| Inne zimowe / Narciarstwo alpejskie
Tradycyjnie w austriackim Soelden w najbliższy weekend rozpoczną się zmagania alpejskiego Pucharu Świata. Niemal 90 zawodów towarzyszyć będzie nam przez całą zimę, a uwagę będziemy zwracać przede wszystkim na giganty – koronną konkurencję Maryny Gąsienicy-Daniel i coraz odważniej pukającej do czołówki Magdaleny Łuczak. Sezon 2024/25 to także sezon powrotów – i to bardzo egzotycznych, bo z reprezentantami... Brazylii i Holandii w roli głównej.
Start sezonu na lodowcu Rettenbach, na wysokości ponad 3000 metrów nad poziomem morza to już wieloletnia tradycja. To od razu gwarantuje emocje z udziałem Maryny Gąsienicy-Daniel, która właśnie w slalomie gigancie spisuje się najlepiej. Polka chce wrócić do rezultatów sprzed dwóch i trzech sezonów, bo to one były dla niej najbardziej owocne. Ostatni zakończyła bez miejsca w czołowej dziesiątce. I choć Maryna poprawiła się w supergigantach, to w koronnej konkurencji wypadła z tak zwanej "drugiej grupy", a więc z rozstawienia z numerami od 7 do 15.
Polka będzie startowała z nieco dalszym numerem. Cel będzie jasny: powrócić do grona najsilniejszych zawodniczek. Do tego będzie potrzebny dobry początek sezonu. Dotychczas najlepszym wynikiem Gąsienicy-Daniel w Soelden było 13. miejsce, właśnie z ubiegłego sezonu. Poprawa mile widziana, ale łatwa nie będzie. To gigant jawi się jako najmocniej obsadzona konkurencja w świecie narciarstwa alpejskiego. Czołówka składa się z kilkunastu zawodniczek, czasem i do czołówki potrafią wskoczyć zawodniczki z jeszcze dalszymi numerami.
W ubiegłym sezonie kilka razy do bram szerokiej czołówki pukała także Magdalena Łuczak. 22-letnia alpejka podbija alpejskie stoki za oceanem, wygrywając akademickie mistrzostwa USA, gdzie studiuje. W Pucharze Świata nie jest już postacią anonimową. Do przebicia się wyżej potrzeba jej dwóch równie dobrych przejazdów – i przede wszystkim zdrowia. W Soelden Łuczak nie wystartuje, bo odnowił jej się uraz pleców. Ma jednak być gotowa na kolejny start: w slalomie w Levi. Tam będzie startowała z dużo dalszym numerem aniżeli w gigancie, ale już w zeszłym roku pokazywała, że i w tej konkurencji drzemie w niej wielki potencjał.
Faworytki? Te od lat się nie zmieniają. To Lara Gut-Behrami, Federica Brignone, mistrzyni olimpijska Sara Hector i Mikaela Shiffrin. Groźna może być także Nowozelandka Alice Robinson, zaś w trakcie sezonu do karuzeli Pucharu Świata wrócić ma Petra Vlhova. Najważniejszą imprezą sezonu bez wątpienia są mistrzostwa świata, które odbędą się w austriackim kurorcie Saalbach/Hinterglemm w dniach 4-16 lutego. Na nich – z polskiej perspektywy – warto być czujnym już w dzień otwarcia, gdy odbędzie się drużynowy gigant równoległy, w którym Polacy już kilkukrotnie zagrażali znacznie mocniejszym reprezentacjom. Głównym startem będzie jednak slalom gigant, który odbędzie się 13 lutego.
