sobie renomę, a jego nazwisko jest znane wśród kibiców. Teraz jest trenerem bramkarzy słynnej Valerengi, gdzie niedawno... wrócił na murawę po trzech latach od zakończenia kariery. W rozmowie z TVPSPORT.PL opowiedział o kulisach tego występu, swojej pracy w Norwegii i nie tylko. – Adam Nawałka zawsze mi mówił: Łukasz, walcz, nie poddawaj się. Do dziś mam te słowa w głowie – mówi Jarosiński.
Przemysław Chlebicki, TVPSPORT.PL: – Jak to jest wrócić na boisko po trzech latach?
Łukasz Jarosiński, trener bramkarzy Valerengi Oslo: – Nie spodziewałem się takiej sytuacji. Nasi bramkarze z akademii byli kontuzjowani albo chorzy, a pierwsza drużyna grała następnego dnia. Dlatego nie miał kto zagrać. W 2022 roku, gdy rozpocząłem pracę jako trener bramkarzy, zapytano mnie – czy mogliby mnie zgłosić do rozgrywek rezerw w razie konieczności. Zgodziłem się, bo uznałem, że jestem gotowy, jednak ten moment nadszedł dopiero teraz. Powiedziałem, że w jednym meczu mogę zagrać. Miałem tylko dwie obawy – żeby nie doznać kontuzji i nie dostać czerwonej kartki. Nie chciałem też oczywiście przegrać dużą liczbę goli – rezerwy trochę ich straciły od początku sezonu, dlatego że grali tam niemal wyłącznie młodzieżowcy.
– Jak ci poszło? Widziałem, że norweskie media cię chwaliły po tym występie.
– Wybroniłem kilka sytuacji. Udzieliłem potem kilka wywiadów i powiedziałem, że cała drużyna dobrze zagrała, choć przegraliśmy 1:3. Graliśmy jednak z drużyną, która zdobyła w tym sezonie najwięcej bramek w lidze. Ze swojego występu byłem jednak zadowolony – jak na taką przerwę, zagrałem świetnie! Na meczu byli żona i syn, który trenuje w drużynie Ham-Kam – chciałem mu pokazać, że "stary" jeszcze potrafi. Jego ulubionymi bramkarzami są Wojciech Szczęsny i Gianluigi Buffon. I po meczu powiedział mi, że broniłem jak Buffon.
– Patrząc na to, że wróciłeś z piłkarskiej emerytury – bliżej ci do Szczęsnego! Chociaż przerwa oczywiście była krótsza.
– To prawda, tylko Wojtek wrócił po miesiącu, a ja – po trzech latach! Mam nadzieję, że Wojtek wkrótce zagra w pierwszym składzie i zapisze się w kartach historii Barcelony, bo stać go na to!
– A ciebie nie kusi, żeby wrócić do gry na dłużej?
– Kończąc karierę w grudniu 2021 roku postanowiłem, że dłużej nie będę grać. Dlatego chciałbym być konsekwentny. Teraz wydarzyła się taka sytuacja i musiałem pomóc. Poprosiłem jednak klub, żeby przed następnym sezonem już mnie wyrejestrowali.
– Teraz pracujesz jako trener bramkarzy pierwszej drużyny Valerengi, wcześniej pracowałeś z rezerwami. Jak tam trafiłeś?
– Byłem wtedy po awansie z Ham-Kam do Elitereserien (najwyższej ligi Norwegii – przyp. red.), a Valerenga szukała trenera bramkarzy do akademii, która jest dziś najlepszą w kraju. Na odpowiedź dostałem... piętnaście minut. Przedyskutowaliśmy z żoną i doszedłem do wniosku, że nic więcej już nie osiągnę i dobrze byłoby rozpocząć pracę trenerską już w wieku 33 lat. Miałem duże doświadczenie w grze, skończyłem kurs UEFA B. Teraz kończę właśnie licencję UEFA A, jeżdżę na staże. Od lipca pracuję z pierwszą drużyną, ponieważ poprzedni trener bramkarzy odszedł po 25 latach. Słyszałem, że zainteresowanie tą pracą było duże – w końcu zasłużony klub, a Wisła Kraków o tym wie!
– I raczej nie wspomina dobrze dwumeczu sprzed dwudziestu lat.
– Gdy już trenowałem w Wiśle, dostałem od klubowego magazyniera szalik z tej rywalizacji! Do dziś mam ten szalik w domu. Gdy wychodzę z nim na stadion Valerengi, moje wspomnienia z Wisły wracają.
