| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe

Od Langego do Kwiatkowskiego. 90 lat kolarskich sukcesów

Michał Kwiatkowski
Michał Kwiatkowski

Michał Kwiatkowski został pierwszym polskim kolarzem, który wygrał wyścig elity ze startu wspólnego, czyli najważniejszą konkurencję mistrzostw świata na szosie. Tym samym dołączył do największych Polaków w historii tej konkurencji, zdobywających medale w najważniejszych imprezach. Historia rozpoczęła się w 1924 roku, podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Pierwszy olimpijski medal dla biało-czerwonych wywalczyli torowcy. Józef Lange, Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk i Tomasz Stankiewicz wywalczyli srebro w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Z tym ostatnim wiąże się tragiczna historia. W 1940 roku został rozstrzelany przez Niemców w Palmirach, podobnie jak inny wielki sportowiec okresu międzywojennego – mistrz olimpijski z Los Angeles z 1932 roku w biegu na 10 km, Janusz Kusociński.

Do przedwojennych sukcesów nawiązał w 1968 roku w Meksyku Janusz Kierzkowski. Popularny "Kicha", uznawany za najwybitniejszego polskiego torowca w historii zdobył wówczas brąz w wyścigu na 1000 m ze startu zatrzymanego.

Więcej polskich medali na olimpijskim torze nie było. Biało-czerwoni zdobyli za to 17 medali mistrzostw świata, w tym pięć złotych. W roku 1988 sensacyjne złoto wśród zawodowców - w wyścigu na 5000 m na dochodzenie - zdobył na mś w Gandawie specjalizujący się w wyścigach szosowych Lech Piasecki. W ostatnich latach najbardziej cieszyły sukcesy Katarzyny Pawłowskiej – dwukrotnej mistrzyni, a ostatnio wicemistrzyni świata w konkurencji scratch.

Katarzyna Pawłowska ze złotem torowych MŚ w 2013 roku
Katarzyna Pawłowska ze złotem torowych MŚ w 2013 roku

Szurkowski, Szozda i spółka

Dłużej trzeba było czekać na polskie triumfy na szosie. W latach 50. cały kraj żył Wyścigiem Pokoju, największą kolarską imprezą w Europie Wschodniej. W 1956 roku narodowym bohaterem został Stanisław Królak – pierwszy polski zwycięzca tej imprezy. Legendarny kolarz nigdy nie zajął jednak miejsca na podium MŚ.

Złotym okresem dyscypliny były lata 70. W 1971 roku Polska zdobyła pierwszy medal na światowym czempionacie. W Mendrisio polska drużyna amatorów (Edward Barcik, Lucjan Lis, Jan Smyrak, Stanisław Szozda) wyjeździła brąz.

To był początek pięknej historii. Indywidualnie mieliśmy dwóch mistrzów świata – Ryszarda Szurkowskiego (1973) i Janusza Kowalskiego (1974). Na dodatek mieliśmy w tych latach także srebrne medale (1973 - Szozda, 1974 - Szurkowski). Dwa razy (1973 i 1975) bezkonkurencyjna była również polska drużyna, która w tej dekadzie zdobywała jeszcze srebrne (1979) i brązowe (1977) medale. Krzysztof Sujka (1978) i Jan Jankiewicz (1979) zostali również indywidualnymi wicemistrzami świata.

Na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku w Montrealu Mieczysław Nowicki, członek medalowych ekip mś z 1975 i 1977 roku, dojechał jako trzeci na metę wyścigu ze startu wspólnego. Na tych samych igrzyskach cieszył się również ze srebra w drużynie (Nowicki, Mytnik, Szurkowski, Szozda). Już 4 lata wcześniej, w Monachium drużyna też wywalczyła srebrny medal IO (Barcik, Lis, Szozda, Szurkowski).

Czesław Lang i Ryszard Szurkowski
Czesław Lang i Ryszard Szurkowski

Między amatorstwem, a zawodowstwem

Lata 80. to udana zmiana pokoleniowa w polskim kolarstwie. Pierwszoplanową postacią stał się Czesław Lang, którego "wychowywali" mistrzowie z poprzedniej dekady. Na igrzyskach w Moskwie w 1980 roku wywalczył srebro. Lang został też pierwszym Polakiem, który podpisał zawodowy kontrakt. We Włoszech odnalazł swój drugi dom, a dzięki doświadczeniom zdobytym w zawodowym peletonie przyczynił się do rozwoju i wzrostu popularności kolarstwa w ojczyźnie, przywracając blask Wyścigowi Dookoła Polski, znanemu na całym świecie jako Tour de Pologne.

