| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Po niezwykle emocjonującej końcówce sezonu w I lidze, zespoły z Bydgoszczy i Krakowa zapewniły sobie awans do Ekstraklasy. Teraz pora wejść na wyższy poziom. Czy Zawisza i Cracovia są na to gotowe?
Choć obydwa zespoły należały do faworytów rywalizacji na ekstraklasowym zapleczu, przeżywały w tym sezonie trudne momenty. Bydgoszczanie grali falami – raz zaskakująco dobrze, innym razem seryjnie tracili punkty. ”Królem Midasem” Zawiszy okazał się dopiero trener Ryszard Tarasiewicz, pod którego wodzą zespół wygrał siedem z ostatnich dziewięciu meczów, a dwa zremisował.
Z kolei w Krakowie, mimo zwykle dużych ambicji właściciela klubu, profesora Janusza Filipiaka, do misji ”powrót do Ekstraklasy” podchodzono spokojnie. Na jej wykonanie trener Wojciech Stawowy, który wrócił na stadion przy Kałuży po ubiegłorocznym spadku, miał dwa sezony. Udało się już za pierwszym podejściem, głownie dlatego, że awans na własne życzenie przegrały Termalica Bruk-Bet Nieciecza i Flota Świnoujście. To nieco zaskoczyło klubowe władze.
Bez licencji, ale w ostrogach
Wydaje się, że organizacyjnie obydwa kluby są gotowe na grę w krajowej elicie. W Bydgoszczy nawet brak licencji na grę w Ekstraklasie nie mąci radości z awansu. Właściciel klubu Radosław Osuch zapewnia, że wszystkie dokumenty zostały przedstawione PZPN i zgoda jest formalnością. Zawisza cieszy się finansowym wsparciem ze strony władz miasta, które po awansie wzrośnie do ponad trzech milionów.
W Bydgoszczy jest odpowiedni stadion, na którym w ostatnich latach grała reprezentacja Polski, a także rozgrywano mecze krajowego pucharu. Wielkim atutem – co z dumą podkreśla Osuch – są kibice. Powrót po 19 latach do Ekstraklasy fetowało 20 tys. miłośników klubu. W nowym sezonie postarają się, aby stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka stał się prawdziwą twierdzą.
Wreszcie trafić z transferami
W Krakowie również nie muszą się martwić o pieniądze, infrastrukturę czy doping z trybun. Profesor Filipiak nie raz już pokazał, że stać go na transferowy gest, chociaż problemem Pasów od wielu lat był skauting. Nowe nabytki Cracovii często przyprawiały kibiców o skoki ciśnienia, zamiast wprowadzać nową jakość do Ekstraklasy.
Cracovia od lat ma wiernych i głośnych fanów. Problemy jak zwykle mogą pojawić się poza stadionem, zwłaszcza przy okazji meczów derbowych z Wisłą. Mimo to, z powrotu krakowskiej rywalizacji na najwyższym poziomie trzeba się cieszyć. Derbowe mecze – po tym jak Polonia Warszawa i ŁKS popadły w niebyt – będą w najbliższych sezonie rzadkością.
O stadionie przy Kałuży nie ma się co rozpisywać. Oddany do użytku w 2010 roku obiekt im. Józefa Piłsudskiego – choć dużo mniejszy od aren we Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu czy w Warszawie – jest architektoniczną perłą i miejscem, w którym aż prosi się o piłkarskie widowiska.
Kaszpirowski z Bydgoszczy
Organizacyjnie kluby wydają się być gotowe na Ekstraklasę. A piłkarsko? Ocenić będzie to można dopiero po pierwszych kolejkach nowego sezonu, ale… poprzedni pokazał, że beniaminek nie musi być skazany na dolne rejonie tabeli. Przykład walecznego Piasta Gliwice jest nadto jaskrawy. Śląski zespół powinien być przykładem dla trenerów Tarasiewicza i Stawowego.
Trener Zawiszy w Bydgoszczy ochrzczony został mianem ”Ryszarda Kaszpirowskiego”. Klubowe władze liczą, że zahipnotyzuje piłkarzy również w kolejnym sezonie. Radosław Osuch zapowiada rozważną politykę transferową i poszerzenie kadry o kilku wartościowych graczy. Właściwie wszyscy piłkarze podstawowego składu chcą zostać. Największe wątpliwości związane są z Kamilem Drygasem. Młody pomocnik jest wypożyczony z Lecha i od decyzji poznańskiego klubu zależy, czy wróci na Bułgarską, czy też będzie mógł zostać nad Brdą.
Najlepszy trener ligowy?
O ile Tarasiewicz w Bydgoszczy jest niemal noszony na rękach, to w Krakowie pozycja Stawowego, nazywanego w kibicowskiej przyśpiewce ”najlepszym trenerem ligowym” nie jest tak pewna. W kuluarach mówi się o nie najlepszych stosunkach szkoleniowca z zatrudnionym wiosną dyrektorze sportowym Piotrem Burlikowskim. Do tego, prezes Filipak podobno chętnie zatrudniłby Piotra Stokowca, który w minionym sezonie zrobił furorę w Ekstraklasie prowadząc do samego końca z podniesioną głową warszawską Polonię.
Skład Cracovii ”na papierze” nie wygląda gorzej, niż wielu drużyn Ekstraklasy. Krzysztof Pilarz, Mateusz Żytko, Bartłomiej Dudzic czy Saidi Ntibazonkiza to nazwiska świetnie znane kibicom w Polsce. Problemem – i to już od kilku sezonów – jest brak skutecznego napastnika. Ale kto będzie odpowiedzialny za kupno takowego? Na to pytanie dziś odpowiedzieć jest trudniej, niż ocenić szanse Zawiszy i Cracovii na podbój Ekstraklasy w sezonie 2013/2014.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (949 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.