Szymon Marciniak znowu sprawił, że o nim się mówi. Tym razem zwrócił na siebie uwagę decyzją, którą podjął w meczu Atalanta Bergamo – Real Madryt (2:3).
Tchouameni zdziwiony decyzją Marciniaka
Było 0:1 i trwała pierwsza minuta doliczonego czasu gry pierwszej połowy meczu. Sead Kolasinac wbiegł w pole karne Realu i był tuż za piłką, a za nim biegł Aurelien Tchouameni. Z daleka wyglądało na to, że piłkarz Atalanty sam zaczepił się nogą o nogę i dlatego upadł. W dalekim planie, z kamery prowadzącej ustawionej na środku trybuny głównej, nie można było stwierdzić nic więcej.
Szymon Marciniak był na zewnątrz pola karnego, około dziesięciu metrów za zawodnikami. Szybko gwizdnął i wskazał na punkt karny. Tchouameni rozłożył ręce zdziwiony decyzją sędziego. Marciniak szybko pokazał mu żółtą kartkę. Ale nie za reakcję na podyktowanie rzutu karnego, lecz za faul przerywający akcję. Tchouameni jeszcze podszedł do Polaka próbując – prawdopodobnie – kwestionować słuszność decyzji o karnym.
Muśnięcie, trącenie, subtelne pchnięcie
Powtórka telewizyjna z kamery ustawionej za linią bramkową pokazuje, że kontakt prawej nogi Tchouameniego z lewą nogą Kolasinaca był niezwykle delikatny. Wyglądał na muśnięcie, na bardzo delikatne trącenie, subtelne pchnięcie...
Lewa noga Kolasinaca, tuż po dotknięciu jej przez nogę rywala, w jednym tempie płynnie zmieniła kierunek przemieszczania się i uderzyła w prawą nogę piłkarza Atalanty. To zahaczenie – już własną nogą o własną nogę – sprawiło z kolei, że Kolasinac nie mógł postawić lewej nogi naturalnie, zgodnie z dynamiką ruchu i koordynacją ruchową, żeby biec dalej, lecz stracił równowagę i się przewrócił. Najlepiej widać to z kamery pokazującej akcję zza pleców obu piłkarzy i Szymona Marciniaka. W tym ujęciu widać wyraźnie, że arbiter był w najlepszym miejscu do oceny tego zdarzenia. Dlaczego więc gwizdnął?
Mały dotyk miał wielkie znaczenie
Przyczyną przerwania gry i podyktowania rzutu karnego było przewinienie, które można opisać jako jednoczesne podstawienie nogi i kopnięcie, które spowodowało upadek rywala i przerwanie akcji. Siła uderzenia nogi Tchouameniego o nogę Kolasinaca była niezwykle mała, to było kopnięcie-trącenie-pchnięcie, ale jednocześnie była ewidentnie wystarczająca, aby uniemożliwić mu dalszą grę. Dlatego ten kontakt należało uznać za faul.
Pierluigi Collina, szef sędziów FIFA, powtarza: "Small touch, big impact". W ten sposób szkoli sędziów i tłumaczy im, że siła kopnięcia, pchnięcia czy uderzenia często jest mniej istotna niż to, czy kopnięcie, pchnięcie lub uderzenie jest skuteczne, istotne, ma wpływ na grę. Jeżeli ma taki wpływ, czyli jest istotne, powinno być traktowane jako faul. Tą decyzją Marciniak wpisał się więc w retorykę Colliny i niejako dostarczył mu nowy klip szkoleniowy pokazujący, kiedy "mały dotyka ma wielkie znaczenie".
Było bardzo dobrze, ale nie wszystko
Ta decyzja sędziowska była znakomita, podobnie jak prowadzenie meczu, aczkolwiek zdarzyły się również dwa błędy. Żaden z sędziów nie zauważył, że Vinicius Junior w opanowaniu piłki pomógł sobie rękę, a chwilę przed rzutem karnym jedna akcja została przerwana niesłusznie.
Ademola Lookman otrzymał piłkę na lewym skrzydle, za linią boczną pola karnego. Po chwili odegrał ją do będącego w polu karnym Kolasinaca, który niepilnowany przyjął piłkę i… wtedy rozległ się gwizdek. Okazało się, że sędzia asystent Tomasz Listkiewicz podniósł chorągiewkę. To był dla Marciniaka znak, że należy przerwać akcję. Powtórka telewizyjna pokazała jednak, że spalonego nie było.
W momencie podania piłki Lookman był dalej od linii bramkowej niż czterej zawodnicy Realu: bramkarz i trzej obrońcy. Prawdopodobnie ci trzej obrońcy i będący na prawym skrzydle Charles De Ketelaere zasłonili sędziemu asystentowi pozycję Lookmana, a gdy Listkiewicz "szukał go wzrokiem" jednocześnie "zgubił" moment podania piłki. Wygląda więc na to, że w tej akcji sędzia asystent ocenił sytuację na tak zwanego czuja, oceniając prawdopodobieństwo spalonego. Niestety się pomylił.
To był 51. mecz Szymona Marciniaka w Lidze Mistrzów, licząc fazę grupową, ligową i pucharową, bez meczów w rundach kwalifikacyjnych.
5 - 0
Inter Mediolan
2 - 1
Arsenal Londyn
4 - 3
FC Barcelona
3 - 3
Inter Mediolan
0 - 1
Paris Saint-Germain
2 - 2
Bayern Munchen
1 - 2
Arsenal Londyn
3 - 2
Paris Saint-Germain
3 - 1
FC Barcelona
4 - 0
Borussia Dortmund
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.