W 1983 roku w Alternhein brązowym medalistą MŚ został Andrzej Serediuk, a dwa lata później kolejnym polskim mistrzem świata został Lech Piasecki. Niedługo po tym sukcesie on również przeszedł na zawodowstwo i zapisał piękną polska kartę w historii największych światowych wyścigów. Wielki specjalista od indywidualnej jazdy na czas wygrał cztery etapy Giro d'Italia, a w 1987 roku przez dwa etapy był liderem Tour de France. Żaden inny Polak nigdy wcześniej i później nie jechał w żółtej koszulce podczas Wielkiej Pętli.

Rafał Majka i Czesław Lang
Rafał Majka i Czesław Lang

Tragedia Halupczoka, sukces Jaskuły

Kariery Langa i Piaseckiego osiągnęły apogeum w drugiej połowie lat 80., ale już wtedy pojawiły się kolejne talenty. Na igrzyskach w Seulu w 1988 roku Polska zdobyła srebrny medal w drużynie. Skład: Joachim Halupczok, Zenon Jaskuła, Marek Leśniewski i Andrzej Sypytkowski zdobył też rok później wicemistrzostwo świata w Chambery. Halupczok triumfował również w wyścigu indywidualnym, dojeżdżając na metę z dużą przewagą nad konkurencją.

Świetnie zapowiadającą się karierę przerwała choroba. Jesienią 1990 roku u kolarza stwierdzono arytmię serca i Halupczok musiał przestać się ścigać. Zmarł nagle cztery lata później, a przyczyną śmierci był zawał serca.

Największą karierę ze złotej drużyny zrobił Jaskuła. W 1993 roku Polak już jako zawodowiec oczarował cały kolarski świat, wygrywając jeden z górskich etapów i zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de France. Został tym samym pierwszym zawodnikiem z Europy Środkowo-Wschodniej, który tego dokonał.

Zenon Jaskuła
Zenon Jaskuła

Majka i Kwiatkowski – znowu będziemy potęgą?

W 2000 roku pierwszy duży sukces w zawodowym peletonie na MŚ odniósł Zbigniew Spruch (srebrny medal), ale była to tylko "jaskółka", która wiosny nie uczyniła.

Dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku błyszczeć zaczęli przedstawiciele nowego pokolenia w polskim kolarstwie, którzy jazdy uczyli się od nastoletnich lat za granicą.

W 2013 roku na międzynarodowej arenie objawiły się talenty Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego. Majka zaliczył świetny występ w Giro, które niemal ukończył w białej koszulce dla najlepszego młodzieżowca. Z kolei "Kwiato" pokazał się w Tour de France, gdzie również dzielnie walczył o zwycięstwo w klasyfikacji kolarzy do 23 roku życia.

W 2014 roku obydwaj stali się już kolarzami o światowej renomie. Majka przebił Jaskułę, wygrywając dwa wysokogórskie etapy Wielkiej Pętli i kończąc wyścig w koszulce najlepszego górala. Do tego został pierwszym od 11 lat polskim zwycięzcą Tour de Pologne.

O sukcesie Kwiatkowskiego nie trzeba nikomu przypominać. Warto jednak podkreślić, że złoty medal indywidualny w MŚ elity to zasługa całej polskiej drużyny, która w Ponferradzie wykorzystała zbierane od lat doświadczenia w najlepszych ekipach zawodowego peletonu. I wydaje się, że właśnie tędy droga do tego, by biało-czerwoni znowu byli tak silni, jak za czasów Szurkowskiego, Szozdy, Langa czy Piaseckiego.

Zwycięzcy klasyfikacji tegorocznego TdF. Po lewej najlepszy góral Rafał Majka
Zwycięzcy klasyfikacji tegorocznego TdF. Po lewej najlepszy góral Rafał Majka

Najważniejsze sukcesy polskiego kolarstwa:

igrzyska olimpijskie

kolarstwo torowe

1924 - Paryż    - 2 m. drużynowy wyścig na dochodzenie (Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz, Franciszek Szymczyk)

1968 - Meksyk   - 3 m. Janusz Kierzkowski (1000 m ze startu zatrzymanego)

kolarstwo szosowe

1972 - Monachium - 2 m. jazda drużynowa na czas (Ryszard Szurkowski, Edward Barcik, Lucjan Lis, Stanisław Szozda)
1976 - Montreal  - 3 m. Mieczysław Nowicki
                 - 2 m. jazda drużynowa na czas (Szurkowski, Tadeusz Mytnik, Nowicki, Szozda)
1980 - Moskwa      - 2 m. Czesław Lang
1988 - Seul        - 2 m. jazda drużynowa na czas (Andrzej Sypytkowski, Joachim Halupczok, Zenon Jaskuła, Marek Leśniewski)

