{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Mistrzowskie rodzeństwa. Prevcowie i wielu innych
Peter Prevc to lider Pucharu Świata, a jego brat Domen coraz częściej melduje się w ścisłej czołówce cyklu. O Słoweńcach szczególnie głośno było w ostatnią sobotę, gdy zajęli w Engelbergu odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Wydawać by się mogło, że tak utalentowane rodzeństwa to rzadkość, jednak nie w sportach zimowych.
Po wyczynie 23-letniego Petera i 16-letniego Domena Słoweńcy mają nadzieję , że w przyszłości Prevcovie zajmą w PŚ całe podium. Skoki uprawia także 20-letni Cene, który uchodzi za spory talent, ale na arenie międzynarodowej na razie nie osiągał większych sukcesów – jego najlepszy wynik to 16. miejsce podczas zawodów PŚ w Planicy w 2014 roku.
W marcu 2015 roku z podobnego wyczynu, jak Prevcowie, ale w biathlonie, cieszyli się Norwegowie. W sprincie podczas mistrzostw świata w Kontiolahti triumfował Johannes Boe, a brąz wywalczył jego starszy brat – Tarjei. W Finlandii wspólnie wywalczyli także srebro w sztafecie i brąz w sztafecie mieszanej.
W biathlonie przykłady niezwykle utytułowanych rodzeństw można mnożyć. Reprezentująca Słowację Anastazja Kuzmina to dwukrotna mistrzyni olimpijska, a jej brat, startujący w barwach Rosji Anton Szipulin, to multimedalista MŚ. W styczniu 2013 roku razem mogli cieszyć się podczas pucharowego weekendu w Anterselvie. Kuzmina wygrała sprint, a Szipulin triumfował w tej samej konkurencji i dołożył zwycięstwo w biegu pościgowym.
Przez lata głośno było także o norweskim rodzeństwie Bergerów. Tora w MŚ wywalczyła w sumie 18 medali, a podczas igrzysk olimpijskich zdobyła cztery krążki. Na koncie ma także triumf w klasyfikacji generalnej PŚ. Jej brat – Lars – wśród biathlonistów słynął z fantastycznego biegu, ale znacznie gorzej strzelał. Mimo to zdobył pięć medali MŚ, w tym dwa indywidualne. Sporadycznie startował także w biegach narciarskich i paradoksalnie odnosił w nich większe sukcesy. Szczególnie udane były dla niego mistrzostwa świata w Sapporo w 2007 roku, gdzie zdobył złote medale na 15 kilometrów stylem dowolnym i w sztafecie.
W tym roku ani Tory, ani Larsa Bergerów nie oglądamy już na trasach, bo oboje zakończyli kariery. Nie brakuje za to Martina Fourcade'a, dwukrotnego mistrza olimpijskiego i sześciokrotnego mistrza świata, który jest na dobrej drodze, by wywalczyć piątą z rzędu Kryształową Kulę. Jego brat – Simon – nie może pochwalić się takimi sukcesami , ale w biathlonowym światku jest postacią znaczącą. Ma na koncie pięć medali MŚ, w tym jeden indywidualny, a w PŚ stawał na podium dziewięć razy.
Wśród biathlonowych gwiazd są także niezwykle utytułowane bliźniaczki. To Ukrainki Walentyna i Wita Semerenko, które w dorobku mają medale igrzysk i MŚ. Uzdolnione siostry – Andrea i Manuela Henkel – w przeszłości startowały w reprezentacji Niemiec. Andrea była jedną z najlepszych biathlonistek swojego pokolenia, mulitmedalistką MŚ i IO. Manuela uprawiała biegi narciarskie, a jej największy sukces indywidualny to trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ.
W biegach narciarskich najsłynniejsze obecnie rodzeństwo to Petter i Tomas Northugowie. Pierwszy z nich to absolutna gwiazda, a w bogatym dorobku brakuje mu właściwie tylko zwycięstwa w Tour de Ski. Tomasowi daleko do osiągnięć brata, ale w ubiegłym sezonie potrafił zwyciężyć w pucharowych zawodach w Otepaeae.
Młodszego brata startującego w PŚ ma też wielki rywal Pettera Northuga – Dario Cologna. Szwajcar, trzykrotny mistrz olimpijski, trzykrotny zdobywca Kryształowej Kuli, trzykrotny
triumfator Tour de Ski i mistrz świata to w opinii wielu ekspertów najlepszy biegacz ostatnich lat. Gianluca Cologna nie jest zawodnikiem tego formatu, jednak też ma się czym pochwalić – w 2013 roku stanął na trzecim stopniu podium sprinterskich zawodów PŚ w Asiago.
Lista rodzeństw, które startowały w najważniejszych imprezach, jest bardzo długa. Do wymienionych warto dodać Janicę i Ivicę Kosteliciów, którzy jeszcze niedawno dominowali na alpejskich trasach, skoczków narciarskich Mattiego i Jussiego Hautamaekich, czy Mateusza i Łukasza Rutkowskich, biathlonistki Selinę i Aitę Gasparin, Monikę i Patrycję Hojnisz oraz Tiril i Stiana Eckhoffów.