Najstarszy zawodnik w historii, największa liczba goli w spotkaniach grupowych, a nawet zdobywca bramki o... najdłuższym nazwisku – podczas dotychczasowych 56 spotkań mundialu w Brazylii ustanowiono kilka rekordów.
Mondragon wyprzedził Millę
Kolumbijski bramkarz Faryd Mondragon został najstarszym piłkarzem w historii finałów mistrzostw świata. Pojawił się na boisku w końcówce meczu z Japonią. Miał 43 lata i 3 dni. Nie licząc potyczek towarzyskich, to było jego pierwsze spotkanie w kadrze od... 2005 roku.
W klasyfikacji weteranów prowadził dotąd Roger Milla. Kameruńczyk zagrał na mundialu w 1994 roku, mając 42 lata. Mondragon też pojechał na amerykański turniej, ale był wyłącznie rezerwowym.
Skuteczny Gyan
Dwa rekordy w Brazylii ustanowił Asamoah Gyan. Lider Ghany najpierw strzelił gola w zremisowanym 2:2 meczu z Niemcami i stał się pierwszym Afrykaninem, który zdobywał bramki na trzech mundialach.
Trafienie w spotkaniu z Portugalią (1:2) było natomiast jego szóstym golem w finałach mistrzostw świata. Żaden Afrykanin nie ma na koncie więcej trafień. Przed mundialem w Brazylii w klasyfikacji prowadził Milla.
Rekordowe strzelanie
W meczach grupowych zdobyto 136 bramek. To mundialowy rekord wszech czasów. Dotychczasowy ustanowiono podczas finałów mistrzostw świata 2002 i wynosił 130 goli.
Mundial 2014 już zdążył wyprzedzić ten w RPA. Trafienie Paula Pogby w spotkaniu 1/8 finału było golem nr 146. W 2010 roku we wszystkich meczach strzelono ich 145. Przed piłkarzami natomiast jeszcze osiem spotkań w brazylijskim turnieju.
Ćwierkające mistrzostwa
Podczas mistrzostw wielką popularnością cieszą się portale społecznościowe – Facebook i Twitter. Rekord wpisów na tym drugim – 16,4 miliona – padł podczas meczu 1/8 finału Brazylia – Chile. W szczytowym momencie, minutę po tym gdy rzut karny spudłował Gonzalo Jara, naliczono 388,985 "ćwierknięć". Dotychczasowy rekord ustawiono podczas Super Bowl (382 tysiące wpisów w ciągu minuty).
Od Papastathopoulosa do... Jo
Grecy odpadli w 1/8 finału po dramatycznym spotkaniu z Kostaryką, ale na pocieszenie został im rekord obrońcy Sokratisa Papastathopoulosa. Jeszcze nigdy na mundialu gola nie strzelił zawodnik... o dłuższym nazwisku.
Na drugim biegunie Jo. Napastnik Brazylii został piłkarzem o najkrótszym imieniu, który kiedykolwiek zagrał w finałach mistrzostw świata.
Bronić jak Howard
Mundial spopularyzował piłkę nożną w Stanach Zjednoczonych. Bohaterem Amerykanów został Tim Howard, który w meczu 1/8 finału z Belgią obronił aż 16 strzałów. To rekord w historii finałów mistrzostw świata. Wspaniałe parady nie uchroniły jednak USA od porażki 1:2.
Mundial dogrywek
Podczas finałów piłkarskich mistrzostwach świata w Brazylii wyrównano rekord meczów 1/8 finału, w których potrzebne były dogrywki. W Brazylii takich spotkań było pięć (Brazylia – Chile, Kostaryka – Grecja, Niemcy – Algieria, Argentyna – Szwajcaria, Belgia – USA) – tyle samo, co w trakcie mundialu 1938.
Niech żyje nam rezerwa
Trenerzy w Brazylii mają wyjątkowego nosa do zmian. Ci, co wchodzili z ławki, strzelili aż 29 goli. Dotychczasowy najlepszy wyniki należał do mundialu z 2006 roku w Niemczech (23 bramki). W 1/8 finału jokerami byli przede wszystkim rezerwowi Holandii i Belgii. Tym pierwszym zwycięstwo z Meksykiem zapewnił w doliczonym czasie gry Klaas-Jan Huntelaar, tym drugim w dogrywce Romelo Lukaku.
Kapitan przed duże "K"
Rafael Marquez został pierwszym piłkarzem w historii, który na czterech różnych mundialach zakładał kapitańską opaskę. Piłkarz Club Leon wystąpił na mistrzostwach świata w Korei i Japonii (2002), Niemczech (2006), RPA (2010) i Brazylii (2014). W sumie rozegrał 16 spotkań, w których strzelił trzy gole. Trwającego turnieju nie zapamięta najlepiej. W doliczonym czasie gry sfaulował Arjena Robbena i Meksyk ostatecznie przegrał z Holandią 1:2.
Szybko, ale nie do tej bramki
Reprezentant Bośni i Hercegowiny, Sead Kolasinac, strzelił najszybszego samobója w historii MŚ. W meczu z Argentyną pokonał swojego bramkarza po 129 sekundach. Ostatecznie jego drużyna przegrała 1:2. Dotychczasowym liderem w tej niechlubnej kategorii był Paragwajczyk Carlos Gamarra, który na "swojaka" z Anglią w 2006 roku potrzebował 37 sekund więcej.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.