| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet
Równo za sto dni polskie piłkarki rozegrają swój historyczny, pierwszy mecz na wielkiej imprezie międzynarodowej. Udział w mistrzostwach Europy zainaugurują starciem z Niemkami. W fazie grupowej czekać na nie będą także Szwedki i Dunki. Wszystko, co najważniejsze, pokażemy w Telewizji Polskiej.
Historia napisze się w Sankt Gallen. To właśnie tam biało-czerwone rozpoczną przygodę na swoim pierwszym w historii Euro. Będzie jak w filmach Hitchcocka – już na start czeka nas sportowe "trzęsienie ziemi", a później... będzie tylko trudniej. W pierwszym spotkaniu nasza reprezentacja zmierzy się z Niemkami, a więc rywalkami, przeciwko którym nasz obecny bilans wynosi: 0 zwycięstw, 0 remisów, 6 porażek i 3-28 w zdobytych bramkach.
Nie napawa optymizmem, że to właśnie ten mecz jawi się dziś jako najłatwiejszy ze wszystkich trzech grupowych. Na naszą korzyść zadziałać może fakt niedawnej gry z Niemkami w Lidze Narodów. Mecze z nimi, mimo porażek 1:4 i 1:3, nie wyglądały wcale gorzej od tych z Austriaczkami. A skoro z tamtych dało się wyciągnąć wnioski na tyle dobre, by zaskoczyć w barażach, tu tym bardziej widać potencjał.
Na następne mecze grupowe Polki przeniosą się do Lucerny. Bilanse z pozostałymi przeciwniczkami? Ze Szwecją: 0 zwycięstw, 0 remisów, 8 porażek, bramki: 3-31. Z Danią: 0 zwycięstw, 1 remis, 3 porażki, bramki: 2-14. Określenie "grupa śmierci" pasuje jak ulał.
Mecze reprezentacji Polski na Euro 2025:
4 lipca, godz. 21:00 | Niemcy vs. Polska (St. Gallen)
8 lipca, godz. 21:00 | Polska vs. Szwecja (Lucerna)
12 lipca, godz. 21:00 | Polska vs. Dania (Lucerna)
POLKI SĄ W ELITARNYM GRONIE
Moc rywalek to na tym etapie nic dziwnego. Polskie piłkarki doskoczyły do poziomu europejskiej elity. Na mistrzostwach Europy nie ma drużyn słabych, ani przypadkowych. To czołowe szesnaście ekip na kontynencie. A i to od niedawna, bo w obecnym formacie Euro rozgrywane jest od 2017 roku (a więc to dopiero trzecia taka edycja).
Wcześniej, w 2009 i 2013 roku, w czempionacie uczestniczyło po dwanaście reprezentacji, a jeszcze wcześniej: osiem (w latach 1997 - 2005) i cztery (przed 1997 rokiem). To wszystko doprowadziło do sytuacji, w której do mistrzostw Europy dostęp miała zaledwie garstka reprezentacji. Polki i Walijki, które również w tym roku zadebiutują w turnieju, to odpowiednio 20. i 21. zespół z kwalifikacją.
Tylko piętnaście krajów, mniej niż gra obecnie na Euro (!), brało w nim udział częściej niż dwa razy. I to wliczając już tegoroczną edycję. Na historycznej mapie finalistów widać też bardzo wyraźną różnicę między zachodem a wschodem. To tylko uświadamia, że długoterminowym celem dla reprezentacji Polski jest po prostu utrzymanie się w "elicie". Zadomowienie się w niej. Stanie się jej częścią na zawsze, a nie tylko jeden turniej.
BYĆ BARDZIEJ JAK AUSTRIA, MNIEJ JAK IRLANDIA PÓŁNOCNA
A cel na Euro 2025? Wyjście z takiej grupy można postrzegać w kategoriach sportowego cudu. Każdy wywalczony punkt będzie niespodzianką, każde zwycięstwo – sensacją.
Oczywiście, życzylibyśmy sobie debiutu na miarę Austrii. W 2017 roku, gdy ta drużyna grała na Euro po raz pierwszy, doszła do półfinału. Grała kapitalnie w defensywie. Grupę zakończyła z siedmioma punktami, po wygranych ze Szwajcarią (1:0) i Islandią (3:0) oraz remisie z Francją (1:1). Później były dwa bezbramkowe remisy. W ćwierćfinale z Hiszpanią, zakończone zwycięstwem po karnych. A w półfinale z Danią, zakończone również rzutami karnymi, ale w tym przypadku przegranymi.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że tam sytuacja była zupełnie inna. Po poszerzeniu mistrzostw Europy, na turnieju debiutowało aż pięć reprezentacji. Austriaczki zaczęły meczem ze Szwajcarkami, które również występowały po raz pierwszy w historii. W innych grupach debiutantkami były Belgijki, Szkotki i Portugalki. Co ciekawe, wszystkie zapunktowały. I wszystkie poza Austrią odpadły na etapie fazy grupowej.
Niestety, naszą sytuację zestawić można bardziej z jedynymi debiutantkami z Euro 2022, reprezentantkami Irlandii Północnej. One zakończyły fazę grupowej bez punktowej zdobyczy, z bilansem bramkowym 1-11. Kolejne wyniki: 1:4 z Norwegią, 0:2 z Austrią (dla której były to drugie mistrzostwa w historii) i 0:5 z Anglią.
Stwierdzeniu, że sukcesem będzie każdy lepszy rezultat niż ten osiągnięty przez Irlandię Północną, bliżej do realizmu niż pesymizmu. Przypomnijmy bilanse: z naszymi przyszłymi rywalkami, Polki w historii traciły średnio więcej niż cztery (!) bramki na mecz, strzelając mniej niż jedną. Na czas Euro warto odkurzyć więc może słynny autokar z hasłem: "liczy się sport i dobra zabawa".
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.