Przejdź do pełnej wersji artykułu

1954: Saara na starcie

Helmut Schoen (fot. Getty Images) Helmut Schoen (fot. Getty Images)

Po II wojnie światowej, w latach 1946-1956 istniał pod zarządem Francji protektorat Saary, obejmujący bogate w węgiel Zagłębie wokół Saarbrücken. Saara nie wchodziła w skład alianckich stref okupacyjnych i nie weszła w skład powstałej w 1949 roku Republiki Federalnej Niemiec. W 1950 r. osobny związek piłkarski Saary wstąpił do FIFA. W eliminacjach mundialu'1954 Saara grała z Norwegią (3:2 i 0:0) oraz – tak, tak! – Niemcami Zachodnimi (0:3, 1:3).

Ponieważ Republika Federalna nie uznawała Saary jako autonomicznej jednostki quasi-państwowej, dochodziło do dyplomatycznych komplikacji. Na stadionach nie wywieszano flag, nie odgrywano hymnów.

Rewanżowe spotkanie z Niemcami, 28 marca 1954, wywołało ogromne zainteresowanie. Stadion w Saarbrücken pękał w szwach, na małym obiekcie było aż 50 tysięcy ludzi. I raczej trudno powiedzieć, że nie cieszyli się oni ze zwycięstwa Niemiec. Jeden z zawodników Saary otwarcie mówił potem, że chyba wszystkim zależało na zwycięstwie "macierzy". Nieco ponad 3 miesiące później Niemcy zostali mistrzami świata...

Reprezentacja Saary była właściwie tożsama z klubem 1FC Saarbrücken. W obu meczach z Niemcami grało po 10 zawodników z tego zespołu. Trenerem Saary był – uwaga – Helmut Schoen. Ten sam, który potem poprowadził Niemcy do mistrzostwa świata w 1974 roku. W 1956r. Schoen został asystentem Seppa Herbergera i z reprezentacją RFN był aż 6 razy na mundialach: 1958 i 62 jako asystent, 1966, 70, 74 i 78 jako pierwszy trener. Zdobył nie tylko mistrzostwo, ale też wicemistrzostwo (1966) oraz III miejsce na świecie (1970).

Autonomiczna Saara istniała tylko do końca 1956 roku. Potem została landem w Republice Federalnej. Połączenie z Niemcami było możliwe po odpisaniu porozumienia RFN-Francja oraz po plebiscycie i odrzuceniu pomysłu by Saara stała się "terytorium europejskim", z siedzibami europejskich instytucji.

Źródło: TVP Sport
Unable to Load More

Najnowsze

Zobacz także