W piłce nożnej, a szczególnie w zawodowym futbolu już w trzydziestu ostatnich latach XX wieku wprowadzano systematycznie modyfikacje dotychczasowej teorii i praktyki treningu sportowego, korzystając z szybkiego rozwoju medycyny.
Nie samą piłką żyje człowiek! W lekkoatletyce, sportach siłowych oraz grach zespołowych takich jak koszykówka, piłka ręczna, siatkówka i hokej na lodzie najlepsi sportowcy osiągali coraz doskonalsze wyniki, cały czas wspinając się na wyższy poziom. Piłkarscy fachowcy nie mogli przejść obok tego obojętnie. Rozwój innych dyscyplin zmusił do analizy oraz weryfikacji dotychczasowych metod szkolenia dzieci, młodzieży i… piłkarskich zawodowców w kierunku intensywności, szybkości reakcji w grze i wytrzymałości podczas meczu!
Prekursorami zmian były kluby osiągające wówczas znakomite rezultaty w międzynarodowej rywalizacji jak Ajax, Feyenoord, Bayern, Real, Barcelona, Benfica, Milan, Juventus czy Inter. Najnowsze opracowania w zakresie fizjologii wysiłku sportowego oraz postęp technologiczny w postaci nowoczesnych urządzeń wspomagających i przyspieszających nauczanie miały znaczący wpływ na proporcje i rodzaj wielu ćwiczeń w codziennym profesjonalnym treningu. Ogromne znaczenie w wyznaczeniu kierunku rozwoju ewolucji futbolu mieli Holendrzy: trener Rinus Michels i światowej klasy zawodnik Johan Cruyff. Reprezentanci Oranje byli prekursorami tzw. futbolu totalnego, czyli gry wszystkimi siłami w ataku i w obronie. To był przełomowy moment dla futbolu, zarówno w Europie, jak i Ameryce Południowej. Od tej pory w rywalizacji podczas mistrzostw Europy i świata oraz po elitarnych zmianach w formule rozgrywek klubowych w europejskich pucharach obserwujemy nieustannie niezwykle wysoki, dynamiczny poziom gry. Znakomite przygotowanie fizyczne jest dziś warunkiem sine qua non, aby utrzymać w jak najdłuższym czasie wysokie tempo gry w każdej fazie meczu.
W jaki sposób najlepsze drużyny świata osiągają coraz wyższą intensywność gry? Regulują ją bardzo mądrze za pomocą tzw. arytmii gry poprzez posiadanie piłki i spowalnianie szybkości niektórych akcji. Dziś swobodne operowanie piłką w rywalizacji z silnymi drużynami często przy podwojonym kryciu wymaga szybkiej techniki, która jest kluczowa przy natychmiast podejmowanych decyzjach. Niezwykle ważne podczas wielu treningów jest doskonalenie nowych wariantów taktycznej gry w zależności od ustawienia swoich zawodników w kontekście ustawień drużyny rywali… Mistrzostwa i puchary zdobywają wyłącznie świetnie wyszkoleni i perfekcyjnie zgrani zawodnicy oraz drużyny przygotowane do realizacji nowoczesnej apozycyjnej taktyki gry wymaganej przez najlepszych trenerów posiadających ogromną wiedzę popartą wynikami podczas zawodowej kariery. Wymienię tu choćby Pepa Guardiolę, Arrigo Sacchiego, Carlo Ancelottiego czy Juergena Kloppa. Ale nie tylko trenerzy w klubach, także selekcjonerzy reprezentacji jako współtwórcy sukcesów i porażek zdają sobie sprawę, jak bardzo potrzebni są wysokiej klasy zawodnicy rezerwowi, którzy dzięki swoim umiejętnościom powinni tworzyć wartość dodaną, wzmacniając potencjał drużyn w trakcie całego spotkania. Od dłuższego już czasu wielu szkoleniowców opracowuje nowe warianty stałych fragmentów gry, aby zwiększyć szanse na zwycięstwo w najważniejszym momencie spotkań. Wyniki, poziom gry oraz dokładna analiza kilkuletniego projektu szkolenia drużyny i poszczególnych zawodników jest podstawą decyzji przy dokonywaniu korekt taktycznych w procesie treningu oraz bardzo istotnych zmian personalnych niezbędnych do zbudowania silnego zespołu…