Byłem na treningu przed mistrzostwami Polski i zobaczyłem, jak lata większość naszych zawodników. A lata prawie z podkurczonymi nogami i rękami w powietrzu, tak jakby się bali lecieć – zauważa Adam Małysz w programie "3. Seria" i zapowiada zmiany w szkoleniu. Po raz pierwszy uwagi krajowym trenerom przekazał w ten weekend Alexander Stoeckl, jeden z najlepszych szkoleniowców w historii dyscypliny, a obecnie dyrektor w Polskim Związku Narciarskim.
Mateusz Leleń (TVP Sport): – Pomówmy o zawodnikach drugiego szeregu. Na wiosnę do kadry A włączono Jana Habdasa, Kacpra Juroszka i Tomasza Pilcha. Dziś żaden z nich nie jest nawet blisko Pucharu Świata...
Adam Małysz (prezes PZN): – Myślę, że to były nasze największe nadzieje. To są zawodnicy, którzy mają niesamowity potencjał, ale dochodzą do pewnego momentu, ściany i nie mogą jej przekroczyć. Nie wiemy czemu. Sami trenerzy są w szoku, bo wydaje się, że wszystko idzie w fajnym kierunku, że pracują, że jest duży postęp i później jest po prostu jakaś granica, której nie da się przebić. Będziemy się jeszcze zastanawiać, może jakoś bardziej naukowo, skąd się to bierze.
– A na dziś: co wygląda na przeszkodę?
– Jedno, co mogę powiedzieć, to że niejednokrotnie nie byłem, nie jestem zadowolony z pracy młodych zawodników ze względu na to, że może im się wydaje, że dają sto procent, ale w dzisiejszych czasach to nie wystarcza. Trzeba dać dwieście procent. Ten sport to też ich zawód. Muszą się temu poświęcić nie tylko, jak przychodzą na treningi, ale również poza nimi.
My nie mieliśmy takich warunków, a z Robertem Mateją czy Wojtkiem Skupniem myśleliśmy non stop, co zrobić, żeby być lepszym, żeby się poprawić. My nie mieliśmy takich warunków, a z Robertem Mateją czy Wojtkiem Skupniem myśleliśmy non stop, co zrobić, żeby być lepszym, żeby się poprawić. Robert przykleił sobie na ręce rzepy. Potem przyklejał je na rozbiegu, aby nie szarpać rękami. Zakano mu tego potem, ale przynosiły efekty. Podpowiadaliśmy sobie, szukaliśmy.
– Czyli młodzi dziś za mało "rozkminiają" swoje skoki?
– Tego mi cały czas brakuje. Żeby więcej się dowiadywali, więcej pytali, wykazywali większe zainteresowanie. Jeśli poszli w to i chcą to robić profesjonalnie, muszą być zaangażowani zdecydowanie bardziej
– Oglądałem ostatnio mistrzostwa Norwegii i Polski. Duże różnice widać w skokach młodych zawodników. Nasi wyglądają na szkołę siłową. Skandynawowie lepiej latają. Ale czy to dobrze?
– Tu leży problem. Zauważyłem to jakiś czas temu. Byłem na treningu przed mistrzostwami Polski i zobaczyłem, jak lata większość naszych zawodników. A lata prawie z podkurczonymi nogami i rękami w powietrzu, tak jakby się bali lecieć. Na progu wydaje się, że go rozniosą, a to wręcz przeszkadza. Czasy, gdy zawodnicy chcieli rozsadzić próg, skończyły się. Dziś im bardziej zrobisz to technicznie, tym lepiej się odbijesz.
– Czyli czas zmienić szkolenie?
– Mieliśmy bardzo długie spotkanie z trenerami. Pierwsze na którym Alex Stoeckl przekazał swoje spostrzeżenia. Z Thomasem zgadzali się w stu procentach. Chcieliśmy to przekazać polskim trenerom. Myślę, że po sezonie będziemy robić spotkania, pokazywać jak zmieniać pewne rzeczy. Trzeba zacząć od dzieci i to wiemy. Podstawą jest najazd. Jeśli źle jedziesz, to nie masz żadnych szans na dobre odbicie.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.