Angielska federacja piłkarska zwróciła się do związków Szkocji, Walii i Irlandii Północnej z wnioskiem o wystawienie wspólnej reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku
Brytyjski Komitet Olimpijski otrzymał deklarację ze strony angielskiej federacji piłkarskiej (Football Association) odnośnie wystawienia na IO w Rio zespołu Wielkiej Brytanii, zarówno w turnieju męskim, jak i kobiecym. Byłyby to drugie z rzędu igrzyska, na których wystąpiłaby brytyjska reprezentacja.
FA wystąpiła z wnioskiem o dołączenie do projektu do federacji piłkarskich Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Póki co nie spotkało się to z oficjalnymi reakcjami z ich strony, ale trudno przypuszczać, by pomysł znalazł ich uznanie.
W tej sytuacji FA będzie mogła wystawić reprezentację brytyjską, jak miało to miejsce podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku. Wtedy również pozostałe trzy federacje odmówiły uczestnictwa we wspólnym projekcie, choć ostatecznie w męskiej drużynie zagrało pięciu Walijczyków, a w żeńskiej dwie reprezentantki Szkocji.
Jednak, aby Brytyjczycy mogli się w ogóle zastanawiać, jaką reprezentację wystawić, piłkarze Anglii muszą wywalczyć olimpijski awans. Aby to osiągnąć, w czerwcu tego roku muszą znaleźć się w czołowej trójce turnieju finałowego młodzieżowych mistrzostw Europy, który zostaną rozegrane w Czechach.
Przed igrzyskami w Londynie debata na temat wystawienia wspólnej reprezentacji piłkarskiej trwała kilka lat. Z udziału w projekcie wycofali
się ostatecznie Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy z Północy, gdyż obawiali się, że zgoda na wspólną ekipę spowoduje precedens godzący w ich niezależność od federacji angielskiej, która jest zagwarantowana w statucie FIFA.
Piłkarska reprezentacja Wielkiej Brytanii nie jest jednak nowym pomysłem. Po raz pierwszy wystąpiła ona na igrzyskach w Londynie w 1908 roku, a były to zarazem pierwsze igrzyska, podczas których w turnieju piłkarskim wystąpiły rzeczywiste reprezentacje krajów, a nie, jak wcześniej, drużyny klubowe pod szyldem narodowych. Zarówno wówczas, jak i na igrzyskach w 1912 i 1920 roku, reprezentację stanowili jednak wyłącznie piłkarze angielscy.
Pierwsza rzeczywiście brytyjska drużyna zagrała na igrzyskach w Berlinie w 1936 roku. Po II wojnie światowej reprezentacja Wielkiej Brytanii wystawiana była aż do 1972 roku, z wyjątkiem igrzysk w Rzymie w 1960 roku, na które się nie zakwalifikowała. Po zniesieniu przez angielską federację podziału na zawodowców i amatorów w 1974 roku, zrezygnowano z wystawiania wspólnej reprezentacji aż do 2012 roku.
Najlepszym wynikiem, jaki udało się osiągnąć brytyjskim piłkarzom na igrzyskach, było czwarte miejsce w Londynie w 1948 roku. Trenerem drużyny był wówczas słynny sir Matt Busby.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (938 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Przetwarzamy Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.