Już za dwa tygodnie dzięki Telewizji Polskiej do polskich kibiców dotrą tysiące godzin transmisji i wiadomości sportowych na TVP 1 i TVP 2, TVP Sport HD, TVP Info i TVP Regionalna, a także wszystkimi nowoczesnymi kanałami komunikacji: streamingiem, hybrydowo, aplikacjami mobilnymi oraz w serwisie SPORT.TVP.PL!
Po raz kolejny widzowie będą mogli oglądać zmagania najlepszych sportowców świata za pośrednictwem Telewizji Polskiej. Obsługa igrzysk to jeden z przykładów wypełniania przez TVP misji nadawcy publicznego. Co najważniejsze, starty Polaków będzie można zobaczyć w antenach otwartych – Jedynce i Dwójce.
Wielkie imprezy sportowe to także znakomite wyniki oglądalności TVP. Do czasu Euro 2012 (meczu Polska – Rosja) rekordem był konkurs skoków z Salt Lake City z udziałem Adama Małysza, który obejrzało w Jedynce ponad 14,5 miliona widzów. Do skoczka z Wisły należy także najlepszy wynik z ostatnich zimowych igrzysk – jego walkę w Vancouver śledziło 9,439 mln widzów, przy udziałach w wysokości 57,9 proc. (średnie, grupa 4+). Potwierdza to, że telewidzowie chętnie oglądają sport w telewizji publicznej.
Obsługę wielkich imprez sportowych docenili także inni, wręczając TVP prestiżowe nagrody: statuetka Demesa w kategorii „Sportowy projekt medialny” za relację z igrzysk olimpijskich w Vancouver 2010. Demes Honorowy za rolę sportu na antenach Telewizji Polskiej w 2012 roku czy „Kryształowa antena” za obsługę Euro 2012.
Już za dwa tygodnie transmisje z tej najważniejszej obok mistrzostw świata w piłce nożnej w Brazylii (prawa do nich także posiada TVP) imprezy będą obecne w TVP 1, TVP 2 (w sumie około 180 godzin), TVP Sport HD (350 godzin), a w zakresie informacyjnym także w TVP Info (ok. 16 godzin) oraz w TVP Regionalna (nocne pasmo powtórkowe: 23.35 – 5.25).
Początek na antenach otwartych (TVP 1, TVP 2) już nawet od godziny 9.00 rano aż do 20.00. Transmisje przede wszystkim z dyscyplin, w których medalowe szanse mają Polacy: skoki narciarskie (Kamil Stoch i drużyna z Maciejem Kotem, Piotrem Żyłą, Dawidem Kubackim, Janem Ziobrą i Kamilem Stochem) i łyżwiarstwo szybkie (Zbigniew Bródka oraz drużyny kobiet i mężczyzn) będą obecne w Jedynce, natomiast biegi narciarskie (Justyna Kowalczyk) oraz biathlon (Krystyna Pałka, Monika Hojnisz i Magdalena Gwizdoń) w Dwójce.
Oczywiście nie zabraknie programów wspierających („Halo, tu Soczi” już od 3 lutego w TVP 1 ok. godz. 7.30), podsumowań wydarzeń danego dnia („Dzień na igrzyskach” w TVP 1 ok. godz. 22.20 – 23.00) i wielu innych, a tylko Soczi poświęcone będą serwisy sportowe. Specjalny program to „Studio Stadion Narodowy” (TVP 1, po „Sporcie” po „Wiadomościach”), w którym komentować igrzyska prosto ze Stadionu Narodowego będą znane osoby.
W TVP Info serwisy olimpijskie będą emitowane od godz. 7.00 do 22.00, a o godz. 23.00 – 25-minutowy „Olimpijski Wieczór” i „Olimpijska niedziela”. TVP Sport HD zamieni się w kanał olimpijski: transmisje i retransmisje będą obecne od godz. 6.00 rano do 2.00 w nocy!
Do Soczi Telewizja Polska wyśle 30-osobową ekipę. W jej składzie znajdą się komentatorzy, pięć ekip reporterskich oraz obsługa produkcyjna. Główne studio olimpijskie będzie zlokalizowane na Woronicza, a wśród gości znajdą się byli wybitni sportowcy.
Igrzyska będą szeroko relacjonowane w nowych mediach Telewizji Polskiej. Wszystkie transmisje obecne w TVP 1, TVP 2 i TVP Sport HD nadawca publiczny udostępnia w postaci „streamów” na specjalnym portalu SOCZI2014.TVP.PL. Zostanie także przygotowanych specjalnych 15 kanałów poświęconych poszczególnym dyscyplinom. W sumie będzie to około 700 godzin przekazu. Kolejne tysiąc godzin zajmą materiały wideo. Nie zabraknie informacji, galerii, wyników na żywo, multimedialnych encyklopedii dyscyplin olimpijskich, wideoblogów komentatorów i interaktywnego planu transmisji.
Specjalna aplikacja znajdzie się także na Platformie Hybrydowej TVP (dodatkowe treści live/VOD dla użytkowników telewizorów z usługą HBB TV). To nowatorska usługa, w której tradycyjny przekaz telewizyjny jest wzbogacany o dodatkowe dane udostępnione za pośrednictwem sieci Internet, przygotowane w ten sposób, aby korespondowały z treścią danej audycji. Przygotowana zostanie również specjalna aplikacja mobilna – na telefonach komórkowych i tabletach będzie można odbierać transmisje antenowe oraz kanały dyscyplin olimpijskich. Konkursy oraz interakcja z widzami będzie miała miejsce na oficjalnych profilach TVP na facebooku, twitterze, youtube.