mistrzostwa świata szosowców

wyścigi amatorów
1971 - Mendrisio   - 3 m. drużyna (Barcik, Lis, Jan Smyrak, Szozda) 
1973 - Barcelona   - 1 m. Szurkowski
                   - 2 m. Szozda 
       Gronollers  - 1 m. drużyna (Lis, Mytnik, Szozda, Szurkowski) 
1974 - Montreal    - 1 m. Janusz Kowalski
                   - 2 m. Szurkowski 
1975 - Mettet      - 1 m. drużyna (Mytnik, Nowicki, Szozda, Szurkowski) 
1977 - La Feria    - 3 m. drużyna (Czesław Lang, Mytnik, Nowicki, Szozda) 
1978 - Nurburgring - 2 m. Krzysztof Sujka 
1979 - Valkenburg  - 2 m. Jan Jankiewicz 
                   - 2 m. drużyna (Jankiewicz, Stefan Ciekański, Lang, Witold Plutecki) 
1983 - Altenrhein  - 3 m. Andrzej Serediuk 
1985 - Giavera del Montello - 1 m. Lech Piasecki 
1989 - Chambery    - 1 m. Halupczok 
                   - 2 m. drużyna (Halupczok, Jaskuła, Leśniewski, Sypytkowski) 

wyścigi elity
2000 - Plouay      - 2 m. Zbigniew Spruch
2014 - Ponferrada  - 1 m. Michał Kwiatkowski

2013 - Florencja   - 1 m. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) -
jazda drużynowa na czas
2014 - Ponferrada  - 3 m. Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) - jazda drużynowa na czas

Tour de France

1987 - Lech Piasecki - dwa etapy w koszulce lidera
1993 - Zenon Jaskuła - dwa wygrane etapy (jeden drużynowo, jeden indywidualnie) i 3 m. w klasyfikacji generalnej
2014 - Rafał Majka   - dwa wygrane etapy i zwycięstwo w klasyfikacji górskiej

Zobacz też
Oświadczyny na Tour de France
Quinn Simmons (fot. Getty Images)

Oświadczyny na Tour de France

| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe 
Pogacar po raz czwarty! Dominacja Słoweńca w "Wielkiej Pętli"
Tadej Pogacar (fot. Getty)

Pogacar po raz czwarty! Dominacja Słoweńca w "Wielkiej Pętli"

| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe 
Udany początek Niewiadomej w TdF. Otarła się o podium
Katarzyna Niewiadoma (fot. Getty)

Udany początek Niewiadomej w TdF. Otarła się o podium

| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe 
Kibic próbował zakłócić finisz TdF. 8 miesięcy więzienia!
Kibic próbował wjechać na metę 17. etapu Tour de France (fot. PAP/EPA)

Kibic próbował zakłócić finisz TdF. 8 miesięcy więzienia!

| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe 
Niewiadoma rusza po powtórkę! Trasa najtrudniejsza w historii
Katarzyna Niewiadoma (fot. Getty Images)
polecamy

Niewiadoma rusza po powtórkę! Trasa najtrudniejsza w historii

| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe 
Polecane
Najnowsze
Zaskakujące słowa po medalu. "Grałyśmy źle, nie miałyśmy formy"
Zaskakujące słowa po medalu. "Grałyśmy źle, nie miałyśmy formy"
zdj. własne
Jan Pęczak
| Siatkówka / Reprezentacja 
Na pierwszym planie Magdalena Stysiak (fot. Getty)
Dzieliły ich trzy klasy rozgrywek. "Piszemy bajkową historię"
Tak zwycięstwo z Wartą świętowała Unia Skierniewice (fot. Unia Skierniewice)
polecamy
Dzieliły ich trzy klasy rozgrywek. "Piszemy bajkową historię"
Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
Ważny piłkarz zostaje w Wiśle Kraków!
Frederico Duarte (fot. Getty Images)
Ważny piłkarz zostaje w Wiśle Kraków!
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Czterokrotna mistrzyni wielkoszlemowa rozstała się z trenerem
Naomi Osaka (fot. Getty)
Czterokrotna mistrzyni wielkoszlemowa rozstała się z trenerem
| Tenis / WTA (kobiety) 
Hit transferowy z udziałem reprezentanta Polski!
W środku Bartosz Bednorz (fot. Getty)
Hit transferowy z udziałem reprezentanta Polski!
| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
Portugalczycy zachwyceni reprezentantem Polski. "Generał defensywy"
Jan Bednarek chwalony przez portugalskie media (fot. Getty Images)
Portugalczycy zachwyceni reprezentantem Polski. "Generał defensywy"
| Piłka nożna 
Był liderem, ale znów złamał zasady. Gwiazda na wylocie z Jagi?
Adrian Dieguez (Fot. Getty Images)
Był liderem, ale znów złamał zasady. Gwiazda na wylocie z Jagi?
Robert Bońkowski
Robert Bońkowski
Do góry