tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Gala Ekstraklasy: najlepsi sezonu 2017/2018 wybrani

Zorganizowana w Warszawie Gala Ekstraklasy spuentowała ostatnie miesiące rywalizacji na polskich boiskach. Podczas uroczystości wybrano między innymi najlepszego trenera oraz piłkarza ostatnich miesięcy.
Arkadiusz Malarz, Carlitos, Rafał Kurzawa (fot. PAP)

Ekstraklasa cudzoziemska? "Dzieli nas kasa"

Odkryciem sezonu został Szymon Żurkowski. 20-letni pomocnik Górnika Zabrze rozegrał debiutancki sezon w Ekstraklasie i od samego początku spisywał się kapitalnie. Łącznie wystąpił w 34 meczach, zdobył dwie bramki, dołożył do tego siedem asyst.

W barwach beniaminka zajął czwarte miejsce w Ekstraklasie, co dało zabrzanom awans do europejskich pucharów.

RAFAŁ KURZAWA (FOT. PAP) Najlepszym bramkarzem sezonu został natomiast Arkadiusz Malarz. Ten wybór był dość oczywisty, bowiem zawodnik Legii był od kilku miesięcy w najwyższej dyspozycji. Wielu zawodników i kibiców już po niedzielnym meczu z Lechem było zdania, że 37-latek był także najlepszym piłkarzem stołecznych w ostatnim roku. W tym sezonie dał się pokonać 33 razy w 36 meczach, 15-krotnie zachował czyste konto.

Turbokozakiem sezonu został natomiast Sebastian Mila, który ogłosił ostatnio zakończenie kariery piłkarskiej. Głosujący uznali natomiast że najlepszym obrońcą był Michał Helik, piłkarz Cracovii. 22-letni chorzowianin wyróżnił się w ostatnich miesiącach nie tylko znakomitą grą w obronie, ale i zaskakującą skutecznością. Zdobył bowiem aż osiem bramek, dołożył do tego trzy asysty.

Najlepszy pomocnik to Rafał Kurzawa, który był w tym sezonie królem asyst. Piłkarz Górnika strzelił co prawda tylko dwa gole, ale przy tym... 18 jego ostatnich podań zostało zamienionych na bramki! To zaowocowało zresztą powołaniem do reprezentacji Polski oraz miejscem w szerokiej kadrze na mundial w Rosji.

MARCIN BROSZ (FOT. PAP/JAN DZBAN) Co zaś tyczy się snajperów – w tej kwestii również nie było wątpliwości. Najlepszym napastnikiem wybrano Carlitosa, który strzelił aż 24 gole w 36 meczach i został jednocześnie królem strzelców Ekstraklasy w sezonie 2017/2018.

Spośród szkoleniowców wyróżniony został Marcin Brosz. Szkoleniowiec Górnika Zabrze przed rokiem wprowadził ten zespół do Ekstraklasy, a teraz – po 23 latach przerwy – przywrócił do europejskich pucharów. W minionym sezonie zajął czwarte miejsce w stawce.

"Wisienką na torcie" był natomiast wybór zawodnika sezonu. Tego zaszczytu dostąpił napastnik Wisły Kraków, Carlitos.

Ponadto uhonorowani zostali legendarni piłkarze Ekstraklasy.

Okrzyki radości i łzy Malarza. Świętowanie Legii

podobne informacje

Maciej Spychała podpisał kontrakt z Wisłą Płock

Wybraliście najlepszego piłkarza 18. kolejki Lotto Ekstraklasy!

#WszyscyDoWioseł, czyli pomoc płynnie do hospicjum

Ekstraklasa: zmiany w Wiśle Kraków. Byli piłkarze w sztabie