– Domyślam się, że w tamtym czasie nie sądziłeś, że kiedyś wystąpisz w Valerendze.
– W przyszłym tygodniu mam dostać koszulkę, w której zagrałem w zeszłym tygodniu!
– Zajmujesz się tylko pracą w Valerendze?
– Otworzyłem niedawno swoją firmę z rękawicami bramkarskimi. Na razie wszedłem na rynek norweski i na nim na razie się skupiam – ludzie mnie tu znają, więc mogę budować swoją markę. Może kiedyś się otworzę na Polskę – zobaczymy! Zamierzam złożyć też dokumenty, żeby otrzymać norweskie obywatelstwo. Mieszkam tu długo, moja rodzina dobrze się czuje. Oczywiście jestem Polakiem, ale żyjąc w Norwegii dobrze mieć podwójne obywatelstwo.
– Czyli chcesz nadal mieszkać w Norwegii?
– Dobrze się tutaj czuję. A czy wrócę kiedyś do Polski? Myślę, że mamy piękny kraj, który cały czas się rozwija. Trudno mi powiedzieć czy kiedyś wrócę. A może życie sprawi, że wyląduję w jeszcze innym miejscu? Póki jednak mam ważny kontrakt, a mój syn chodzi tutaj do szkoły, nie planujemy stąd wyjeżdżać. Również w ostatnich latach kariery myślałem najbardziej o rodzinie. Gdy dostawałem propozycję, myślałem czy jest to najlepsza opcja nie tylko dla mnie, ale też dla moich bliskich. Tym bardziej, że nie byłem wybitnym zawodnikiem i nie byłem bohaterem transferów.
– Nie można jednak powiedzieć, że nie zaistniałeś w tym kraju. A myślałeś o tym, co by było, gdybyś jednak nie przyleciał do Norwegii dwanaście lat temu.
– Pewnie grałbym w niższych ligach i zakończyłbym karierę dużo szybciej, chociaż nigdy się nie poddawałem. Wiesz, w Polsce u mnie wszystko potoczyło się bardzo szybko. Jako czternastolatek zacząłem trenować, cztery lata później zadebiutowałem w Ekstraklasie, a potem – jak w rollercoasterze – zjechałem w dół. Adam Nawałka zawsze mi jednak mówił: Łukasz, walcz, nie poddawaj się. Do dziś mam te słowa w głowie. Nie dziwię się, że zrobił tak dobre wyniki z reprezentacją – to trener, który wie, jak dotrzeć do zawodników.
– Dlaczego potem w Polsce nie mogłeś się przebić?
– W Polkowicach nie grałem, potem w Kluczborku – też nie grałem. Chyba potrzebowałem "czystej karty". Gdy przyleciałem do Norwegii, nikt mnie nie znał, wszystko zaczynałem od nowa. I nie było łatwo – musiałem ciężko pracować. A w 2015 roku ze Stromsgodset byłem wicemistrzem Norwegii. Chociaż częściej siedziałem tam na ławce – i nie byłem z tego zadowolony. Ale z drugiej strony, pomaga mi to w obecnej pracy, bo wiem, co czuje rezerwowy bramkarz i jak do niego należy podchodzić.
– Co jest dla ciebie najważniejsze w pracy z zawodnikami?
– Po prawie trzech latach mam już swoje przemyślenia. Mam polską mentalność, norweska jest trochę inna. Ale kombinacja tych dwóch mentalności dobrze funkcjonuje. Kiedy trzeba – jest ostro, a innym razem – łagodnie. Balans na pewno jest potrzebny w tej pracy. Mam swój styl pracy – skupiam się najbardziej na szybkości i podejmowaniu decyzji. Zależy mi też na tym, żeby bramkarze byli przygotowani do gry z drużyną – w defensywie i w ofensywie.
TRWA 2 - 1
Belgia
2 - 0
Islandia
2 - 1
Finlandia
2 - 1
Anglia
0 - 3
Holandia
2 - 0
Polska
0 - 1
Szwecja
5 - 0
Portugalia
0 - 1
Włochy
1 - 2
Norwegia
19:00
Włochy
16:00
Dania
19:00
Szwecja
16:00
Holandia
19:00
Walia
19:00
Szwajcaria
19:00
Islandia
19:00
Hiszpania
19:00
Belgia
19:00
Dania
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.