Prognozowane starty Polek w alpejskim Pucharze Świata 2024/25:
26.10 – slalom gigant – Soelden – Maryna Gąsienica-Daniel
16.11 – slalom – Levi – Magdalena Łuczak
23.11 – slalom – Gurgl – Magdalena Łuczak
30.11 – slalom gigant – Killington – Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak
1.12 – slalom – Killington – Magdalena Łuczak
7-8.12 – slalom gigant – Mount Tremblant – Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak
15.12 – supergigant – Maryna Gąsienica-Daniel
21-22.12 – supergigant – Sankt Moritz – Maryna Gąsienica-Daniel
28.12 – slalom gigant – Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak
29.12 – slalom – Magdalena Łuczak
4.01 – slalom gigant – Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak
5.01 – slalom – Magdalena Łuczak
12.01 – supergigant – Sankt Anton – Maryna Gąsienica-Daniel
14.01 – slalom – Flachau – Magdalena Łuczak
19.01 – supergigant – Cortina d’Ampezzo – Maryna Gąsienica-Daniel
21.01 – slalom gigant – Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak
26.01 – supergigant – Garmisch-Partenkrichen – Maryna Gąsienica-Daniel
4-16.02 – mistrzostwa świata w Saalbach/Hinterglemm
22.02 – slalom gigant – Sestriere – Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak
23.02 – slalom – Sestriere – Magdalena Łuczak
2.03 – supergigant – Kvitfjell – Maryna Gąsienica-Daniel
8.03 – slalom gigant – Are – Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak
9.03 – slalom – Are – Magdalena Łuczak
15.03 – supergigant – La Thuile – Maryna Gąsienica-Daniel
25.03 – zakończenie sezonu: slalom gigant – Sun Valley – ew. Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak
Wśród panów sezon 2024/25 zapowiada się jako sezon absencji i powrotów. Na stokach nie zobaczymy między innymi wciąż wracającego do pełni sił po poważnym wypadku w Wengen Aleksandra Aamodta Kilde, jak również walczącego z rakiem Nielsa Hintermanna. Wszyscy czekają zaś na powrót wielkiego Marcela Hirschera. Ośmiokrotny zdobywca Kryształowej Kuli wraca do Pucharu Świata po pięciu latach przerwy. I... reprezentować będzie nie Austrię, a Holandię, tak by nie zabierać miejsca w składzie swoim rodakom. Forma Hirschera może być niewiadomą, lecz w poprzednich latach jeden z najwybitniejszych alpejczyków czasami pełnił rolę "przedzjeżdżacza" i osiągał naprawdę dobre czasy.
Holandia nie będzie jedynym zaskakującym państwem, które może zaistnieć w czołówce Pucharu Świata. Na narty wraca bowiem Lucas Pinheiro Braathen, który reprezentować będzie Brazylię. Uznawany za jednego z najlepszych slalomistów świata zawodnik mający norwesko-brazylijskie korzenie wcześniej reprezentował Norwegię. Skonfliktował się jednak z tamtejszą federacją narciarską, która ograniczała mu wybór sponsorów. Teraz, już jako wolny ptak, będzie reprezentował Kraj Kawy. A i zaskakujących stylizacji narciarza próbującego swoich sił w modelingu możemy się spodziewać.
Hirscher i Braathen to tylko jedni z zawodników, którzy spróbują zagrozić zdecydowanemu faworytowi do zgarnięcia kolejnej Kryształowej Kuli, Marco Odermattowi. Szwajcar nie ma sobie równych w slalomie gigancie, jest też czołową postacią supergiganta, a od niedawna zjazdu. W ubiegłym sezonie w klasyfikacji generalnej zdobył 1947 punktów, o... 874 więcej od drugiego Loica Meillarda.
Polacy na punkty Pucharu Świata czekają od 2016 roku, i 26. miejsca w kombinacji Macieja Bydlińskiego. W tym roku prawo startów mają trzej biało-czerwoni: Piotr Habdas, Michał Jasiczek i Jędrzej Jasiczek. Pierwszy z nich może startować zarówno w slalomie gigancie, jak i slalomie, bracia zaś tylko w najbardziej technicznej z konkurencji. W niej Polacy startować będą wymiennie, ze względu na ograniczoną do minimum kwotę startową. Punkty będą dużym osiągnięciem.
Polacy uprawnieni do startów w alpejskim Pucharze Świata 2024/25:
Piotr Habdas – slalom gigant, slalom
Michał Jasiczek – slalom
Jędrzej Jasiczek – slalom
Karuzela alpejskiego Pucharu Świata ruszy już w sobotę 26 października. Kibiców i zawodników czeka prawie pięć miesięcy ścigania. Emocje gwarantowane, nie tylko podczas startów biało-czerwonych.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.