tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ: ustawione losowanie III rundy? Długa lista zarzutów

Farsa to najbardziej delikatne określenie losowania fazy finałowej mistrzostw świata w siatkówce. Wszyscy kibice wiedzieli, że Włosi będą chcieli mieć w grupie Polskę i Serbię, a uniknąć Rosji, Brazylii i USA. I tak się też stało. Cała "ceremonia" była jednak mocno podejrzana.
Losowanie III fazy MŚ w siatkówce wywołało bardzo dużo kontrowersji (fot. Youtube.com)

"Losowanie bez znaczenia. Nie obawiamy się nikogo!"

Losowanie? To nie było losowanie, tylko przydzielenie zespołów do grup – to słowa Vitala Heynena dla "Super Expressu". Trudno się z nimi nie zgodzić. Kibice spodziewali się, że Włosi, jako gospodarze, będą chcieli z pomocą FIVB jak najbardziej ułatwić sobie drogę do fazy medalowej. Ale nikt nie spodziewał się, że organizatorzy będą aż tak bezczelni.

Szalpuk: nie wierzę, że losowanie było ustawione Wystarczy obejrzeć trwające kilka minut losowanie, by nabrać dużych podejrzeń co do jego uczciwości. Można się z nim zapoznać poniżej. Ale dla leniwych belgijski portal Sporza.de przygotował listę budzących podejrzenie kwestii.

Po pierwsze: najlepsze zespoły z drugich miejsc, czyli Rosja i Serbia zostały z góry przydzielone do grup. Tak, żeby w losowaniu brały udział już tylko po dwie, a nie po trzy kulki.

Po drugie: kluczowa kwestia – losowanie przeprowadzono w przezroczystych pojemnikach (a konkretnie po prostu w szklanych miskach). Czemu nie można było postawić naczynia, w którym nie widać kulek, które się losuje? – pytają Belgowie.

Po trzecie
: nazwy grup (I oraz J) były na żywo wkładane do kulek – tak, że stojący obok przedstawiciel włoskiej federacji mógł dokładnie przyjrzeć się i zapamiętać, w której kulce znajduje się która grupa. I z możliwości tej skorzystał.

Po czwarte: dlaczego losowali przedstawiciele zainteresowanych federacji, czyli Włoch i Brazylii? Brazylijczyk losował pierwszy – odkrywał drużyny. Włoch był drugi – przydzielał je do koszyków. Pierwszą wylosowaną drużyną byli gospodarze. I działacz od razu, bezbłędnie przydzielił ich do grupy J, z Serbią. Brazylia trafiła więc do grupy z Rosją. To samo powtórzyło się, gdy wylosowano USA – Włoch "wylosował" dla nich grupę I, tę bez gospodarzy. Do niej trafili Polacy.

Po piąte
: po wylosowaniu pierwszych dwóch drużyn obecni na sali dziennikarze widzieli już co się święci i poprosili szefa Europejskiej Federacji Siatkówki Aleksandara Boricia, żeby wyznaczył kogoś z nich do losowania. On jednak stwierdził, że "ciężko by mu było wybrać dwie osoby", więc zostawmy ten obowiązek "VIP-om z brazylijskiej i włoskiej federacji".

Kibice i dziennikarze zniesmaczeni formą i przebiegiem losowania nie powinni jednak spodziewać się odpowiedzi ze strony FIVB. Światowa federacja od lat specjalizuje się w kompromitowaniu dyscypliny, a skandaliczne losowanie w Turynie było po prostu jej kolejnym popisem.

Paweł Zatorski: Włochy i Serbia – to najlepsze losowanie
Jakub Kochanowski: cieszę się, że znów trafiliśmy na Serbów
Michał Kubiak: jeśli zagramy jak z Serbią, to wygramy 3:0 z każdym
Schulz: nie ma znaczenia z kim gramy dalej. Trzeba wygrać z każdym
Bieniek: z niedzielną grą pokonalibyśmy każdego

podobne informacje

MŚ siatkarzy. Nikola Grbić: z Włochami zagraliśmy niemal perfekcyjnie

MŚ siatkarzy. Jaki wynik da Polakom awans? Sprawdzamy możliwe scenariusze

MŚ siatkarzy. Z Serbią o "życie" i marzenia. "Musimy wyjść na boisko z większymi jajami"

MŚ: Polaków mecz o wszystko. Spotkanie z Serbią w TVP [transmisja online]